Ostrzeżenie dla turystów w górach. W ostatnich dniach ratownicy TOPR interweniowali kilka razy w związku z nieodpowiednio przygotowanymi turystami, którzy wybrali się w góry. Sprawdź, jak przygotować się do pieszych wędrówek po zaśnieżonych i oblodzonych szczytach.
Z powodu śliskich i oblodzonych szlaków ratownicy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR apelują o zachowanie ostrożności. Podkreślają, że wycieczki w wyższe partie Tatr wymagają doświadczenia górskiego i dobrego przygotowania. O tragedię w górach nietrudno. Wystarczy się poślizgnąć, a gdy nie mamy odpowiedniego obuwia i gdy szlaki są oblodzone, chodzić po górach jest bardzo niebezpiecznie.
- W górach są bardzo trudne warunki, dlatego że jest stary, zlodowaciały bardzo twardy śnieg z poprzednich opadów, który potem został roztopiony i następnie zamarzł. Zamienił się w lodową skorupę, która została lekko przysypana świeżym śniegiem. Bardzo łatwo można się poślizgnąć - powiedział Andrzej Maciata z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR.
Nierozważne zachowanie
Ostatnio turyści bez odpowiedniego sprzętu najpierw zabłądzili w Tatrach, a potem utknęli na oblodzonym zboczu. TOPR interweniował w ich sprawie dwa razy w ciągu zaledwie 48 godzin. Dwaj mężczyźni chcieli przejść z Doliny Pięciu Stawów do Doliny Gąsienicowej. W tym rejonie już od kilku tygodni panują trudne warunki. Turyści bez odpowiedniego sprzętu utknęli na oblodzonym zboczu przełęczy. Musieli wezwać pomoc. W akcji TOPR wziął udział śmigłowiec. Jak się później okazało ratownicy pomagali tym samym turystom dwa dni wcześniej. Mężczyźni zabłądzili wtedy w okolicy Morskiego Oka bez ciepłych ubrań i latarek.
Odpowiednie przygotowanie
Jak przygotować się na wędrówkę po wysokich górach, gdy na szczytach zalega śnieg? Należy zachować większą ostrożność, niż podczas wędrówek w sezonie letnim. Wyprawy takie są bardzo niebezpieczne dla osób, które nie wiedzą jak się przygotować i nie mają doświadczenia w chodzeniu po górach zimą. W plecaku powinien się znaleźć zestaw lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor. Dodatkowo przyda się lina, uprząż, raki, apteczka, ciepła kurtka i spodnie, płachta biwakowa, dwie pary zapasowych rękawiczek, termos, przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa kurtka, gogle, okulary i krem przeciwsłoneczny, latarka czołowa, zapas energetycznego jedzenia, kompas, mapa, GPS, czekan turystyczny i kask.
Zimą w górach najlepszym sposobem poruszania się jest jazda na nartach. Wtedy konieczne są kijki teleskopowe. Zamiast nart dobre są również rakiety śnieżne.
Wędrując po ośnieżonych górach ważna jest również odpowiednia technika wspinaczki. Jedną nogę powinniśmy obuwiem z rakiem bokiem, wtedy pozycja jest bardziej stabilna i odciążamy łydkę. Zobacz zalecenia TOPR.
Autor: AD/rp / Źródło: TVN24, TOPR
Źródło zdjęcia głównego: tvn24