Irma niesie zniszczenie i śmierć. Co najmniej 14 zabitych

Huragan Irma nad Karaibami. Wyspa St. Martin/Sint Maarten zrujnowana (Koninklijke Marine)
Huragan Irma nad Karaibami. Wyspa St. Martin/Sint Maarten zrujnowana (Koninklijke Marine)
Koninklijke Marine
Huragan Irma nad Karaibami. Wyspa St. Martin/Sint Maarten zrujnowana (Koninklijke Marine)Koninklijke Marine

Jeśli Irma dotrze na Florydę jako potężny huragan - a takie są obecnie prognozy - będzie to pierwszy taki przypadek od 12 lat. Z terenów, przez które już przeszedł kataklizm, płyną doniesienia o olbrzymich zniszczeniach i kolejnych ofiarach śmiertelnych. Łącznie mówi się o co najmniej 14 zabitych.

Miami to wielkie miasto, trzecie w Stanach Zjednoczonych pod względem wysokości budynków - mówił w TVN24 amerykański korespondent stacji Marcin Wrona.

"Tego nie wytrzyma żaden budynek"

Marcin Wrona zauważył, że jeśli - na co wskazują prognozy - Irma uderzy we Florydę z mocą huraganu czwartej lub piątej, prędkość wiatru na ostatnich piętrach wieżowców może osiągnąć 320 km na godzinę. - Tego nie wytrzyma żaden budynek - podkreślił. To może oznaczać - dodał - konieczność szybkiej ewakuacji nawet sześciu milionów ludzi.

W piątek przed południem Amerykańska Narodowa Służba Meteorologiczna i Oceaniczna (NOAA) poinformowała, że siła huraganu osłabła z najwyższej, piątej kategorii do kategorii czwartej. Prognozuje się, że może osłabnąć nawet do drugiej kategorii, gdy dotrze nad Florydę.

Poprzednia była Wilma

Kiedy 24 października 2005 roku Wilma uderzała we Florydę kilka tygodni po niszczycielskiej Katrinie, miała kategorię 3. Irma miała kategorię piątą na skali Saffira-Simpsona, a następnie osłabła do kategorii czwartej.

Od 2005 roku liczba mieszkańców Florydy wzrosła o ponad trzy miliony. To oznacza, że bardzo wielu przebywających dziś na tym terenie ludzi może nie zdawać sobie sprawy, jak wielkie jest to zagrożenie i nie wiedzieć, jak się do niego przygotować.

Według szacunków amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) Irma, zwana "monstrum" ze względu na swoją siłę, dotrze nad Florydę najpóźniej w sobotę w nocy lub w niedzielę rano.

Huragan zmierzał w czwartek wieczorem naszego czasu w kierunku wysp Turks i Caicos oraz Wysp Bahama.

"Nie siedźcie i nie czekajcie"

Mieszkańcy Florydy przygotowują się na nadejście huraganu. Gubernator tego stanu wezwał obywateli do ewakuacji. - Możemy odbudować wasze domy, ale nie wasze życie - powiedział dosadnie gubernator Rick Scott.

Prognoza przemieszczania się Irmy (NOAA, OpenStreetMap)NOAA, OpenStreetMap

- Jesteśmy w trakcie przygotowań na nadejście huraganu, choć na razie ciężko jednoznacznie określić, gdzie dokładnie uderzy. Kluczowe jest to, by mieszkańcy Florydy nie spuszczali z oka komunikatów - ostrzegał jeszcze we wtorek gubernator. Irma zalicza się do grona pięciu najpotężniejszych huraganów w ciągu ostatnich 80 lat i zarazem najpotężniejszą burzą na Atlantyku, która została kiedykolwiek odnotowana poza granicami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej.

- Nie siedźcie i nie czekajcie - zalecił gubernator.

- Z miejsca rozpocznijcie przygotowania - dodał. Podkreślił, że ogłosił stan zagrożenia we wszystkich 67 hrabstwach Florydy, by skoordynować działania poszczególnych oddziałów zarządzania kryzysowego i upewnić się, że lokalne władze dysponują niezbędnymi zasobami, które umożliwią im pomoc mieszkańcom.

Gubernator informował, że zwrócił się do Donalda Trumpa o ogłoszenie stanu wyjątkowego dla całej Florydy jeszcze przed nadejściem huraganu. Prezydent przychylił się do tej prośby, co usprawni dystrybucję środków niezbędnych do zmierzenia się z Irmą.

Niebezpieczeństwo na horyzoncie

Mieszkańcy Florydy nie ukrywają, że są przerażeni. Niektórzy postanowili zabezpieczyć domy i wznieść barykady z worków z piaskiem, inni zdecydowali się wyjechać.

