Irma niesie zniszczenie i śmierć. Co najmniej 14 zabitych

Huragan Irma nad Karaibami. Wyspa St. Martin/Sint Maarten zrujnowana (Koninklijke Marine)
Huragan Irma nad Karaibami. Wyspa St. Martin/Sint Maarten zrujnowana (Koninklijke Marine)
Koninklijke Marine
Huragan Irma nad Karaibami. Wyspa St. Martin/Sint Maarten zrujnowana (Koninklijke Marine)Koninklijke Marine

Jeśli Irma dotrze na Florydę jako potężny huragan - a takie są obecnie prognozy - będzie to pierwszy taki przypadek od 12 lat. Z terenów, przez które już przeszedł kataklizm, płyną doniesienia o olbrzymich zniszczeniach i kolejnych ofiarach śmiertelnych. Łącznie mówi się o co najmniej 14 zabitych.

Miami to wielkie miasto, trzecie w Stanach Zjednoczonych pod względem wysokości budynków - mówił w TVN24 amerykański korespondent stacji Marcin Wrona.

"Tego nie wytrzyma żaden budynek"

Marcin Wrona zauważył, że jeśli - na co wskazują prognozy - Irma uderzy we Florydę z mocą huraganu czwartej lub piątej, prędkość wiatru na ostatnich piętrach wieżowców może osiągnąć 320 km na godzinę. - Tego nie wytrzyma żaden budynek - podkreślił. To może oznaczać - dodał - konieczność szybkiej ewakuacji nawet sześciu milionów ludzi.

W piątek przed południem Amerykańska Narodowa Służba Meteorologiczna i Oceaniczna (NOAA) poinformowała, że siła huraganu osłabła z najwyższej, piątej kategorii do kategorii czwartej. Prognozuje się, że może osłabnąć nawet do drugiej kategorii, gdy dotrze nad Florydę.

Poprzednia była Wilma

Kiedy 24 października 2005 roku Wilma uderzała we Florydę kilka tygodni po niszczycielskiej Katrinie, miała kategorię 3. Irma miała kategorię piątą na skali Saffira-Simpsona, a następnie osłabła do kategorii czwartej.

Od 2005 roku liczba mieszkańców Florydy wzrosła o ponad trzy miliony. To oznacza, że bardzo wielu przebywających dziś na tym terenie ludzi może nie zdawać sobie sprawy, jak wielkie jest to zagrożenie i nie wiedzieć, jak się do niego przygotować.

Według szacunków amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów (NHC) Irma, zwana "monstrum" ze względu na swoją siłę, dotrze nad Florydę najpóźniej w sobotę w nocy lub w niedzielę rano.

Huragan zmierzał w czwartek wieczorem naszego czasu w kierunku wysp Turks i Caicos oraz Wysp Bahama.

"Nie siedźcie i nie czekajcie"

Mieszkańcy Florydy przygotowują się na nadejście huraganu. Gubernator tego stanu wezwał obywateli do ewakuacji. - Możemy odbudować wasze domy, ale nie wasze życie - powiedział dosadnie gubernator Rick Scott.

Prognoza przemieszczania się Irmy (NOAA, OpenStreetMap)NOAA, OpenStreetMap

- Jesteśmy w trakcie przygotowań na nadejście huraganu, choć na razie ciężko jednoznacznie określić, gdzie dokładnie uderzy. Kluczowe jest to, by mieszkańcy Florydy nie spuszczali z oka komunikatów - ostrzegał jeszcze we wtorek gubernator. Irma zalicza się do grona pięciu najpotężniejszych huraganów w ciągu ostatnich 80 lat i zarazem najpotężniejszą burzą na Atlantyku, która została kiedykolwiek odnotowana poza granicami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej.

- Nie siedźcie i nie czekajcie - zalecił gubernator.

- Z miejsca rozpocznijcie przygotowania - dodał. Podkreślił, że ogłosił stan zagrożenia we wszystkich 67 hrabstwach Florydy, by skoordynować działania poszczególnych oddziałów zarządzania kryzysowego i upewnić się, że lokalne władze dysponują niezbędnymi zasobami, które umożliwią im pomoc mieszkańcom.

Gubernator informował, że zwrócił się do Donalda Trumpa o ogłoszenie stanu wyjątkowego dla całej Florydy jeszcze przed nadejściem huraganu. Prezydent przychylił się do tej prośby, co usprawni dystrybucję środków niezbędnych do zmierzenia się z Irmą.

Niebezpieczeństwo na horyzoncie

Mieszkańcy Florydy nie ukrywają, że są przerażeni. Niektórzy postanowili zabezpieczyć domy i wznieść barykady z worków z piaskiem, inni zdecydowali się wyjechać.

- Moja żona opuści Keys jeszcze dziś - stwierdził Martin Senterfitt, dyrektor ds. reagowania kryzysowego hrabstwa Monroe. - Prędzej pójdzie do dentysty niż żeby miała stać w korku. Im szybciej ludzie opuszczą zagrożony teren, tym lepiej - zapewnił. - Jeżeli którakolwiek z burz mogła kiedykolwiek zagrozić mieszkańcom Keys, to właśnie ta - dodał.

Wielu osobom to właśnie Harvey i następujące po nim powodzie uprzytomniło skalę zagrożenia.

- Przez cały dzień skupuję butelki z wodą - powiedziała Alexandra Nimmons, która postanowiła potraktować nadciągający huragan z najwyższą powagą po tym, jak zobaczyła zniszczenia dokonane w Teksasie. - Zachomikowałam herbatniki i słoiki z salsą, to na pewno jeszcze mi się przyda - dodał.

Puste półki

W sklepach już zaczyna brakować niezbędnego zaopatrzenia. Mieszkańcy zagrożonych regionów mają problemy z zapewnieniem sobie niezbędnego prowiantu.

- Minionej nocy poszłam do Wal-Mart. Wody nie było. Pobiegłam do Target. Wody nie było. Teraz jestem tu i wody jak nie było, tak nie ma - poskarżyła się Annisa Ali, która zdecydowała się przeczekać huragan w domu.

Poza artykułami pierwszej potrzeby, w sklepach zaczyna też brakować materiałów budowlanych. Mieszkańcy Florydy, aby zabezpieczyć swoje domy na potęgę skupują gwoździe i deski, którymi chcą osłonić okna, by nie wybił ich wiatr.

- Wrócę jutro z samego rana, jeszcze przed otwarciem - zapowiedział James Foote, który szukał materiałów, dzięki którym mógłby osłonić okna. - Zdarzyło mi się czekać tu po biletu na koncert. Tym razem sprawa jest większego kalibru - przyznał.

Co najmniej 14 ofiar

Wcześniej huragan przeszedł nad Karaibami, zbierając śmiertelne żniwo. Według danych z piątkowego poranka polskiego czasu, łączną liczbę dotychczasowych ofiar śmiertelnych szacuje się na co najmniej 14.

Wiadomo o kilku zabitych na wyspie St. Martin/Sint Maarten. Początkowo mówiono o ośmiu ofiarach we francuskiej części wyspy, potem sprostowano, że są to cztery osoby. Jednocześnie rząd holenderski w czwartek wieczorem podał, że w holenderskiej części wyspy śmierć poniosła co najmniej jedna osoba.

Te dane mogą się jednak zmieniać, bo wciąż nie przeszukano dużej części zdewastowanego przez żywioł terenu.

W Portoryko śmierć poniosły trzy osoby - podał w czwartek gubernator Ricard Rossello. Jedna z ofiar to 79-letnia, przykuta do łóżka kobieta, która zginęła w czasie transportu do schronu. Pozostałe dwie osoby to kobieta porażona prądem we własnym domu i mężczyzna, który zginął w wypadku samochodowym spowodowanym przez burzę.

Jedna osoba zginęła na Barbudzie - podał premier Gaston Browne, informując, że cała wyspa została "obrócona w gruzy". Mówi się także o jednej zabitej osobie na karaibskiej wyspie Anguilla w archipelagu Wysp Nawietrznych, terytorium zależnym Wielkiej Brytanii.

Na atak Irmy przygotowuje się Kuba. Nadejście huraganu jest tam spodziewane w nocy z czwartku na piątek. Ze szczególnie zagrożonej północnej części wyspy ewakuuje się tysiące turystów. Cudzoziemcy są rozlokowywani w hotelach w innych rejonach Kuby, a Kubańczyków odsyła się do domów.

Huragan Irma zbliża się do KaraibówNOAA

Wcześniej zaatakował zabójczy Harvey

Huragan Irma będzie drugą potężną burzą, która dotknie Stany Zjednoczone i ich terytoria w ciągu ostatnich kilku tygodni. Mieszkańcy Teksasu i Luizjany wciąż nie otrząsnęli się po huraganie Harvey. Liczba osób, które straciły życie wskutek huraganu i jego następstw, wzrosła w ostatnich dniach do 43.

