Groźne porywy na razie nie odpuszczą

Źródło:
tvnmeteo.pl
Tomasz Wasilewski o pogodzie w kolejnych dniach
Tomasz Wasilewski o pogodzie w kolejnych dniachTVN24
wideo 2/3
Tomasz Wasilewski o pogodzie w kolejnych dniachTVN24

Do końca tygodnia będzie silnie wiać, a w części kraju ochłodzi się nawet do 6 stopni Celsjusza. W ciągu najbliższych dni spodziewamy się tylko słabych i lokalnych opadów deszczu, jednak będzie przeważać szara i pochmurna pogoda.

- Polska ponownie dostaje się pod wpływ wyżu. Układ niskiego ciśnienia odsuwa się w głąb Rosji, a chłodny front atmosferyczny, który w nocy przemieści się nad naszym krajem, w ciągu dnia odejdzie poza południowe granice - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Sobota, czyli Dzień Zaduszny, na południu kraju początkowo zapowiada się pochmurno z przelotnymi opadami deszczu do 2 litrów na metr kwadratowy. Poza tym przez cały dzień prognozowana jest pogodna aura, jedynie w północnych regionach zachmurzenie będzie przejściowo wzrastać do dużego. Temperatura maksymalna wyniesie od 6 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 8-9 st. C w centrum kraju, do 10-11 st. C na południowym zachodzie i południu. Wiatr będzie północno-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach na wschodzie rozpędzający się do 50-60 kilometrów na godzinę.

Tomasz Wasilewski o pogodzie w kolejnych dniach
Tomasz Wasilewski o pogodzie w kolejnych dniachTVN24

Wietrznie do niedzieli

- Polska pozostanie przez weekend w chłodnej masie powietrza. Później spokojny wyż nieść ma lekkie ocieplenie, ale i jesienne mgły - zapowiada synoptyk.

W niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 6 st. C na północnym wschodzie, przez 7 st. C w środkowej Polsce, do 9 st. C na południowym zachodzie. Powieje zachodni, umiarkowany i dość silny wiatr, w porywach na północy do 60-70 km/h.

Poniedziałek upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia z przejaśnieniami. Na południu kraju pojawią się słabe opady deszczu do 1-3 l/mkw. Temperatura maksymalna osiągnie od 7 st. C na Podlasiu, przez 8 st. C w centrum kraju, do 11 st. C na Pomorzu. Z kierunku północnego i wschodniego będzie wiać słaby i umiarkowany wiatr.

Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky

Dużo chmur i mgły

Wtorek zapowiada się pochmurno i mglisto, wystąpią jednak też rozpogodzenia. Termometry pokażą od 8 st. C na Suwalszczyźnie, przez 9 st. C w środkowych regionach, do 11 st. C na zachodzie Polski. Powieje zachodni i południowy, słaby wiatr.

W środę zachmurzenie będzie duże z przejaśnieniami. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 st. C na Podlasiu, przez 10 st. C w centrum kraju, do 11 st. C na Śląsku. Wiatr o kierunku zachodnim i południowym okaże się słaby i umiarkowany.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Pozostałe wiadomości

Złota polska jesień dobiega końca, nadchodzi szarobura aura, taka z pogranicza zimy. O tym, jak w różnych modelach meteorologicznych rysuje się listopad, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co szykuje pogoda na listopad? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Co szykuje pogoda na listopad? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na północy Polski bardzo mocno wieje. W czterech województwach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wiatr może rozpędzać się nawet do 100 kilometrów na godzinę.

Nawet 100 kilometrów na godzinę. Pomarańczowe ostrzeżenia

Nawet 100 kilometrów na godzinę. Pomarańczowe ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dzień Wszystkich Świętych upływa pod znakiem wietrznej aury. Szczególnie mocno wieje na północy Polski. Na Pomorzu interweniowali strażacy.

Wichury w Polsce. Silny wiatr powala drzewa

Wichury w Polsce. Silny wiatr powala drzewa

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Liczba śmiertelnych ofiar powodzi, które wtorek przetoczyły się przez południowo-wschodnią Hiszpanię, przekroczyła 200. Wciąż trwają akcje poszukiwawczo-ratunkowe. Transport w prowincji Walencja, która została najbardziej poszkodowana przez kataklizm, pozostaje sparaliżowany, a do kilkudziesięciu tysięcy domów nie dociera prąd.