- Moja żona opuści Keys jeszcze dziś - stwierdził Martin Senterfitt, dyrektor ds. reagowania kryzysowego hrabstwa Monroe. - Prędzej pójdzie do dentysty niż żeby miała stać w korku. Im szybciej ludzie opuszczą zagrożony teren, tym lepiej - zapewnił. - Jeżeli którakolwiek z burz mogła kiedykolwiek zagrozić mieszkańcom Keys, to właśnie ta - dodał.

Wielu osobom to właśnie Harvey i następujące po nim powodzie uprzytomniło skalę zagrożenia.

- Przez cały dzień skupuję butelki z wodą - powiedziała Alexandra Nimmons, która postanowiła potraktować nadciągający huragan z najwyższą powagą po tym, jak zobaczyła zniszczenia dokonane w Teksasie. - Zachomikowałam herbatniki i słoiki z salsą, to na pewno jeszcze mi się przyda - dodał.

Puste półki

W sklepach już zaczyna brakować niezbędnego zaopatrzenia. Mieszkańcy zagrożonych regionów mają problemy z zapewnieniem sobie niezbędnego prowiantu.

- Minionej nocy poszłam do Wal-Mart. Wody nie było. Pobiegłam do Target. Wody nie było. Teraz jestem tu i wody jak nie było, tak nie ma - poskarżyła się Annisa Ali, która zdecydowała się przeczekać huragan w domu.

Poza artykułami pierwszej potrzeby, w sklepach zaczyna też brakować materiałów budowlanych. Mieszkańcy Florydy, aby zabezpieczyć swoje domy na potęgę skupują gwoździe i deski, którymi chcą osłonić okna, by nie wybił ich wiatr.

- Wrócę jutro z samego rana, jeszcze przed otwarciem - zapowiedział James Foote, który szukał materiałów, dzięki którym mógłby osłonić okna. - Zdarzyło mi się czekać tu po biletu na koncert. Tym razem sprawa jest większego kalibru - przyznał.

Co najmniej 14 ofiar

Wcześniej huragan przeszedł nad Karaibami, zbierając śmiertelne żniwo. Według danych z piątkowego poranka polskiego czasu, łączną liczbę dotychczasowych ofiar śmiertelnych szacuje się na co najmniej 14.

Wiadomo o kilku zabitych na wyspie St. Martin/Sint Maarten. Początkowo mówiono o ośmiu ofiarach we francuskiej części wyspy, potem sprostowano, że są to cztery osoby. Jednocześnie rząd holenderski w czwartek wieczorem podał, że w holenderskiej części wyspy śmierć poniosła co najmniej jedna osoba.

Te dane mogą się jednak zmieniać, bo wciąż nie przeszukano dużej części zdewastowanego przez żywioł terenu.

W Portoryko śmierć poniosły trzy osoby - podał w czwartek gubernator Ricard Rossello. Jedna z ofiar to 79-letnia, przykuta do łóżka kobieta, która zginęła w czasie transportu do schronu. Pozostałe dwie osoby to kobieta porażona prądem we własnym domu i mężczyzna, który zginął w wypadku samochodowym spowodowanym przez burzę.

Jedna osoba zginęła na Barbudzie - podał premier Gaston Browne, informując, że cała wyspa została "obrócona w gruzy". Mówi się także o jednej zabitej osobie na karaibskiej wyspie Anguilla w archipelagu Wysp Nawietrznych, terytorium zależnym Wielkiej Brytanii.

Na atak Irmy przygotowuje się Kuba. Nadejście huraganu jest tam spodziewane w nocy z czwartku na piątek. Ze szczególnie zagrożonej północnej części wyspy ewakuuje się tysiące turystów. Cudzoziemcy są rozlokowywani w hotelach w innych rejonach Kuby, a Kubańczyków odsyła się do domów.

Huragan Irma zbliża się do KaraibówNOAA

Wcześniej zaatakował zabójczy Harvey

Huragan Irma będzie drugą potężną burzą, która dotknie Stany Zjednoczone i ich terytoria w ciągu ostatnich kilku tygodni. Mieszkańcy Teksasu i Luizjany wciąż nie otrząsnęli się po huraganie Harvey. Liczba osób, które straciły życie wskutek huraganu i jego następstw, wzrosła w ostatnich dniach do 43.

Co najmniej 560 tysięcy rodzin, które straciły swoje domy, zwróciło się do władz federalnych o pomoc w zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych - poinformował w poniedziałek John Long z Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA). Long podkreślił, że obecnie najpilniejszym zadaniem jest zapewnienie zakwaterowania ludziom, którzy nadal przebywają w dużych, prowizorycznych schroniskach.