Co najmniej 560 tysięcy rodzin, które straciły swoje domy, zwróciło się do władz federalnych o pomoc w zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych - poinformował w poniedziałek John Long z Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA). Long podkreślił, że obecnie najpilniejszym zadaniem jest zapewnienie zakwaterowania ludziom, którzy nadal przebywają w dużych, prowizorycznych schroniskach.

Autor: ao/ja,rzw, sj/ja,AP / Źródło: ENEX,REUTERS,PAP,TVN24

Pozostałe wiadomości

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia na terenie 15 województw. Zagrożeniem będą gęste mgły, które mogą znacznie ograniczać widzialność, nawet do kilkuset metrów. Szczególnie kierowcy powinni uważać na drogach, bo warunki mają być trudne.

Pogodowe ostrzeżenia niemal w całym kraju

Pogodowe ostrzeżenia niemal w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

W ostatnim czasie w wodach Wielkiej Brytanii, od archipelagu Scilly aż po wschodnie wybrzeża, co najbardziej zaskakuje naukowców, obserwowana jest coraz większa obecność humbaków. Według ekspertów to może być pozytywny sygnał odbudowującej się populacji tych wielorybów, ale także świadczyć o negatywnym wpływie klimatu na ich zachowania.

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Pojawiają się tu coraz częściej. Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku ze złą jakością powietrza został wysłany w niedzielę do odbiorców telefonów komórkowych w części województw dolnośląskiego i wielkopolskiego. Odradzane jest przebywanie na zewnątrz.

Alert RCB. Tu lepiej nie wychodźcie z domów

Alert RCB. Tu lepiej nie wychodźcie z domów

Źródło:
PAP, RCB

Z powodu gęstej mgły w niedzielę rano występowały utrudnienia na krakowskim lotnisku. Samoloty nie mogły startować, część rejsów przekierowano do Katowic i Ostrawy.

Mgła spowodowała utrudnienia na lotnisku w Krakowie

Mgła spowodowała utrudnienia na lotnisku w Krakowie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

W sobotę doszło do zawalenia się wyciągu narciarskiego w hiszpańskim ośrodku Astun w regionie Aragonia. 10 osób zostało rannych - podał dziennik El Pais. Akcja ratunkowa została zakończona.

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Runął wyciąg narciarski. "Widziałem kilkadziesiąt osób skaczących ze znacznych wysokości"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, elpais.com

Niedziela, podobnie jak pierwszy dzień weekendu, przyniesie najwięcej słońca w południowych regionach kraju. Na północy niebo nadal szczelnie będą przykrywać chmury. Termometry pokażą nawet 6 stopni Celsjusza.

Sporo chmur na niebie, lokalnie możliwe są opady mżawki

Sporo chmur na niebie, lokalnie możliwe są opady mżawki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hiszpańsko-australijski zespół naukowców opracował nowatorską metodę rozkładu plastikowych śmieci. W jednym z jej głównych etapów odpady są trawione przez larwy owadów i przekształcane w cenne produkty. Jak przekonują badacze, ten pomysł nie tylko rozwiązuje problem śmieci, ale jednocześnie przyczynia się do poprawy jakości gleby.

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Mącznik młynarek w walce z plastikowymi śmieciami. "Innowacyjny system"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli u wybrzeży Wietnamu nowy gatunek skorupiaka. Nazwano go Bathynomus vaderi, na cześć Dartha Vadera z filmu "Gwiezdne wojny". Osobniki te osiągają długość 32,5 centymetra i ważą ponad kilogram.

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Jest supergigantem, wygląda jak Darth Vader i żyje u wybrzeży Wietnamu

Źródło:
CNN, zookeys.pensoft.net

Niebezpiecznie niska temperatura zagraża ponad 120 milionom Amerykanów. Fala arktycznego mrozu rozleje się w weekend i w przyszłym tygodniu po niemal całych Stanach Zjednoczonych. Temperatura odczuwalna może wynieść nawet -45 stopni Celsjusza. Według meteorologów AccuWeather poniedziałkowe zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta może być najzimniejszą taką uroczystością od 40 lat.

