Ida uderzyła. "Modlimy się o najlepsze, ale szykujemy się na najgorsze"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, NHC, PAP, TVN24
Huragan Ida

Huragan Ida jako jeden z najsilniejszych w historii Stanów Zjednoczonych dotarł w niedzielę wieczorem polskiego czasu do wybrzeży Luizjany. Oprócz wiatru o prędkości 240 kilometrów na godzinę żywioł ma przynieść fale powodziowe sięgające ponad czterech metrów, może także wywołać miejscowe tornada. - Modlimy się o najlepsze, ale szykujemy się na najgorsze - powiedział prezydent USA Joe Biden, który zaapelował o stosowanie się do instrukcji lokalnych władz.

Huragan Ida zszedł na ląd w niedzielę około godziny 12 czasu lokalnego (godz. 19 w Polsce). Pierwszym punktem zetknięcia się oka cyklonu z ziemią był Port Fourchon, najbardziej wysunięty na południe punkt Luizjany, a także wyspa Grand Isle w Zatoce Meksykańskiej, która niedługo później została odcięta od prądu. Prędkość wiatru osiąga około 240 kilometrów na godzinę, a w porywach do 300 km/h.

- To czas, żeby zostać w domu. Nie wychodź na zewnątrz - zaapelowała burmistrzyni Nowego Orleanu LaToya Cantrell.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Huragan Ida uderzyłGetty Images

Jeszcze w sobotę Ida była klasyfikowana jako huragan 2. kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Safira-Simpsona, jednak w nocy szybko przybrała na sile, osiągając prędkość wiatru bliską 5. kategorii. Przyspieszenie cyklonu skomplikowało plany ewakuacji mieszkańców, którzy jeszcze w piątek zostali wezwani do dobrowolnego opuszczenia domów. Narodowe Centrum Huraganów (NHC) określiło huragan jako "skrajnie zagrażający życiu". "Traktujcie ten skrajnie silny wiatr tak, jakby nadchodziło tornado, i natychmiast schowajcie się w budynku lub schronie" - zaleciła w komunikacie Narodowa Służba Pogodowa (NWS).

Prezydent USA ostrzega przed huraganem

Przed zagrożeniem związanym z huraganem ostrzegał prezydent Joe Biden. 

- Każdy powinien słuchać instrukcji podawanych przez władze państwowe i lokalne, co do tego, jak poważne to jest. To nie jest po prostu wybrzeże, to jest też Północ. Opady deszczu będą niezmiernie mocne. Do ludzi na wybrzeżu - chcę żebyście wiedzieli, że modlimy się o najlepsze, ale szykujemy się na najgorsze. Jak tylko huragan minie, zamierzamy pełną siłę kraju przekierować na operacje ratunkowo-poszukiwawcze. Widziałem wiele huraganów i chociaż nie jestem ekspertem to nie sądzę, żebyśmy kiedykolwiek szykowali się tak bardzo, długoterminowo do jakiegokolwiek wcześniej - powiedział prezydent USA. 

- Będzie to straszne. Huragan zagraża zdrowiu i życiu, więc błagam was wszystkich, w Missisipi, w Luizjanie, być może dalej na wschodzie, żebyście naprawdę uważali na siebie. Weźcie to na poważnie - zaapelował gospodarz Białego Domu. 

Możliwe fale do czterech metrów i tornada

Prędkość wiatru wewnątrz Idy czyni go jednym z najsilniejszych huraganów w historii Stanów Zjednoczonych. Według gubernatora Luizjany Johna Bela Edwardsa może być najsilniejszy od 170 lat.

Zagrożenie stanowi nie tylko siła wiatru. Huragan ma przynieść fale powodziowe sięgające ponad czterech metrów i obfite opady deszczu, a także może wywołać miejscowe tornada.

Cyklon ma w ciągu najbliższych godzin i dni przesuwać się w głąb lądu na północ, a następnie na północny wschód, stopniowo tracąc na sile. Na prognozowanej ścieżce Idy są między innymi metropolie Nowego Orleanu i Baton Rouge.

Prognozowana trasa huraganu IdaNHC/NOAA

Sprawdzian dla zabezpieczeń wybudowanych po uderzeniu Katriny

Uderzenie Idy przypadło w 16. rocznicę nadejścia huraganu Katrina, który spowodował śmierć ponad 1,8 tysiąca osób oraz wywołał katastrofalne szkody i powodzie w dużej części Luizjany i Missisipi, w tym w Nowym Orleanie.

