W niektórych częściach Polski niewiele trzeba, by wywołać pożar. Instytut Badań Leśnictwa opublikował mapę, na której widać, gdzie występuje największe zagrożenie tym zjawiskiem.
Są takie miejsca w Polsce w piątek, gdzie gleba i ściółka leśna są bardzo wysuszone. Wystarczy iskra, by pojawił się pożar. Eksperci z Instytutu Badań Leśnictwa pokazali, gdzie zagrożenie pożarowe jest największe.
Są czerwone miejsca na mapie
Według mapy IBL o pożary łatwo w miejscach takich jak: północne i wschodnie regiony Podlasia, północ Mazowsza, wschód Kujaw, południowy wschód Pomorza Zachodniego, południe Wielkopolski, północno-wschodnie regiony Dolnego Śląska, północ woj. śląskiego, zachodnie strony woj. łódzkiego, centralne regiony Podkarpacia oraz na obszarze Ziemi Świętokrzyskiej. To w tych miejscach zagrożenie pożarowe jest duże. Na mapie oznacza się je kolorem czerwonym.
W wielu innych miejscach Polski ryzyko pożarowe określane jest jako średnie, na poniższej mapie regiony te oznaczono żółtym kolorem.
Z kolei niski poziom - oznaczony kolorem zielonym - pojawia się miejscami w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i podlaskim.
Jak określane jest zagrożenie pożarowe?
Zagrożenie pożarowe określane jest dla 60 stref prognostycznych, wydzielonych na podstawie czynników takich jak występowanie dużych i zwartych kompleksów leśnych, klimat, warunki siedliskowo-drzewostanowych czy występowanie dużych aglomeracji miejskich. Za podstawową jednostkę organizacyjną przyjęto obszar nadleśnictwa.
Stopień zagrożenia pożarowego jest ustalany dwa razy dziennie - o godzinie 9.00 i 13.00 - na podstawie pomiarów temperatury, wilgotności względnej powietrza oraz dobowej sumy opadu atmosferycznego.
Autor: kw/dd / Źródło: IBL
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IBL