10 minut rozmowy telefonicznej kilka razy w tygodniu może zmniejszyć poczucie samotności - wynika z badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych. Według ankiety przeprowadzonej po eksperymencie, jego uczestnicy czuli się samotni o 20 procent mniej.
Badanie zostało opublikowane we wtorek w czasopiśmie naukowym "JAMA Psychiatry" wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne.
Uczestnikami eksperymentu były samotne osoby korzystające z opieki społecznej jednej z instytucji świadczącej takie usługi w mieście Austin w Teksasie.
Połowa z 240 uczestników w ciągu miesiąca odbywała krótkie rozmowy telefoniczne z wolontariuszami. Mogły one określić, czego będą dotyczyć rozmowy. Tematy były różne, poruszano między innymi ich życie codzienne. Uczestnicy badania zadawali też pytania o życie swoich rozmówców.
Jak przekazała główna autorka badania Maninder Kahlon, profesor w podyplomowej szkole medycznej Uniwersytetu Teksasu w Austin, wolontariusze wykonywający telefony przeszli wcześniej szkolenie w zakresie umiejętności empatycznej komunikacji.
O 20 procent mniej
W trakcie pierwszego tygodnia wolontariusze dzwonili do uczestników eksperymentu przez pięć dni w tygodniu. Następnie tygodniowo uczestnicy odbierali taką samą liczbę telefonów lub tylko dwa.
Do sprawdzenia wyników posłużyła Skala Samotności UCLA, stosowana powszechnie do miary samotności. Po odpowiedzi na trzy pytania, przed rozpoczęciem badania, jego uczestnicy osiągali średnią 6,5. Po miesięcznym badaniu wyniosła ona 5,2, a więc spadła o 20 procent.
"Znaczący wpływ"
Jak skomentowała ten rezultat Kahlon, "oznacza to, że naprawdę wywarliśmy na nich znaczący wpływ".
W zależności od skali od prawie 24 do ponad 30 proc. zmniejszyło się też poczucie lęku i depresji. Te wyniki, jak powiedziała profesor ze szkoły medycznej Uniwersytetu Teksasu w Austin, były jeszcze bardziej zdumiewające.
Według profesor Julianne Holt-Lunstad z Uniwersytetu Brighama Younga w stanie Utah, zbadać powinno się również stan emocjonalny wolontariuszy, gdyż oni także w swoim zdrowiu psychicznym mogli zauważyć pozytywne zmiany.
Autor: ps/dd / Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock