Upały dadzą się nam we znaki przynajmniej do końca tygodnia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia i orientacyjną prognozę zagrożeń.
Fala upałów może pozostać z nami co najmniej do niedzielnego wieczora. Synoptycy IMGW spodziewają się, że temperatura w wielu regionach będzie codziennie przekraczać 30 stopni Celsjusza.
Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami.
Ostrzeżenia drugiego stopnia
Alerty przed upałem obowiązują w sześciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim i w zachodniopomorskim w powiatach: polickim, goleniowskim, łobeskim, świdwińskim, białogardzkim, gryfińskim, Szczecinie, myśliborskim, pyrzyckim, stargardzkim, choszczeńskim, drawskim, wałeckim, złotowskim i szczecineckim.
Ostrzeżenie obejmuje też większość powiatów województwa pomorskiego: bytowski, człuchowski, kartuski, kościerski, chojnicki, starogardzki, tczewski, malborski, sztumski i kwidzyński. Niebezpieczny upał zagraża również mieszkańcom województwa mazowieckiego w powiatach: mławskim, żuromińskim, sierpeckim, ciechanowskim, płońskim, płockim, Płocku, gostynińskim, pułtuskim, nowodworskim, sochaczewskim, legionowskim, wołomińskim, warszawskim zachodnim, Warszawie, mińskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, grodziskim, żyrardowskim, garwolińskim, grójeckim, kozienickim, białobrzeskim, zwoleńskim, lipskim, radomskim, Radomiu, białobrzeskim, przysuskim i szydłowieckim.
W województwie małopolskim alert dotyczy powiatów: oświęcimskiego, wadowickiego, chrzanowskiego, krakowskiego, Krakowa, olkuskiego, miechowskiego, proszowickiego, myślenickiego, wielickiego, bocheńskiego, brzeskiego, tarnowskiego, Tarnowa i dąbrowskiego. A w śląskim: kłobuckiego, częstochowskiego, zawierciańskiego, myszkowskiego, lublinieckiego, tarnogórskiego, będzińskiego, Dąbrowy Górniczej, gliwickiego, Gliwic, Piekar Śląskich, Bytomia, Chorzowa, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic, Rudy Śląskiej, Zabrza, gliwickiego, Gliwic, Katowic, Mysłowic, Jaworzna, Sosnowca, Tych, mikołowskiego, rybnickiego, Rybnika, raciborskiego, wodzisławskiego, Jastrzębia-Zdroju, Żor, pszczyńskiego i bieruńsko-lędzińskiego.
W tych regionach do soboty do godziny 20 w ciągu dnia temperatura będzie wzrastać do 29-32 st. C. W nocy może nie spadać poniżej 18-21 st. C. W województwach: kujawsko-pomorskim i pomorskim ostrzeżenie wygaśnie w niedzielę o godzinie 20.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem
IMGW ostrzega również przed upałami w województwach: dolnośląskim i opolskim. Tam temperatura w dzień będzie się wahać między 29 a 31 stopni Celsjusza. W nocy natomiast nie spadnie poniżej 17-19 stopni.
Alerty są ważne do godziny 19 w sobotę.
Zobacz rozmowę z Markiem Posobkiewiczem, czego wystrzegać się podczas upałów.
Orientacyjna prognoza zagrożeń
Pogoda może być niebezpieczna również w kolejnych dniach. IMGW wydał prognozę ostrzeżeń, wedle której alertami może zostać objęta cała Polska. Niektóre ostrzeżenia mogą utrzymywać się nawet do niedzielnego poranka.
Sobota i noc z soboty na niedzielę
UPAŁ - ostrzeżenia drugiego stopnia
W województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim i łódzkim temperatura maksymalna ma dojść do 29-32 st. C. W nocy może nie spaść poniżej 17-20 st. C.
Na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, opolskiego i mazowieckiego temperatura maksymalna może dojść do 28-31 st. C, a minimalna wyniesie 17-20 st.C.
UPAŁ - ostrzeżenia pierwszego stopnia
W województwie pomorskim termometry mogą wskazać maksymalnie od 29 do 31 st. C, a minimalnie 16-18 st. C.
BURZE Z GRADEM - ostrzeżenia pierwszego stopnia
Na obszarze województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, łódzkiego burzom mogą towarzyszyć opady od 20 do 30 l/mkw. i wiatr o prędkości w porywach do 70 km/h.
W województwach: warmińsko-mazurskim i podlaskim podczas burz możliwa suma opadów wyniesie 10-15, lokalnie do 30 l/mkw. Wiatr może powiać do 70 km/h.
Niedziela i noc z niedzieli na poniedziałek
UPAŁ - ostrzeżenia drugiego stopnia
W województwie dolnośląskim temperatura maksymalna może osiągnąć 27-30 st. C, a minimalna od 17 st. C do 20 st. C.
Na obszarze woj.: świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego IMGW prognozuje maksymalną temperaturę od 28 st. C do 30 st. C. Termometry w nocy mogą pokazać najmniej 18-20 st. C.
Na terenie woj.: podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego, lubelskiego i opolskiego prognozuje się temperaturę maksymalną rzędu 29-31 st. C. Temperatura minimalna wyniesie od 18 st. C do 20 st. C.
UPAŁ - ostrzeżenia pierwszego stopnia
Na Pomorzu temperatura maksymalna może osiągnąć od 29 st. C do 31 st. C., a minimalna 16-18 st. C.
BURZE Z GRADEM - ostrzeżenia pierwszego stopnia
W woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim podczas burz może spaść 10-15 l/mkw., miejscami około 30 l/mkw. deszczu. Może też powiać wiatr z prędkością do 70 km/h. Lokalnie możliwy grad.
Na terenie woj.: opolskiego, śląskiego, małopolskiego, lubelskiego i mazowieckiego mogą przejść burze z opadami deszczu 20-30 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami niewykluczony jest grad.
W woj. świętokrzyskim IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu od 25-35 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami może spaść grad.
W woj. podkarpackim mogą przejść burze z opadami deszczu rzędu 30-40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 km/h. Synoptycy nie wykluczają lokalnych opadów gradu.
Co oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia?
"Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych."
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."
Czym jest prognoza zagrożeń?
Prognoza zagrożeń to "orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest ona przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody."
Autor: ao,dd,anw//rzw,rp,aw,ao / Źródło: IMGW, TVN Meteo