Gorące obietnice na lato. Czerwiec wynagrodzi nam majowe zimno?

Anomalie temperatury w lecie na półkuli północnej od 1955 roku
Anomalie temperatury w lecie na półkuli północnej od 1955 roku
NASA
Anomalie temperatury w lecie na półkuli północnej od 1955 rokuNASA

Kończy się zimny - zgodnie z prognozami - maj. W Krakowie otworzyli na świeżym powietrzu lodowisko, a w niemieckich Alpach na Zugspitze leży 5 metrów śniegu...

Pierwszego czerwca rozpoczyna się meteorologiczne lato i nareszcie temperatura powietrza zachowa się jak należy. W pierwszej dekadzie możemy odnotować od 25 do 30 st. C. A co dalej? Sama jestem żywo zainteresowana prognozami na lato, bo spędzanie urlopu na snuciu się z dzieckiem od budki z goframi do budki z lodami w czasie pochmurnej pogody nad Bałtykiem, to koszmar dla większości rodziców.

Zwykle zaglądam w amerykański model CFS czyli Coupled Forecast System, stworzony przez Narodową Administrację Oceanu i Atmosfery (NOAA). Mam do niego słabość, bo zima i wiosna ładnie mu się sprawdziła.

El Nino a pogoda w lato

Jakiś czas temu z prognoz NOAA wyłaniał się nieciekawy obraz polskiego lata, na południu dość chłodnego, deszczowego, w górach wręcz powodziowego, a tylko na północy, nad morzem i jeziorami, gorącego i suchego. Czerwiec miał być jeszcze najlepszy, lipiec zmienny, a sierpień najgorszy. Tym niepokojącym obrazkom towarzyszyła "ekstremalna" prognoza El Nino - zaburzenia na Pacyfiku, kształtującego pogodę w wielu miejscach Ziemi. Możliwe, że również powiązanego z powodzią w Polsce w 1997 roku.

Australijskie Biuro Meteorologiczne ogłosiło niedawno, że okres kulminacyjny działalności "Dzieciątka" właśnie się rozpoczął. Tym samym Australii grożą susze, a Ameryce Południowej ulewy. Kolumbia już spływa deszczem i lawinami błotnymi. Wielu badaczy klimatu uważa, że zjawisko to przynosi Europie obfite opady deszczu latem, a śniegu zimą.

Czerwiec zrekompensuje maj

Ostatnie wyliczenia modelu sezonowego NOAA są inne niż miesiąc czy dwa miesiące temu. Prognozy obiecują "gorące" lato. Model liczy prognozy na serii danych z 30 dni, podzielonych na trzy 10-dniowe części. Dziś według najstarszej serii danych (E1 z największym prawdopodobieństwem sprawdzenia się) czerwiec pozostaje w prognozach ciepły z temperaturą średnią miesięczną powyżej normy o około 1 st. C. Średnia miesięczna dla czerwca w Łebie to około 14 st. C, w Warszawie prawie 17 st. C, we Wrocławiu około 16,5 st. C. Opady w czerwcu układają się na północy kraju mocno poniżej normy, w centrum też, tylko na południu w normie, z burzami. Jest więc duża szansa, że chłodne niże atlantyckie dadzą nam spokój i czerwiec będzie piękny.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury w czerwcuNOAA

Dopisze także lipiec?

Lipiec jawi się dużo cieplejszy, niż wcześniej wynikało. Temperatura średnia miesięczna ma być o 1 st. C wyższa od średniej wieloletniej, wynoszącej w Polsce około 17-18 st. C. To miesiąc, kiedy zwykle notuje się maksima temperatury. W prognozie opadów model również zupełnie zmienił zdanie i sugeruje nie tylko upał, ale i suszę. Dopiero temperatura w sierpniu ma oscylować wokół normy, a opadów ma być niewiele.

Prognoza odchylenia opadów w lipcuNOAA

Zmokniemy w sierpniu

CFS przeniósł Riwierę Francuską do Polski. Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, że nie można wierzyć we wszystkie piękne obietnice modelu i oczekiwać przez całe trzy miesiące cudów w pogodzie. Bo kapryśny mamy klimat...

Prognozy CFS-u bazujące na drugiej i trzeciej serii danych (E2 i E3) nie obiecują już wielkiego ciepła, ale w czerwcu i w lipcu utrzymują opady na ogół poniżej normy, w górach w normie, co wystarczy, by lato było w miarę suche i przyjemne. Ale w sierpniu miałoby padać więcej niż zwykle.

Rosyjskie prognozy

Sprawdzenie się ostatnich wyliczeń NOAA pokazałoby, że nasilające się teraz El Nino nie ma decydującego wpływu na pogodę w naszej części świata. Ale nie tylko jednym modelem meteorolog żyje. Warto zajrzeć w modele rosyjskiej służby meteo, bo Rosjanie to świetni fizycy atmosfery.

Model sezonowy Rosgidrometu sięga wschodnich granic Polski i sugeruje, że we wschodniej części Europy czerwiec będzie ciepły z temperaturą w normie lub powyżej, a lipiec gorący z opadami mocno poniżej normy. To znaczy, że pogodą w tej części kontynentu często rządzić miałyby wyże ciepłe i suche. Jednak w sierpniu na pograniczu Polski, Litwy i Białorusi widać w modelu znaczne opady deszczu, które przynieść mogą niże znad Atlantyku lub, co bardziej prawdopodobne, znad Morza Śródziemnego, pompujące powietrze nasączone wilgocią jak gąbka w kąpieli.

Rosyjska prognoza na lipiecRosgidromet

Dziś wzrasta prawdopodobieństwo, że pierwsza połowa lata, a szczególnie czerwiec, będą ciepłe i wynagrodzą nam majowe zimno. Mam jednak w pamięci wcześniejsze wyczyny modelu i przeczucie, że po gorącym czerwcu już lipiec i sierpień pokażą chwilami brzydkie, gwałtowne oblicze.

Co z jesienią i zimą?

Wracając do El Nino, prognoza temperatury wód powierzchniowych w okołorównikowym pasie Pacyfiku wskazuje na drugi, silniejszy szczyt aktywności "Dzieciątka" w sezonie jesienno-zimowym. Zastanawiam się, czy jest szansa, że lato jeszcze "wytrzyma" z ładną pogodą, ale jesień będzie deszczowa, a zima podobna do tej 2009/2010, śnieżna i ciężka? Robi się ciekawie.

O zmianach w modelach trzymających rękę na pulsie globalnej cyrkulacji oczywiście poinformuję.

Zobacz więcej wpisów autora

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Szczygieł / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne najwyższego stopnia przed burzami. W poniedziałkowe popołudnie szczególnie niebezpieczne zjawiska spodziewane są w południowo-wschodniej Polsce. Obowiązują także alarmy meteorologiczne przed upałami.

Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami. Są też alarmy przed piekielnym gorącem

Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami. Są też alarmy przed piekielnym gorącem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burze przechodzą w poniedziałek nad Polską. W Małopolsce strażacy otrzymali 150 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą. W Zakopanem lodowe okruchy pokryły chodniki i trawniki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Trawniki pokryte gradzinami, zalane ulice. 150 interwencji po burzach

Trawniki pokryte gradzinami, zalane ulice. 150 interwencji po burzach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 09.07. W nocy deszcz pojawi się tylko w nielicznych regionach Polski, a w pozostałych częściach będzie pogodnie. W ciągu dnia warstwa chmur nad krajem ma nieco się zagęścić, ale przyniesie ze sobą niewiele opadów. Termometry wskażą do 32 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 09.07. W nocy może jeszcze pokropić, w dzień do 32 stopni

Pogoda na jutro - wtorek 09.07. W nocy może jeszcze pokropić, w dzień do 32 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, pada i wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż grzmi i silnie wieje

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż grzmi i silnie wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą mieszankę wysokich wartości na termometrach i gwałtownych zjawisk pogodowych. W środę temperatura wzrośnie do nawet 35 stopni Celsjusza, ale w większości kraju gorącu będą towarzyszyć burze z ulewami i gradem.

Pogoda na 5 dni. Nadciąga gorąco w towarzystwie ulew i gradu

Pogoda na 5 dni. Nadciąga gorąco w towarzystwie ulew i gradu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed poniedziałkowymi burzami, które mogą powodować przerwy w dostawie prądu. Do mieszkańców dwóch województw wysłano SMS-owe ostrzeżenia.

Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch województw

Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

16 gatunków owadów zostało zatwierdzonych do spożycia w Singapurze. Przeznaczone do tego celu stawonogi będą musiały spełnić odpowiednie wytyczne i być oznakowane. Wśród potencjalnych "przekąsek" znalazły się świerszcze, szarańcza czy jedwabniki.

Świerszcze, jedwabniki i inne owady dopuszczone do spożycia

Świerszcze, jedwabniki i inne owady dopuszczone do spożycia

Źródło:
PAP, The Straits Times

Huragan Beryl uderzył w Teksas, przynosząc ze sobą porywy wiatru rozwijające prędkość do 151 kilometrów na godzinę. Mieszkańcy stanu przygotowują się na powodzie błyskawiczne i przerwy w dostawie prądu - obecnie problemy ma już ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Beryl natarł na Teksas. 1,5 miliona ludzi w ciemnościach

Beryl natarł na Teksas. 1,5 miliona ludzi w ciemnościach

Źródło:
PAP, NHC, City of Houston

W Dolinie Śmierci w Kalifornii, jednym z najgorętszych miejsc na świecie, w sobotę zmarła jedna z osób uczestniczących w wycieczce motocyklowej - poinformowały służby. Tego dnia temperatura sięgała 53 stopni Celsjusza.

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Źródło:
latimes.com, tvnmeteo.pl

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tegoroczny czerwiec był najcieplejszy w historii, kontynuując trwającą ponad rok serię, w której bite były miesięczne rekordy temperatury - podała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S).

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Źródło:
Reuters, AP, The Guardian, Copernicus

Ogromna dawka adrenaliny dla żądnych przygód osób w każdym wieku. Nieco spokojniejsze atrakcje dla dzieci, także tych najmłodszych. Do tego wspaniały park wodny z basenami, nad którymi czuwają ratownicy. W Energylandii znajdziemy różnorodne strefy i ponad 130 atrakcji, które zapewnią całej rodzinie uśmiech, moc energii i dobrej zabawy. A wspomnienia, które z nami zostaną, sprawią, że z pewnością wrócimy po więcej. Dziś sprawdzamy co oferuje największy park rozrywki w Polsce, także pod kątem nowości, do których należą nowa strefa i opcje płatności. Zapraszamy do lektury!

Przeżyj fantastyczną przygodę z całą rodziną

Przeżyj fantastyczną przygodę z całą rodziną

Źródło:
Energylandia

W niedzielę przez część kraju przeszły nawałnice. Najtrudniejsza sytuacja była w Mielcu (Podkarpackie), który nawiedziła superkomórka burzowa. Wiatr uszkodził dachy i połamał drzewa, doszło też do zalań piwnic. Niektóre domy w rejonie Rzeszowa i Krosna wciąż nie mają prądu.

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Około 130 milionów osób jest zagrożonych upałami w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich dniach padło wiele rekordów temperatury i spodziewane są kolejne. Na południowym zachodzie kraju "niebezpieczna i historycznie wysoka fala upałów dopiero się zaczyna" - ostrzegła Narodowa Służba Pogodowa (NWS).

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com