Ponad 200 ofiar śmiertelnych. "Jestem naprawdę wdzięczna za to, że żyję"

Ponad 200 ofiar śmiertelnych. "Jestem naprawdę wdzięczna za to, że żyję"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, rtve.es

Alert RCB. SMS-owe ostrzeżenie przed silnym wiatrem otrzymały osoby przebywające na terenie czterech województw. Eksperci przypominają jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB. "Zabezpiecz wolno stojące rzeczy"

Alert RCB. "Zabezpiecz wolno stojące rzeczy"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Pogodowy kataklizm w Hiszpanii został wzmocniony przez zmiany klimatyczne - twierdzą eksperci. We wtorek i środę południowo-wschodnie regiony tego kraju nawiedziła największa od blisko 30 lat powódź, w której zginęło ponad 150 osób. W niektórych miejscach w kilka godzin odnotowano roczną sumę opadów deszczu.

"Nie ma wątpliwości". Co wydarzyło się w Hiszpanii

"Nie ma wątpliwości". Co wydarzyło się w Hiszpanii

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

"Kosmiczny pociąg" przeleciał w czwartek wieczorem nad Polską. Satelity Starlink - bo to o nich mowa - były widoczne między innymi we Wrocławiu i Częstochowie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Kosmiczny pociąg" przeciął niebo

"Kosmiczny pociąg" przeciął niebo

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, O kosmosie i astronautyce

Dynia zawiera wiele cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć ją do diety. - Pomarańczowy kolor dyni jest wynikiem wysokiej zawartości w niej witaminy A i beta-karotenu, które korzystnie wpływają na wzrok, skórę, układ sercowo-naczyniowy oraz układ odpornościowy - przekonuje doktor Lizzy Davis z Wydziału Nauk o Żywieniu Uniwersytetu Alabama w Birmingham.

Trwa sezon na dynię. "To prawdziwa bomba odżywcza"

Trwa sezon na dynię. "To prawdziwa bomba odżywcza"

Źródło:
PAP

Naukowcy ostrzegają przed ryzykiem poważnej zmiany cyrkulacji oceanicznej na Atlantyku. Mogłaby ona wywołać zakłócenia klimatyczne na nieobserwowaną wcześniej skalę.

"Wyłączenie" atlantyckich prądów może przynieść niszczycielskie skutki

"Wyłączenie" atlantyckich prądów może przynieść niszczycielskie skutki

Źródło:
PAP

Przez Tajwan przechodzi supertajfun Kong-rey, który niesie za sobą intensywne ulewy oraz silny wiatr. Ogromny cyklon wpływa na warunki atmosferyczne w całym kraju. Na lotnisku Taoyuan piloci samolotów pasażerskich musieli zmagać się z ekstremalnymi wichurami.

Potężny żywioł miotał samolotami

Potężny żywioł miotał samolotami

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała zdjęcia satelitarne, które pokazują ogromną skalę zniszczeń i zalań po ostatnich powodziach w Walencji u wschodnich wybrzeży Hiszpanii. Widać na nich, jak zmienił się krajobraz w rejonie laguny La Albufera.

"Dramatyczna transformacja" na zdjęciach satelitarnych

"Dramatyczna transformacja" na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
El Pais, ESA, tvnmeteo.pl

Jedna osoba nie żyje, dziesiątki są ranne, a prawie pół miliona nie ma dostępu do prądu po uderzeniu supertajfunu Kong-rey we wschodnie wybrzeże Tajwanu. Żywioł niosący ekstremalne ulewy i porywy wiatru o prędkości do 250 km/h dotarł na ląd w czwartek nad ranem. Według lokalnych meteorologów to największy cyklon tropikalny w tym regionie od 1996 roku.

Największy tajfun od prawie 30 lat uderzył w wybrzeże Tajwanu

Największy tajfun od prawie 30 lat uderzył w wybrzeże Tajwanu

Źródło:
Reuters

Zwierzęta konsumują alkohol częściej niż mogłoby się to wydawać. Najnowsze badania brytyjskich naukowców wykazały, że wiele gatunków, od drobnych bezkręgowców po ssaki, regularnie spożywa etanol w postaci sfermentowanych owoców lub nektaru. Niektóre wykorzystują go w celach obronnych, zaś inne - jako doskonałe źródło kalorii.

Wiele zwierząt regularnie spożywa alkohol. W jakim celu?

Wiele zwierząt regularnie spożywa alkohol. W jakim celu?

Źródło:
Cell Press, The Guardian

Związane z ociepleniem klimatu wskaźniki zagrożenia dla zdrowia ludzi osiągnęły nowe rekordowe wartości - wynika z najnowszej edycji raportu Lancet Countdown on Health and Climate Change. Znacząco wzrosła między innymi liczba zgonów spowodowanych upałem wśród osób powyżej 65. roku życia. Eksperci alarmują, że z powodu zmian klimatycznych zdrowie człowieka jest narażone na niespotykane dotąd zagrożenia.

