Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed oblodzeniem w dużej części kraju. Na północy nadal silnie wieje.
W całym kraju wydano wiele ostrzeżeń meteorologicznych związanych z silnym wiatrem, oblodzeniem i zamieciami śnieżnymi. Dla trzech województw na północy kraju wydano także alerty hydrologiczne trzeciego stopnia.
Ostrzeżenia w związku z silnym wiatrem wydano w:
- woj. pomorskim w subregionie nadmorskim - drugiego stopnia - (do czwartku do godz. 2). Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, z porywami do 100 km/h, z kierunków północnych. Silny wiatr powodować będzie miejscami zawieje śnieżne. W wewnętrznej części regionu również do czwartku do godz. 2 obowiązuje alert pierwszego stopnia. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 80 km/h, z kierunków północnych. Silny wiatr powodował będzie miejscami zawieje śnieżne. Na Wybrzeżu obowiązuje również alert drugiego stopnia przed sztormem. Wiatr południowo-zachodni 6 do 7, skręcający na północno-zachodni i wzrastający na 8 w porywach 9 w skali Beauforta.
- woj. kujawsko-pomorskim - do czwartku do godz. 2. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, z porywami do 80 km/h, z kierunków północnych. Silny wiatr będzie miejscami powodować zawieje śnieżne.
- woj. warmińsko-mazurskim, w subregionie elbląsko-braniewskim - do czwartku do godz. 5. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, z porywami do 75 km/h, z północnego zachodu i północy.
Oblodzenie
W woj. zachodniopomorskim wydano alert pierwszego stopnia. Ostrzeżenie jest ważne od środy od godz. 17.00 do godz. 23.00. W tym regionie prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -5 st. C do -2 st. C, przy gruncie do -6 st. C. Temperatura poniżej zera będzie się utrzymywała do 8 stycznia.
W woj. kujawsko-pomorskim wydano alert pierwszego stopnia, który jest ważny od środy od godz. 14.30 do czwartku do godz. 2. W tym regionie prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna do -6 st. C, przy gruncie do -7 st. C. Temperatura powietrza poniżej 0 st. C utrzyma się.
W woj. lubuskim wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, które jest ważne od środy od godz. 18 do godz. 23. W tym regionie prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -5 st. C do -3 st. C, przy gruncie od -7 st. C do -4 st. C. Przewiduje się, że wzrost temperatury powyżej 0 st. C nastąpi dopiero w poniedziałek 9 stycznia.
W woj. wielkopolskim alert pierwszego stopnia jest ważny od środy od godz. 18 do godz. 23. W tym regionie prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -6 st. C do -4 st. C, przy gruncie od -8 st. C do -5 st. C. Przewiduje się, że temperatura wzrośnie powyżej 0 st. C dopiero w poniedziałek 9 stycznia.
W woj. łódzkim ostrzeżenie pierwszego stopnia jest ważne do czwartku do północy. Prognozuje się tam spadek temperatury powietrza poniżej 0°C, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -7°C do -5°C, przy gruncie od -10°C do -8°C. Przewiduje się, że temperatura wzrośnie powyżej 0°C dopiero we wtorek 10 stycznia.
W woj. dolnośląskim ostrzeżenie pierwszego stopnia jest ważne od środy od godz. 20 do godz. 23. Prognozuje się tam spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Na obszarze nizinnym województwa temperatura minimalna od -5 st. C do -3 st. C, przy gruncie od -6 st. C do -4 st. C. Na obszarze Przedgórza Sudeckiego prognozowana temperatura minimalna od -9 st. C do -7 st. C, przy gruncie od -11 st. C do -9 st. C. Przewiduje się, że temperatura powietrza wzrośnie powyżej 0 st. C dopiero w poniedziałek 9 stycznia.
