Gorące obietnice na lato. Czerwiec wynagrodzi nam majowe zimno?

Anomalie temperatury w lecie na półkuli północnej od 1955 roku
Anomalie temperatury w lecie na półkuli północnej od 1955 roku
NASA
Anomalie temperatury w lecie na półkuli północnej od 1955 rokuNASA

Kończy się zimny - zgodnie z prognozami - maj. W Krakowie otworzyli na świeżym powietrzu lodowisko, a w niemieckich Alpach na Zugspitze leży 5 metrów śniegu...

Pierwszego czerwca rozpoczyna się meteorologiczne lato i nareszcie temperatura powietrza zachowa się jak należy. W pierwszej dekadzie możemy odnotować od 25 do 30 st. C. A co dalej? Sama jestem żywo zainteresowana prognozami na lato, bo spędzanie urlopu na snuciu się z dzieckiem od budki z goframi do budki z lodami w czasie pochmurnej pogody nad Bałtykiem, to koszmar dla większości rodziców.

Zwykle zaglądam w amerykański model CFS czyli Coupled Forecast System, stworzony przez Narodową Administrację Oceanu i Atmosfery (NOAA). Mam do niego słabość, bo zima i wiosna ładnie mu się sprawdziła.

El Nino a pogoda w lato

Jakiś czas temu z prognoz NOAA wyłaniał się nieciekawy obraz polskiego lata, na południu dość chłodnego, deszczowego, w górach wręcz powodziowego, a tylko na północy, nad morzem i jeziorami, gorącego i suchego. Czerwiec miał być jeszcze najlepszy, lipiec zmienny, a sierpień najgorszy. Tym niepokojącym obrazkom towarzyszyła "ekstremalna" prognoza El Nino - zaburzenia na Pacyfiku, kształtującego pogodę w wielu miejscach Ziemi. Możliwe, że również powiązanego z powodzią w Polsce w 1997 roku.

Australijskie Biuro Meteorologiczne ogłosiło niedawno, że okres kulminacyjny działalności "Dzieciątka" właśnie się rozpoczął. Tym samym Australii grożą susze, a Ameryce Południowej ulewy. Kolumbia już spływa deszczem i lawinami błotnymi. Wielu badaczy klimatu uważa, że zjawisko to przynosi Europie obfite opady deszczu latem, a śniegu zimą.

Czerwiec zrekompensuje maj

Ostatnie wyliczenia modelu sezonowego NOAA są inne niż miesiąc czy dwa miesiące temu. Prognozy obiecują "gorące" lato. Model liczy prognozy na serii danych z 30 dni, podzielonych na trzy 10-dniowe części. Dziś według najstarszej serii danych (E1 z największym prawdopodobieństwem sprawdzenia się) czerwiec pozostaje w prognozach ciepły z temperaturą średnią miesięczną powyżej normy o około 1 st. C. Średnia miesięczna dla czerwca w Łebie to około 14 st. C, w Warszawie prawie 17 st. C, we Wrocławiu około 16,5 st. C. Opady w czerwcu układają się na północy kraju mocno poniżej normy, w centrum też, tylko na południu w normie, z burzami. Jest więc duża szansa, że chłodne niże atlantyckie dadzą nam spokój i czerwiec będzie piękny.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury w czerwcuNOAA

Dopisze także lipiec?

Lipiec jawi się dużo cieplejszy, niż wcześniej wynikało. Temperatura średnia miesięczna ma być o 1 st. C wyższa od średniej wieloletniej, wynoszącej w Polsce około 17-18 st. C. To miesiąc, kiedy zwykle notuje się maksima temperatury. W prognozie opadów model również zupełnie zmienił zdanie i sugeruje nie tylko upał, ale i suszę. Dopiero temperatura w sierpniu ma oscylować wokół normy, a opadów ma być niewiele.

Prognoza odchylenia opadów w lipcuNOAA

Zmokniemy w sierpniu

CFS przeniósł Riwierę Francuską do Polski. Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, że nie można wierzyć we wszystkie piękne obietnice modelu i oczekiwać przez całe trzy miesiące cudów w pogodzie. Bo kapryśny mamy klimat...

Prognozy CFS-u bazujące na drugiej i trzeciej serii danych (E2 i E3) nie obiecują już wielkiego ciepła, ale w czerwcu i w lipcu utrzymują opady na ogół poniżej normy, w górach w normie, co wystarczy, by lato było w miarę suche i przyjemne. Ale w sierpniu miałoby padać więcej niż zwykle.

Rosyjskie prognozy

Sprawdzenie się ostatnich wyliczeń NOAA pokazałoby, że nasilające się teraz El Nino nie ma decydującego wpływu na pogodę w naszej części świata. Ale nie tylko jednym modelem meteorolog żyje. Warto zajrzeć w modele rosyjskiej służby meteo, bo Rosjanie to świetni fizycy atmosfery.