Huragan jest najpoważniejszym sprawdzianem dla wybudowanych po przejściu Katriny zapór wokół Nowego Orleanu. Na ich konstrukcję wydano około 14 miliardów dolarów. Gubernator Edwards powiedział w wywiadzie dla CNN, że spodziewa się, że zapory wokół metropolii wytrzymają, choć inne miasta mogą być bardziej zagrożone.

- Jesteśmy mniej pewni, jeśli chodzi o rejony położone bardziej na południe, gdzie są inne systemy ochrony, które nie zostały zbudowane według tego samego standardu - powiedział.

Ewakuacje

Przed uderzeniem huraganu mieszkańcy Luizjany masowo opuszczali najbardziej zagrożone tereny. Na drogach i autostradach tworzyły się wielokilometrowe korki. Lotniska były zatłoczone.

- Wyjechałem z Port Fourchon o godzinie 20 w sobotę i to jest miasto duchów - mówił Andre LeBlanc, mieszkaniec Luizjany. - Byliśmy jednymi z ostatnich, którzy się stamtąd wydostali - dodał.

32-letni Scott Pierce ewakuował się na Florydę, aby uciec przed Idą. - Jesteśmy przerażeni - powiedział Pierce, który martwi się o swój dom położony na brzegu jeziora Pontchartrain.

Przepełnione szpitale w Luizjanie

Strach w Luizjanie jest tym większy, że tamtejsze szpitale przepełnione są pacjentami zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2. Biorąc pod uwagę całe Stany Zjednoczone, stan ten ma trzecią najwyższą liczbę zachorowań na COVID-19 w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców.

- Konsekwencje huraganu kategorii czwartej, gdy szpitale są pełne, wykraczają poza to, co zwykle rozważamy - mówił gubernator Luizjany na konferencji prasowej. - Rozmawialiśmy ze szpitalami, aby upewnić się, czy ich generatory działają, czy mają pod ręką znacznie więcej wody niż zwykle, czy mają pod ręką środki ochrony osobistej - dodał.

- To potężny i niebezpieczny huragan, porusza się szybciej, niż myśleliśmy, więc mamy trochę mniej czasu na przygotowania - ostrzegał doktor Joseph Kanter, główny specjalista medyczny Luizjany. - Mamy dużo zachorowań na COVID-19, więc istnieje wiele zagrożeń - mówił.

"Zniszczenia nałożą się na siebie"

W TVN24 o przygotowaniach do nadejścia żywiołu mówiła Katarzyna Sławińska, była korespondentka "Faktów" TVN w Stanach Zjednoczonych. Jak przypomniała, "Luizjana nie podniosła się jeszcze po uderzeniu dwóch dużych huraganów z zeszłego roku". Chodzi o huragan Laura, także czwartej kategorii, oraz Zeta - huragan trzeciej kategorii.

- Zniszczenia, które może spowodować Ida, nałożą się jeszcze na te zniszczenia z zeszłego roku. Stąd tyle obaw, stąd taki strach i stąd ewakuacje - mówiła.

Autorka/Autor:anw, ps

Źródło: Reuters, NHC, PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasielewski odpoczywa na urlopie, a długoterminową prognozę temperatury tym razem przygotował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. Sprawdź, jaką aurę przyniosą ostatnie dni czerwca i początek lipca.

Pogoda na 16 dni: polskie lato w pełni

Pogoda na 16 dni: polskie lato w pełni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Początek tygodnia zapowiada się z gwałtowną, dynamiczną aurą. Przez kraj w poniedziałek przetoczą się burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem oraz gradem. Pojawi się ryzyko wystąpienia trąby powietrznej. W kolejnych dniach pogoda nie będzie już tak groźna.

Nadchodzą ulewy i burze. Możliwa trąba powietrzna

Nadchodzą ulewy i burze. Możliwa trąba powietrzna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Chios wybuchł pożar lasu. Część mieszkańców dostała alert, aby się ewakuować. W akcji gaśniczej biorą śmigłowce, ale silny wiatr skutecznie utrudnia powstrzymywanie ognia przed rozprzestrzenianiem się.

"Trudna sytuacja" na greckiej wyspie 

"Trudna sytuacja" na greckiej wyspie 

Źródło:
eKathimerini, Greek City Times

Już dzisiejszej nocy będziemy mieli szansę zobaczyć niezwykle efektowny widok - na niebie ma ukazać się kosmiczny, świetlisty wir. Będzie on spowodowany zrzutem paliwa z rakiety Falcon 9, która ma wystartować w niedzielę z misją Transporter 14 z Kalifornii. Sprawdź, kiedy dokładnie wypatrywać tego nietypowego zjawiska.

Kosmiczny wir nad Polską. Tej nocy warto spojrzeć w niebo

Kosmiczny wir nad Polską. Tej nocy warto spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wciąż ostrzega przed upałem. Temperatura może sięgać 32 stopni Celsjusza. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Niebezpieczna spiekota. Są ostrzeżenia

Niebezpieczna spiekota. Są ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Cały czas trwają badania nad wpływem mikroplastiku na zdrowie człowieka. W artykule opublikowanym na łamach "Journal of the American Heart Association" naukowcy donoszą, że osoby żyjące w pobliżu wód cechujących się wysokim stężeniem małych cząsteczek tworzyw sztucznych są bardziej narażone na wiele groźnych chorób.

Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców

Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców

Źródło:
PAP

Strażacy w amerykańskim stanie Georgia zostali wezwani w czwartek, aby pomóc osobie, która utknęła w błocie. Gdy przybyli na miejsce przekonali się, że w grząskim gruncie faktycznie coś utknęło, ale nie jest to człowiek.

Jelonek utknął w błocie. Strażacy ruszyli na pomoc

Jelonek utknął w błocie. Strażacy ruszyli na pomoc

Źródło:
CNN

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę kilkunastu tysięcy próbek krwi wyssanej przez komary. Chcieli zbadać, na jakich gatunkach zwierząt żerują te owady. Okazuje się, mają one znacznie bardziej różnorodne i elastyczne upodobania żywieniowe niż wcześniej sądzono.

Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły

Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły

Źródło:
Uniwersytet w Swansea

W tym roku monsun uderzył w Chiny wcześniej niż zwykle. W ostatnich dniach na południu i w centrum kraju padał ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Są ofiary śmiertelne. Gwałtowna aura spodziewana jest również w niedzielę, wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"

"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"

Źródło:
Reuters, chinadaily.com.cn, CCTV

W sobotę na Opolszczyźnie i w Małopolsce zaobserwowano wirujące słupy piachu i pyłu, czyli zjawiska nazywane diabełkami pyłowymi. Można je zobaczyć na nagraniach.

Wirujące słupy pyłu i piachu. Nagrania

Wirujące słupy pyłu i piachu. Nagrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło do wielu regionów Francji. Sprawiło, że w sobotę temperatura maksymalna sięgnęła prawie 40 stopni. Agencja meteorologiczna Meteo France wydała ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą.

Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"

Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"

Źródło:
Reuters, ouest-france.fr, meteofrance.com

Pogoda na dziś. Niedziela 22.06 będzie pogodna w całej Polsce. Jeśli gdzieś na niebie pojawią się chmury, nie spadnie z nich deszcz. Miejscami zrobi się upalnie, termometry pokażą ponad 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.06. Czeka nas słoneczny, a miejscami upalny dzień

Pogoda na dziś - niedziela 22.06. Czeka nas słoneczny, a miejscami upalny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na południu Chorwacji w rejonie Omisza wybuchł pożar. Jak przekazała straż, został wywołany przez człowieka. Ogień strawił kilkanaście domów. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków, choć najgorsze już minęło. Konieczne były ewakuacje mieszkańców oraz turystów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje Polaków, którzy przebywają w tamtych rejonach.

Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru

Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, index.hr, PAP

Nawałnice, którym miały towarzyszyć tornada, nawiedziły Dakotę Północną i Minnesotę w USA, doprowadzając do śmierci trzech osób. Wiał silny wiatr, padał intensywny deszcz oraz grad pokaźnych rozmiarów. Blisko 100 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu.

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją

Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP, KFGO, AP

Na początku czerwca firma ispace próbowała wylądować łazikiem Resilience na Księżycu. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Miejsce, gdzie maszyna się rozbiła, można zobaczyć teraz na zdjęciu opublikowanym przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.

Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu

Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu

Źródło:
space.com, NASA

Stwierdzenie "tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" zostało sformułowane przez Paracelsusa, XVI-wiecznego lekarza uważanego za ojca nowoczesnej medycyny. Prawo to leży u podstaw dzisiejszej toksykologii, przypominając o cienkiej granicy między zbawiennym a szkodliwym działaniem tego samego związku. W ocieplającym się świecie lekarze i badacze muszą jednak mierzyć się z czynnikami przesuwającymi te granice w sposób, który nie do końca możemy przewidzieć.

Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice

Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice

Źródło:
TVN24+

Przez stan New Jersey w USA przeszły burze, które pozbawiły ludzi prądu i łamały drzewa. W wyniku gwałtownej pogody ucierpiał sportowy samochód Jeffa Jonesa, kierowcy wyścigowego, co widać na nagraniu.