W woj. opolskim alert pierwszego stopnia jest ważny od godz. 20.30 do godz. 23.30. W tym regionie prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -5 st. C do -3 st. C, przy gruncie od -6 st. C do -4 st. C. Przewiduje się, że temperatura powietrza nieznacznie wzrośnie powyżej 0 st. C dopiero w poniedziałek 9 stycznia.
W woj. śląskim ostrzeżenie pierwszego stopnia jest ważne od środy od godz. 19 do godz. 23. W tym regionie prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna do -5 st. C, przy gruncie do -6 st. C. Temperatura powietrza poniżej 0 st. C będzie utrzymywać się do 11 stycznia.
W woj. małopolskim, w subregionie północnym alert pierwszego stopnia jest ważny od godz. 19 do godz. 23. W tym regionie prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna do -5 st. C, przy gruncie do -6 st. C. Temperatura powietrza poniżej 0 st. C będzie utrzymywać się do 11 stycznia.
W woj. świętokrzyskim alert pierwszego stopnia jest ważny od środy od godz. 19 do godz. 23. Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna do -6 st. C, przy gruncie do -7 st. C. Temperatura powietrza poniżej 0 st. C będzie utrzymywać się do 11 stycznia.
W woj. mazowieckim ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje od środy od godz. 20 do czwartku do godz. 1. Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -10 st. C do -7 st. C, przy gruncie od -12 st. C do -9 st. C. Prognozuje się, że ujemna temperatura powietrza utrzyma się do 11 stycznia.
W woj. lubelskim alert pierwszego stopnia obowiązuje od godz. 21 do czwartku do godz. 4. Prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -9 st. C do -5 st. C, przy gruncie od -11 st. C do -7 st. C. Prognozuje się ujemne temperatury powietrza do 11 stycznia.
W woj. podkarpackim, w subregionie północnym alert pierwszego stopnia jest ważny od środy od godz. 19 do godz. 23. W tym regionie prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej 0 st. C powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna do -5 st. C, przy gruncie do -6 st. C. Temperatura powietrza poniżej 0 st. C będzie utrzymywać się do 11 stycznia.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje także o wrażliwość i przypomina, że zagrożenie śmiercią z powodu wychłodzenia nie dotyczy tylko osób bezdomnych. Zdarza się, że ofiarami są również osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chore, bywają nimi także osoby, które zasnęły na powietrzu, będąc pod wpływam alkoholu.
- W sezonie zimowym z wychłodzenia umiera średnio około 80 osób. Pamiętajmy, że możemy im pomóc, wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Dlatego, jeżeli posiadamy informacje o osobach, które potrzebują pomocy to dzwońmy - apeluje RCB.
Co oznaczają te stopnie?
Ostrzeżenie drugiego stopnia mówi o wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Alarm pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Alerty hydrologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia. Alerty obowiązują w województwach: zachodniopomorskim i pomorskim od środy od godz. 6 do piątku do godz. 9. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (544 cm) oraz prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych.
W woj. zachodniopomorskim alert hydrologiczny trzeciego stopnia obowiązuje do piątku do godz. 9. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (544 cm) oraz prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych.
W woj. pomorskim ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia jest ważne do piątku do godz. 9. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (04.01.2017 - 547 cm) oraz prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych.
W woj. warmińsko-mazurskim, na Żuławach i Zalewie Wiślanym ostrzeżenie trzeciego stopnia jest ważne od środy od godz. 10.30 do piątku do godz. 9.00. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (04.01.2017 - 547 cm) oraz prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych.
Alarm hydrologiczny trzeciego stopnia odnosi się do stanu wody (obserwowane lub prognozowane), które układają się w strefie powyżej stanów alarmowych. Jest to taki stan napełnienia koryta, przy którym woda zaczyna zagrażać obszarom zagospodarowanym i budowlom wodnym. Osiągnięcie stanu alarmowego jest podstawą ogłoszenia alarmu powodziowego.
Autor: zupi/AD/rp/aw/AP / Źródło: IMGW