Model sezonowy Rosgidrometu sięga wschodnich granic Polski i sugeruje, że we wschodniej części Europy czerwiec będzie ciepły z temperaturą w normie lub powyżej, a lipiec gorący z opadami mocno poniżej normy. To znaczy, że pogodą w tej części kontynentu często rządzić miałyby wyże ciepłe i suche. Jednak w sierpniu na pograniczu Polski, Litwy i Białorusi widać w modelu znaczne opady deszczu, które przynieść mogą niże znad Atlantyku lub, co bardziej prawdopodobne, znad Morza Śródziemnego, pompujące powietrze nasączone wilgocią jak gąbka w kąpieli.

Rosyjska prognoza na lipiecRosgidromet

Dziś wzrasta prawdopodobieństwo, że pierwsza połowa lata, a szczególnie czerwiec, będą ciepłe i wynagrodzą nam majowe zimno. Mam jednak w pamięci wcześniejsze wyczyny modelu i przeczucie, że po gorącym czerwcu już lipiec i sierpień pokażą chwilami brzydkie, gwałtowne oblicze.

Co z jesienią i zimą?

Wracając do El Nino, prognoza temperatury wód powierzchniowych w okołorównikowym pasie Pacyfiku wskazuje na drugi, silniejszy szczyt aktywności "Dzieciątka" w sezonie jesienno-zimowym. Zastanawiam się, czy jest szansa, że lato jeszcze "wytrzyma" z ładną pogodą, ale jesień będzie deszczowa, a zima podobna do tej 2009/2010, śnieżna i ciężka? Robi się ciekawie.

O zmianach w modelach trzymających rękę na pulsie globalnej cyrkulacji oczywiście poinformuję.

Zobacz więcej wpisów autora

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Szczygieł / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ulewy mają nadciągnąć nad Polskę we wtorek. Za sprawą niżu genueńskiego sumy opadów w niektórych regionach mogą sięgnąć 150 litrów na metr kwadratowy. Najsilniej ma padać w nocy z wtorku na środę oraz w środę.

Ulewy coraz bliżej Polski. Tak będą wędrować nad krajem

Ulewy coraz bliżej Polski. Tak będą wędrować nad krajem

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodują, że poziom wody w rzekach znacznie wzrośnie. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne. W mocy są alarmy pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? We wtorek 8.07 w części Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne, którym towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmi w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej rozszerzył obszar, na którym obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Najwyższym poziomem alertu zostały objęte kolejne powiaty województw świętokrzyskiego i mazowieckiego. Sprawdź szczegóły.

Coraz więcej czerwonych punktów na mapie Polski. IMGW ostrzega

Coraz więcej czerwonych punktów na mapie Polski. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB został ponownie rozszerzony o kolejne części kraju. Ostrzeżenia zostały wydane w związku z prognozowanymi intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Eksperci podają, że możliwe są podtopienia.

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Stan rzek w Polsce. IMGW informuje, że w części naszego kraju poziom wód osiągnął strefę stanów wysokich. W nadchodzących godzinach istnieje lokalna możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Stan rzek w Polsce. Gdzie notowane są wzrosty?

Stan rzek w Polsce. Gdzie notowane są wzrosty?

Źródło:
IMGW

Naukowcy odkryli na Krecie bakterię, która może pomóc w zwalczaniu komarów. W testach laboratoryjnych okazała się mieć stuprocentową skuteczność w zabijaniu larw tych owadów.

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Grecja od niedzieli zmaga się z falą upałów - we wtorek w niektórych miejscach temperatura może osiągnąć 42 stopnie Celsjusza. Gorąco jest m.in. w Atenach, stolicy kraju. Z tego powodu władze podjęły decyzję o zamknięciu słynnego zabytku na część dnia.

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Źródło:
PAP, Reuters

Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski - łącznie wyjeżdżano do akcji 2200 razy. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Źródło:
PAP

Setki pszczół zaatakowały ludzi na ulicy w miejscowości Aurillac w południowej Francji. Obrażenia odniosły 24 osoby, trzy z nich przewieziono do szpitala w stanie krytycznym. Media podkreślają, że tego typu ataki pszczół na ludzi to rzadkość.

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Źródło:
Guardian, BFM TV, France Bleu, franceinfo.fr

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Pogoda na dziś. Wtorek 8.07 zapowiada się pochmurnie i deszczowo. W części kraju mogą pojawić się burze. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 8.07. Deszcz niemal wszędzie. Do 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz-Uznański Wiśniewski ma za sobą już jedenaście dni misji IGNIS. Polski astronauta osiągnął podstawowe cele w ponad 80 procentach. W poniedziałek Polak połączył się z Warszawą, a dziś zrobi to ponownie.

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Źródło:
PAP

Przez Europę przechodzi burzowy front atmosferyczny. We wtorek w kilkunastu regionach Włoch obowiązują alerty pogodowe. Silne burze przeszły przez Węgry, gdzie doszło do przerw w dostawie prądu i wody, a także paraliżu kolei i lotniska.

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Źródło:
PAP

Do 104 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"

Źródło:
PAP