Autor: ao/ja,rzw, sj/ja,AP / Źródło: ENEX,REUTERS,PAP,TVN24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. Na razie możemy pożegnać się z wiosennymi temperaturami, jakie zapanowały w Polsce, ponieważ kolejne dni przyniosą spore ochłodzenie. W weekend miejscami popada śnieg - lokalnie może dosypać go naprawdę sporo. Czy jednak białe krajobrazy mają szansę utrzymać się do Wigilii?

Nadciągają opady śniegu. Czy pozostaną z nami do świąt? Pogoda na Boże Narodzenie

Nadciągają opady śniegu. Czy pozostaną z nami do świąt? Pogoda na Boże Narodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju w nocy obowiązywać będą alarmy przed silnym wiatrem. Podmuchy mogą rozwijać prędkość do 80 kilometrów na godzinę.

Uwaga na silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Kolejne godziny przyniosą nam pochmurne niebo i opady deszczu stopniowo przemieszczające się na wschód. W dzień deszczu będzie mniej, ale uciążliwy może okazać się silny wiatr. Termometry pokażą do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 20.12. Nocą przydadzą się parasole

Pogoda na jutro - piątek, 20.12. Nocą przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył w czwartek wizytę na Majotcie. W niedzielę w wyspy uderzył cyklon Chido, powodując śmierć co najmniej 31 osób oraz ogromne zniszczenia. Straty liczą również mieszkańcy Mozambiku.

Emanuel Macron zapowiedział dzień żałoby narodowej po katastrofie na Majotcie

Emanuel Macron zapowiedział dzień żałoby narodowej po katastrofie na Majotcie

Źródło:
PAP, ReliefWeb

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels

Do 16 wzrosła liczba ofiar potężnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło we wtorek Vanuatu na Oceanie Spokojnym. Na miejscu katastrofy nadal trwa akcja poszukiwawcza, ale z każdą godziną maleją szanse na odnalezienie ocalałych. Nad pogrążonym w chaosie krajem unosi się kolejne widmo kataklizmu. Znad Morza Koralowego w kierunku wyspy nadciąga układ niskiego ciśnienia, który w kolejnych dniach może przekształcić się w cyklon.

Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu

Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu

Źródło:
Reuters

Zimowa stolica Polski to w czwartek rano najcieplejsze miasto w całym naszym kraju. Między Zakopanem a położonym kilka kilometrów dalej Poroninem jest ponad 10 stopni różnicy. We "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Tomasz Wasilewski wyjaśnił, z czego wynika taka temperatura w Tatrach.

"Pożeracz śniegu" odmienił pogodę w Zakopanem

"Pożeracz śniegu" odmienił pogodę w Zakopanem

Źródło:
IMGW, TVN24

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej sprawdzili, jak zmienia się stężenie dioksyn w pyle zawieszonym PM10 w stolicy Małopolski w zależności od pory roku. Okazało się, że zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej rakotwórczych związków niż latem. To pierwszy w kraju monitoring dioksyn na taką skalę.

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Źródło:
PAP

Astronauci Butch Wilmore i Suni Williams pozostaną w kosmosie co najmniej do marca 2025 roku - poinformowała NASA. To kolejny raz, kiedy amerykańska agencja przekłada datę ich powrotu do domu. Z zakładanych ośmiu dni misja potrwa ponad dziewięć miesięcy.

Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt

Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt

Źródło:
AFP

W Tatrach zmalało niebezpieczeństwo powstawania lawin. W środę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obniżyło stopień zagrożenia z drugiego na pierwszy. Ratownicy podkreślają jednak, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są nadal niebezpieczne.

W Tatrach lawinowa "jedynka", ale nadal jest niebezpiecznie

W Tatrach lawinowa "jedynka", ale nadal jest niebezpiecznie

Źródło:
PAP, TOPR

Dziewięć godzin - tyle trwał kosmiczny spacer dwóch chińskich astronautów w ramach misji Shenzhou-19. Tym samym pobity został 23-letni rekord należący do Amerykanów, którzy poza statkiem przebywali w kosmosie o cztery minuty krócej.

"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord

"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord

Źródło:
PAP

Po raz drugi w ciągu dziewięciu miesięcy rakieta Kairos japońskiej firmy Space One uległa samozniszczeniu. Nagrania z najnowszej, środowej próby pokazują, jak rakieta zmagała się z trudnościami z utrzymaniem trajektorii lotu. Poprzednim razem maszyna eksplodowała kilka sekund po starcie.

