Huragan Dorian w Karolinie Północnej. Ewakuacje


Dorian dotarł do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych jako huragan pierwszej kategorii. Chociaż osłabł, niesie ze sobą ulewny deszcz i porywisty wiatr.

W piątkowe popołudnie polskiego czasu huragan Dorian dotarł do przylądka Hatteras w Karolinie Północnej. Żywioł jest huraganem pierwszej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona. Wiatr wieje w nim ze średnią prędkością 150 kilometrów na godzinę. Ulice na wyspach Hatteras i Ocracoke są zalane.

Setki uwięzionych?

- Niewykluczone, że setki ludzi są uwięzione na wyspach w hrabstwach Dare i Hyde - poinformował Mike Sprayberry, dyrektor ds. zarządzania kryzysowego w Karolinie Północnej.

Ewakuację nakazano ponad 250 tysiącom mieszkańców i turystów znajdujących się na wyspach Karoliny Północnej. Jak podają lokalne media, hrabstwo Hyde leżące na wyspie Ocracoke przygotowuje się do ewakuacji drogą powietrzną.

Ryzyko powodzi

Synoptycy ostrzegają mieszkańców przed groźnymi falami sztormowymi, niebezpiecznymi wichurami i gwałtownymi powodziami na wybrzeżach obu Karolin oraz południowo-wschodniej Wirginii.

Poziom wody gwałtownie rośne, na wyspie Ocracoke w Karolinie Północnej synoptycy przewidują bardzo wysoki, wręcz "historyczny" poziom wody.

Według amerykańskich meteorologów Dorian ma zmierzać w kierunku regionu Nowej Anglii, na północy USA, i kanadyjskiej Nowej Szkocji.

Bilans ofiar

Dorian, który wcześniej był zakwalifikowany jako huragan najwyższej piątej kategorii, w weekend zdewastował Bahamy. Zginęło tam co najmniej 30 osób.

Według agencji AP w związku z huraganem w Stanach Zjednoczonych zginęły cztery osoby. Trzy przypadki miały miejsce w hrabstwie Orange na Florydzie i były wypadkami podczas przygotowań do nadejścia huraganu. W Karolinie Północnej 85-letnia kobieta spadła z drabiny, po tym jak próbowała zabezpieczyć swój dom przed nadejściem Doriana.

Prognozowana trasa przejścia huraganu Dorian (NHC)NHC

Dorian przyczynił się do powstania co najmniej trzech tornad. Jak podały lokalne media, jedno z nich, które utworzyło się w Karolinie Północnej na terenie Emerald Isle, dokonało zniszczeń na kempingu, nikt jednak nie został ranny.

Brak prądu, powalone drzewa, zalania

Towarzyszące huraganowi silne porywy wiatru pozrywały na wybrzeżu USA dachy i linie energetyczne, powyrywały drzewa. W piątek rano ponad 260 tysięcy domów i firm było bez prądu, głównie w Karolinie Południowej i Georgii.

John Tecklenburg, burmistrz miasta Charleston, poinformował, że towarzyszący żywiołowi porywisty wiatr powalił co najmniej 115 drzew. - 85 dróg zostało zamkniętych, z czego 20 zostało zalanych - dodał.

W czwartek ewakuację zarządzono w Wirginii. Wcześniej w położonych bardziej na południe stanach ewakuowano około trzech milionów ludzi. Według Amerykańskiego Czerwonego Krzyża efekty Doriana może odczuć nawet 19 milionów osób.

Nocne zdjęcie satelitarne huraganu Dorian z 5 września (NASA)NASA

POZOSTAŁOŚĆ PO DORIANIE DOTRZE TEŻ DO EUROPY

Tragedia na Bahamach

Huragan zabił jedną osobę w Portoryko, po czym zawisł nad Bahamami na wiele godzin, przynosząc ulewne deszcze i bardzo silny wiatr. Dorian, jako huragan najwyższej, piątej kategorii, przeszedł nad Bahamami, pustosząc dwie wyspy - Wielkie Abaco i Wielką Bahamę.

- Bilans potwierdzonych ofiar śmiertelnych huraganu Dorian wzrósł do 30 osób - powiedział Duane Ernest Sands w rozmowie z AP. W jego ocenie bilans może się "znacząco podnieść".

Większość ofiar to ludzie zabici na wyspie Wielka Bahama oraz na wyspie Wielkie Abaco, włączając w to osoby, które zmarły w wyniku odniesionych ran już po przewiezieniu ich do szpitali na wyspie New Providence.

O możliwości znacznego wzrostu liczby ofiar śmiertelnych mówił w środę także zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Mark Lowcock, który podkreślił, że ogrom zniszczeń widoczny na zdjęciach satelitarnych zdewastowanych terenów może sugerować, iż wkrótce odnajdywane będą kolejne ciała.

Według Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca na Bahamach uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około 13 tysięcy domów. Szacuje się, że straty na Bahamach związane z huraganem wynoszą około 7 miliardów dolarów.

Pomoc od innych krajów

Mark Lowcock poinformował podczas konferencji, że jedzenia, schronienia i pomocy medycznej potrzebuje około 70 tysięcy osób.

- Istnieje obawa, że niektóre miejsca, gdzie mieszkali ludzie, zostały zniszczone, zatopione lub zmyte przez wodę - mówił Lowcock. - Jedną z niewiadomych jest to, gdzie teraz znajdują się ludzie, którzy tam mieszkali i jak ich odnaleźć - dodał.

Już teraz podejmowane są międzynarodowe wysiłki, aby pomóc mieszkańcom zdewastowanych regionów.

Pomoc zapewniła brytyjska marynarka wojenna, a Jamajka wysłała 150-osobowy kontyngent wojskowy, aby pomóc w zabezpieczeniu Abaco i Wielkiej Bahamy. Pomagają również wolontariusze, którzy przywożą zapasy na wyspy.

Prezydent Donald Trump poinformował, że Stany Zjednoczone wysyłają dostawy na wyspy, w tym materiały, które pierwotnie były przeznaczone dla ofiar Doriana na Florydzie.

- Dajmy z siebie wszystko w momencie tej historycznej tragedii - powiedział premier Bahamów Hubert Minnis.

Unia Europejska pomoże poszkodowanym

Unia Europejska zdecydowała w piątek o przekazaniu 500 tysięcy euro wsparcia finansowego tym wyspom, aby pomóc osobom dotkniętym przez kataklizm. Pieniądze te mają pójść na zaspokojenie pilnych potrzeb, takich jak schronienie, woda, żywność i środki higieny.

- Huragan Dorian dokonał wielu zniszczeń, spowodował wiele ofiar i zniszczył domostwa. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc, zapewniając wsparcie ludziom na miejscu. Łączymy się myślami z wszystkimi osobami dotkniętymi tą tragedią (...). UE jest gotowa udzielić dalszej pomocy - powiedział w piątek Christos Stylianides, unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Unii Europejskiej pozostaje w ścisłym kontakcie z władzami Bahamów, monitorując sytuację i kierując pomocą ze strony UE. Ponadto Komisja Europejska oddelegowała eksperta ds. pomocy humanitarnej do przeprowadzenia szybkiej oceny potrzeb, a unijna służba ratownicza Copernicus obecnie zapewnia mapy satelitarne tego obszaru.

Autor: ml,anw/aw / Źródło: PAP, Reuters, NHC

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 23.12. W nocy w większości kraju przydadzą się parasole - przelotnie popada deszcz, miejscami deszcz ze śniegiem i śnieg. W dzień opadów będzie już mniej, a niebo będzie się rozpogadzać. Termometry pokażą od 1 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Źródło:
tvnmeteo.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org