"Drzewo przeszło przez dach mojego auta"

"Drzewo przeszło przez dach mojego auta"

Źródło:
Reuters, nj.com, thedrive.com

Fala upałów nawiedziła południową Hiszpanię. W piątek termometry pokazały miejscami aż 40 stopni Celsjusza. Przed spiekotą wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia. Również w Wielkiej Brytanii było tego dnia gorąco.

Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"

Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"

Źródło:
Reuters

W Turcji trwają prace nad wzmocnieniem wrażliwych punktów konstrukcyjnych słynnego meczetu Hagia Sophia, który położony jest w Stambule. Inżynierowie i eksperci do spraw dziedzictwa kulturowego wykorzystują zaawansowane symulacje trzęsień ziemi, aby lepiej przygotować świątynię na takie wydarzenia.

Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi

Przygotowują najsłynniejszy turecki meczet na trzęsienie ziemi

Źródło:
Daily Sabah, PAP

Trwające właśnie letnie przesilenie rozpoczyna piękny czas. Jednocześnie zaczynamy jednak przyglądać się kociołkowi śródziemnomorskiemu i szacować, jak realne może być majaczące zwykle o tej porze widmo powodzi. W oparciu o kształtującą się w ostatnich tygodniach cyrkulację powietrza nad Europą - raz z północy, raz z południa - możemy pokusić się o stwierdzenie, że tegoroczne wakacje w Polsce będą typowe: przyjemne, bez długiej suszy i fal gorąca zmieniających lato w piekło.

Lato "utkane z fal gorąca i chłodu". Co mówią modele?

Lato "utkane z fal gorąca i chłodu". Co mówią modele?

Źródło:
TVN24+

Jezioro Eyre w Australii wypełniło się wodą, choć przez większość czasu jego misa jest całkowicie sucha. Na skutek intensywnych opadów deszczu we wschodniej części kraju jezioro stopniowo wypełniło się wodą. Co ciekawe, to największy zbiornik na kontynencie, a jego pojawienie się przyciąga zwierzęta.

Zasolona równina zmieniła się w jezioro

Zasolona równina zmieniła się w jezioro

Źródło:
NASA Earth Observatory, ABC News

Lot Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmos musi poczekać. Start misji Axiom-4, początkowo zaplanowany na 29 maja 2025 roku, był już wielokrotnie przekładany z powodu warunków pogodowych i problemów technicznych. O opóźnieniach w lotach kosmicznych i towarzyszących im procedurach opowiadał w rozmowie z tvnmeteo.pl popularyzator nauki doktor Tomasz Rożek.

Dlaczego lot Polaka w kosmos odsuwa się w czasie? "To skomplikowane"

Dlaczego lot Polaka w kosmos odsuwa się w czasie? "To skomplikowane"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Planowany na niedzielę start misji Ax-4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim został odwołany, by dać dodatkowy czas na analizę sytuacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - podała NASA. Ma to związek z wyciekiem w rosyjskim module Zwiezda.

Start misji z polskim astronautą odwołany. Potrzebny jest "dodatkowy czas"

Start misji z polskim astronautą odwołany. Potrzebny jest "dodatkowy czas"

Źródło:
PAP

Podwodne łąki trawy morskiej w Morzu Śródziemnym są zagrożone przez działalność człowieka. To mało znane środowiska, które zapewniają szereg korzyści zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Naukowcy zanurzyli się pod wodę, aby ocenić straty wywołane przez ruch turystyczny i rybołówstwo.

Unikatowy ekosystem u wybrzeży Chorwacji zanika

Unikatowy ekosystem u wybrzeży Chorwacji zanika

Źródło:
Reuters

Do Japonii dotarła wczesna fala upałów. Wysoka temperatura doprowadziła już do śmierci co najmniej czterech osób. W ostatnich dniach z powodu udaru cieplnego służby medyczne udzielały pomocy ponad 200 osobom.

Upały przyszły wcześniej niż zwykle. Cztery osoby nie żyją

Upały przyszły wcześniej niż zwykle. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
PAP, SCMP

Komary latem potrafią być prawdziwym utrapieniem. Osoby, które nie cierpią tych uciążliwych owadów, z pewnością ucieszą się z tego, że w tym roku powinno być ich mniej. Ekspert z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wyjaśnia, czemu tego lata komary mogą nam dać spokój.

Co z komarami w tym roku? Ekspert o tym, co nas czeka

Co z komarami w tym roku? Ekspert o tym, co nas czeka

Źródło:
PAP