Liczby, które powinny nas niepokoić. "Rekordowe zagrożenie"

Liczby, które powinny nas niepokoić. "Rekordowe zagrożenie"

Źródło:
PAP, The Guardian, The Lancet

Naukowcom udało się nauczyć wielkoszczury gambijskie wykrywania nielegalnych produktów pochodzących od roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Chodzi między innymi o łuski łuskowca, kości słoniowe, rogi nosorożca oraz drewno hebanowca afrykańskiego. Trwają prace, by te niezwykłe umiejętności gryzoni były wykorzystywanie w portach, które zmagają się z problemem przemytu.

Chcą wykorzystać supermoce tych gryzoni do walki z przemytem

Chcą wykorzystać supermoce tych gryzoni do walki z przemytem

Źródło:
Phys, Frontiers

Z pustyni Gobi wystartowała chińska misja Shenzhou-19, transportująca tajkonautów na stację kosmiczną Tiangong. Na pokładzie statku znaleźli się członkowie załogi urodzeni w latach 90 - najmłodsi jak do tej pory obywatele Chin w przestrzeni pozaziemskiej.

Tak młodej załogi jeszcze tam nie było. Poza Ziemią spędzi pół roku

Tak młodej załogi jeszcze tam nie było. Poza Ziemią spędzi pół roku

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach wzrosła aktywność wulkanu Popocatépetl w Meksyku. Z jego krateru wydobywa się dym, zawierający popiół i żarzące się fragmenty. Krajowe służby zabroniły zbliżania się do wulkanu, a także wprowadziły alert drugiego stopnia dotyczący jego aktywności.

Gęsty dym od kilku dni unosi się nad wulkanem

Gęsty dym od kilku dni unosi się nad wulkanem

Źródło:
Cenapred, ENEX, Infobae, Milenio

Pyton birmański pożerający w całości jelenia - na taki widok natknęli się naukowcy z południowej Florydy. Aby połknąć ofiarę, samica gada rozwarła szczęki na prawie maksymalną szerokość. Pytony birmańskie są uznawane na Florydzie za gatunki inwazyjne, mające negatywny wpływ na lokalną faunę.

Pyton pożerał jelenia w całości. "Niezapomniany widok"

Pyton pożerał jelenia w całości. "Niezapomniany widok"

Źródło:
Conservancy od Southern Florida, Live Science

Wcześnie rano w ubiegły piątek kamery sieci bolidowej Skytinel zarejestrowały prawdopodobny upadek meteorytu w Polsce. Gwiezdna skała, której największy fragment może ważyć około 80 gramów, miała spaść w rejonie miejscowości Grzebsk, niedaleko Mławy na Mazowszu.

Kosmiczna skała rozświetliła niebo nad Polską. Jej fragment mógł spaść na ziemię

Kosmiczna skała rozświetliła niebo nad Polską. Jej fragment mógł spaść na ziemię

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Podczas jesiennego liczenia kozic w Tatrach przyrodnicy naliczyli 949 sztuk tych chronionych zwierząt, w tym 67 koźląt urodzonych wiosną tego roku - podał we wtorek Tatrzański Park Narodowy (TPN). Więcej osobników zanotowano po słowackiej stronie.

Policzyli kozice w Tatrach

Policzyli kozice w Tatrach

Źródło:
PAP

Osoby w średnim wieku, mające problemy ze snem, wykazują więcej oznak złego stanu mózgu - twierdzą eksperci. Specjaliści z zakresu neurologii w niedawno opublikowanym badaniu przekonują, że istnieje powiązanie między jakością naszego snu a kondycją jednego z najważniejszych organów w ludzkim ciele.

Jesteś w średnim wieku i źle sypiasz? To może wpływać na twój mózg

Jesteś w średnim wieku i źle sypiasz? To może wpływać na twój mózg

Źródło:
American Academy of Neurology

Japońscy naukowcy z niepokojem patrzą na szczyt najwyższej góry w ich kraju. Mierzący 3776 metrów stratowulkan Fudżi o tej porze roku powinien być już biały od śniegu. Jednak kolejny dzień z rzędu w tym miejscu nie zarejestrowano opadów. Eksperci zaznaczają, że taka sytuacja wydarzyła się pierwszy raz od końca XIX wieku, kiedy rozpoczęto zbierać dane.

W tym miejscu wciąż nie spadł śnieg. Pierwszy raz od co najmniej 130 lat

W tym miejscu wciąż nie spadł śnieg. Pierwszy raz od co najmniej 130 lat

Źródło:
Phys.org