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. W USA "będzie zimniej niż na Grenlandii"

Temperatura odczuwalna może wynieść -45 stopni. W USA "będzie zimniej niż na Grenlandii"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, The Guardian, phys.org, tvnmeteo.pl

Dziesiątki tysięcy ludzi w australijskim stanie Nowa Południowa Walia zostało w sobotę pozbawionych prądu po wichurach. To kolejne gwałtowne burze w tym tygodniu. Jest jedna ofiara śmiertelna.

Jedna osoba zginęła, wiele domów bez prądu

Jedna osoba zginęła, wiele domów bez prądu

Źródło:
Reuters, The Guardian

Widok rekina u wybrzeży Florydy to nic niezwykłego, ale zobaczenie go w wodach śródlądowych tego stanu może już zaskakiwać. Taki drapieżnik pojawił się w niewielkim jeziorze w pobliżu Miami i wzbudził niepokój mieszkańców oraz turystów.

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Rekin wpłynął do jeziora, nad którym stoją luksusowe posiadłości

Źródło:
wsvn.com, fox35orlando.com, tvnmeteo.pl

Australopitek, wymarły ssak naczelny z podrodziny Homininae, który żył około 3,5 miliona lat temu w południowej Afryce, jadł znikome ilości mięsa lub wcale - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of the Witwatersrand w RPA i Towarzystwa Maksa Plancka w Niemczech.

Nasi prehistoryczni przodkowie mogli być wegetarianami

Nasi prehistoryczni przodkowie mogli być wegetarianami

Źródło:
sciencedaily.com, PAP

Kobieta pracująca na kurzej fermie w angielskim Devon znalazła jajo o rzadkim kulistym kształcie. Niezwykły okaz ma trafić na aukcję charytatywną.

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Znalazła okrągłe jajko. "Jedno na miliard"

Źródło:
BBC, The Guardian

Na stadionie PGE Narodowym trwa wystawa Ikon Motoryzacji. Można na niej zobaczyć między innymi bolid Michaela Schumachera Benetton B194. Poza tym jest też kultowy Opel Vectra z filmu "Poranek kojota".

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Kultowe auta na wyciągnięcie ręki. Trwa wystawa ikon motoryzacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Centrum Kosmiczne Andoya, które leży na północy Norwegii, stanie się platformą startową dla amerykańskich rakiet i satelitów. Przewiduje to zawarta w nocy z czwartku na piątek umowa między Oslo a Waszyngtonem.

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Amerykańskie rakiety będą startować zza koła podbiegunowego

Źródło:
PAP

Tureckie i zagraniczne media opisują wzruszającą historię ze Stambułu, gdzie uratowano umierającego, wyziębionego szczeniaka. Młode przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej jego matka.

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Źródło:
PAP,bianet.org

Burze z ulewnymi opadami deszczu przetoczyły się przez włoską Sycylię. W prowincji Katania strażacy mieli pełne ręce roboty. Uratowali między innymi uwięzionego w samochodzie mężczyznę.

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Ulewy na Sycylii. Mężczyzna utknął w samochodzie otoczonym przez wodę

Źródło:
ENEX, rainews.it

Mieszkaniec miejscowości Altadena w hrabstwie Los Angeles opublikował w sieci nagranie, na którym pokazał swój dom pośród ruin innych spalonych budynków. - Każdy dom na mojej ulicy spłonął, z wyjątkiem mojego - mówi wyraźnie poruszony mężczyzna.

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Źródło:
Fox News, ABC News, CB News, PAP

Kot o imieniu Archie, nazywany przez media z uwagi na wygląd "kotem wampirem", poszukuje domu. Jak zapewniają pracownicy schroniska, gdzie obecnie mieszka, "nie przepada za krwią", jest za to towarzyski, choć wymaga też uwagi.

"Kot wampir" poszukuje domu. "Potrafi być porywczy"

"Kot wampir" poszukuje domu. "Potrafi być porywczy"

Źródło:
BBC

Rakieta Starship firmy SpaceX rozpadła się po starcie, a jej szczątki w spektakularny sposób spadły na Ziemię lub spłonęły w atmosferze, co udało się zarejestrować na nagraniach. Największa rakieta w historii ludzkości wzbiła się w niebo późnym wieczorem w czwartek w Polsce, ale po około minucie centrum dowodzenia straciło z nią kontakt.

Megarakieta rozpadła się w powietrzu. Nagrania

Megarakieta rozpadła się w powietrzu. Nagrania

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Starship, największa rakieta w historii ludzkości, straciła łączność z centrum dowodzenia i rozpadła się w powietrzu w czwartek podczas swojego siódmego lotu testowego. Jak przekazał właściciel firmy SpaceX Elon Musk, eksplozja była związana prawdopodobnie z wyciekiem paliwa. Po raz drugi udało się jednak lądowanie pierwszego członu rakiety nośnej Super Heavy, który został przechwycony przez mechaniczne ramiona.

Starship eksplodował. Musk o możliwej przyczynie

Starship eksplodował. Musk o możliwej przyczynie

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Archeolodzy odkryli na terenie Pompejów okazałą łaźnię. Eksperci sugerują, że to prawdopodobnie największy kompleks kąpielowy w prywatnym domu na terenie tego starożytnego miasta zniszczonego przez erupcję Wezuwiusza. Jak zauważają, odkrycie rzuca nowe światło na mroczną stronę starożytnych Rzymian.

Dwa szkielety i odkrycie, które "zdarza się raz na sto lat"

Dwa szkielety i odkrycie, które "zdarza się raz na sto lat"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Kilka osób zginęło, a nawet tysiące domów na północy Mozambiku zostało zniszczonych po przejściu cyklonu Dikeledi. Żywioł dotknął też między innymi spustoszoną miesiąc temu Majottę na Oceanie Indyjskim.

Nie podnieśli się po ostatnim cyklonie, przyszedł kolejny. Zabici, wiele domów zniszczonych

Nie podnieśli się po ostatnim cyklonie, przyszedł kolejny. Zabici, wiele domów zniszczonych

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Dokarmianie wiewiórek orzeszkami ziemnymi, o wiele bardziej miękkimi niż naturalny pokarm tych gryzoni, powoduje zmianę w budowie ich czaszek - informują brytyjscy naukowcy, którzy zbadali wybraną populację tych zwierząt. Jak zaznaczają, to może wpływać na ewentualny sukces związany z ich przetrwaniem.

Dokarmiacie tym wiewiórki? Możecie im zaszkodzić

Dokarmiacie tym wiewiórki? Możecie im zaszkodzić

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - wynika z nowego badania naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Gaz dotarł do polskiego wybrzeża.

Metan z Nord Stream zanieczyścił znaczną część Bałtyku. Poziom 1000 razy wyższy

Metan z Nord Stream zanieczyścił znaczną część Bałtyku. Poziom 1000 razy wyższy

Źródło:
PAP

Dym i dźwięk przypominający huk eksplozji. Kamera przed domem w Kanadzie zarejestrowała moment uderzenia meteorytu w chodnik tuż przed budynkiem. Właściciel domu twierdzi, że był o krok od śmierci, a badacze podkreślają: nagranie, na którym słychać uderzenie meteorytu o podłoże, to nowość.

Meteoryt uderzył w chodnik przed domem. Nagranie, jakiego jeszcze nie było

Meteoryt uderzył w chodnik przed domem. Nagranie, jakiego jeszcze nie było

Źródło:
CBC, CNN

W czwartek gigantyczna rakieta New Glenn firmy Blue Origin wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie. Drugi stopień rakiety dotarł na orbitę, osiągając długo oczekiwany kamień milowy i główny cel misji. To ogromny skok dla firmy Jeffa Bezosa, która zamierza rywalizować ze SpaceX Elona Muska w branży wynoszenia satelitów na orbitę.

Sukces rakiety Jeffa Bezosa. "Osiągnęliśmy najważniejszy dla nas cel"

Sukces rakiety Jeffa Bezosa. "Osiągnęliśmy najważniejszy dla nas cel"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Blue Origin

Locha adoptowana przez hodowczynię koni Elodie Cappe w kwietniu 2023 roku może pozostać ze swoją właścicielką - orzekł w czwartek francuski sąd. Kobiecie groziło więzienie, a zwierzęciu - eutanazja. Sprawa wzbudziła wiele emocji wśród francuskiej opinii publicznej. W obronie Elodie i lochy Rillette stanęło wielu aktywistów, organizacje obrońców praw zwierząt oraz gwiazdy, między innymi aktorka Brigitte Bardot.

Przygarnęła lochę. Kobiecie groziło więzienie, zwierzęciu - eutanazja

Przygarnęła lochę. Kobiecie groziło więzienie, zwierzęciu - eutanazja

Źródło:
Reuters