Samozniszczenie po trzech minutach od startu

Samozniszczenie po trzech minutach od startu

Źródło:
Reuters, NHK

Kilka tysięcy ton ropy naftowej od kilku dni jest wyrzucane na brzeg w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. W niedzielę w wyniku sztormu zatonęły tam dwa rosyjskie tankowce. Lokalne władze informują o negatywnym wpływie rozlanego paliwa na ekosystem. Przedstawiciele Greenpeace ostrzegają przed "jedną z największych katastrof na Morzu Czarnym spowodowanych przez człowieka".

Ogromny wyciek z rosyjskich tankowców. Ostrzeżenie przed "jedną z największych katastrof"

Ogromny wyciek z rosyjskich tankowców. Ostrzeżenie przed "jedną z największych katastrof"

Źródło:
Novaya Gazeta, Greenpeace

Niebezpieczne zdarzenia w polskich górach. W poniedziałek w Tatrach dwóch turystów spadło z wysokości około 400 metrów z lawiną, próbując zdobyć Rysy. Tego samego dnia goprowcy uratowali mężczyznę, którego częściowo przysypała lawina w rejonie Babiej Góry. Wszyscy mieli dużo szczęścia, żaden z turystów nie doznał poważnych obrażeń.

Lawiny w Tatrach i Beskidach. Turyści spadli z 400 metrów

Lawiny w Tatrach i Beskidach. Turyści spadli z 400 metrów

Źródło:
PAP, TOPR

Śnieg spadł w rejonie jezior Covadonga na północy Hiszpanii. To moment, na który czekało mnóstwo turystów. Zimą miejsce to uznawane jest bowiem za szczególnie piękne.

Tu śnieg oznacza "nie tylko początek zimy"

Tu śnieg oznacza "nie tylko początek zimy"

Źródło:
El Buscolu, traveler.es

Silne i tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek Vanuatu na Oceanie Spokojnym. Najbardziej poszkodowana została stolica. Moment trzęsienia widać na nagraniu z warsztatu samochodowego.

Słychać wielki huk, ludzie uciekają. Nagranie z warsztatu samochodowego

Słychać wielki huk, ludzie uciekają. Nagranie z warsztatu samochodowego

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

We wtorek na Chopoku w Niżnych Tatrach na Słowacji doszło do awarii kolejki linowej. Utknęło 12 narciarzy, wszystkich bezpiecznie ewakuowano.

Awaria kolejki. Utknęło 12 narciarzy

Awaria kolejki. Utknęło 12 narciarzy

Źródło:
HZS

Niezidentyfikowana wcześniej choroba, na którą zmarło niedawno ponad 140 osób w Demokratycznej Republice Konga, to ciężka postać malarii - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dostarczyła już leki na tę chorobę.

"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Co najmniej sześć osób zginęło, a 50 zostało rannych w wyniku silnego trzęsienia ziemi w Vanuatu, państwie wyspiarskim w Oceanii. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację Polaka z miejsca katastrofy.

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CNN, Kontakt24, PAP

Silna wichura doprowadziła do zawalenia się kilkudziesięciometrowej dekoracji świątecznej w mieście Marica w Brazylii. W momencie tragedii znajdowali się na niej pracownicy, którzy po otrzymaniu ostrzeżeń przed niebezpieczną pogodą przerwali prace montażowe. Władze miasta poinformowały o jednej ofierze śmiertelnej i dwóch osobach rannych, ogłoszono dwudniową żałobę.

Pływająca choinka runęła pod naporem wiatru. Jedna osoba nie żyje

Pływająca choinka runęła pod naporem wiatru. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP, Carta Capital, CNN, 98 FM

Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Kiedy będzie najkrótszy dzień w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Lato w Australii zaczyna się niezwykle upalnie. W stanie Wiktoria ostatni raz tak gorąco w grudniu było pięć lat temu. W Adelajdzie w nocy temperatura sięgała niemal 30 stopni Celsjusza.

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

30 stopni w nocy, w dzień o włos od rekordu

Źródło:
The Guardian

Burza lodowa nawiedziła stan Iowa i wschodnią Nebraskę. Doszło do paraliżu komunikacyjnego. Drogi były tak śliskie, że samochody i ciężarówki zsuwały się z nich. W jednym z wielu wypadków związanych z oblodzeniem zginęła jedna osoba.

Burza lodowa wywołała paraliż komunikacyjny

Burza lodowa wywołała paraliż komunikacyjny

Źródło:
ENEX, cbsnews.com

Gwałtowne śnieżyce zaskoczyły wielu kierowców w górach Sierra Nevada w północnej Kalifornii. Parkingi na stacjach benzynowych wzdłuż autostrady międzystanowej 80 stały się w sobotę szczególnie popularnym miejscem.

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"

Źródło:
CNN, tnvmeteo.pl