Huragan Ida odwrócił bieg rzeki Missisipi. "Niezwykle rzadkie"

Autor:
ps
Źródło:
CNN, USGS, tvnmeteo.pl
Huragan Ida

Fala sztormowa i silny wiatr związane z huraganem Ida spowodowały w niedzielę tymczasowe odwrócenie biegu rzeki Missisipi w pobliżu Nowego Orleanu. Hydrolog z amerykańskiej agencji United States Geological Survey określił tę sytuację jako "niezwykle rzadką".

Ida jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona uderzył w Luizjanę w niedzielę około godziny 12 czasu lokalnego (godz. 19 w Polsce). Prędkość wiatru osiągała wówczas 240 kilometrów na godzinę. Lokalne media poinformowały, że o godzinie 21 miejscowego czasu huragan osłabł do kategorii drugiej, a prędkość wiatru spadła do 177 km/h. W poniedziałek natomiast żywioł stracił na sile na tyle, by móc określać go jako burzę tropikalną, z porywami wiatru dochodzącymi do 95 km/h.

Rzeka Missisipi płynęła w odwrotnym kierunku

Fala sztormowa i silny wiatr okazały się na tyle silne, że odwróciły w niedzielę tymczasowo bieg rzeki Missisipi: z południa na północ - podała CNN.

- Pamiętam, że na rzece Missisipi doszło do odwrócenia jej biegu podczas huraganu Katrina, ale to niezwykle rzadkie - powiedział w rozmowie z CNN Scott Perrien, hydrolog z amerykańskiej agencji United States Geological Survey (USGS). Katrina uderzyła w Luizjanę 29 sierpnia 16 lat temu.

Jak wynika z danych udostępnionych przez USGS w niedzielę na stacji pomiarowej w Belle Chasse znajdującej się około 30 kilometrów na południe od Nowego Orleanu bieg rzeki zwolnił z około dziewięciu tysięcy metrów sześciennych na sekundę do około jednego metra sześciennego na sekundę w przeciwnym kierunku.

Hydrolog dodał, że bieg całej rzeki nie jest mierzony, więc możliwe, że w głębszych miejscach ta sytuacja nie wystąpiła. Jak wskazał, z powodu wysokiej fali sztormowej poziom rzeki na tamtejszej stacji podniósł się o około dwa metry.

Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, do takiego zjawiska dochodzi, gdy w rejon delty rzeki wkracza przednia, czyli wschodnia część cyklonu. Wiatr w tej części żywiołu wieje z południa i w efekcie wpycha wody Zatoki Meksykańskiej w głąb lądu, zresztą nisko położonego, zabagnionego.

Zdjęcie satelitarne huraganu Ida z 30 sierpniaNOAA/NESDIS

Autor:ps

Źródło: CNN, USGS, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości