Zarost na twarzy utrudnia prawidłowe noszenie maseczki, która powinna dokładnie przylegać do skóry. Co mogą robić mężczyźni z zarostem, aby jak najbardziej zminimalizować prawdopodobieństwo zakażenia SARS-CoV-2?
Według badania z grudnia ubiegłego roku, przeprowadzonego na podstawie danych z jednego z niemieckich miast i opublikowanego w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences", noszenie maseczki sprawia, że liczba nowych nowych zakażeń koronawirusem spada o prawie 50 procent.
Eksperci stwierdzili jednak, że u mężczyzn skuteczność maseczki może zostać ograniczona przez zarost. Jak podkreśliła doktor Mona Gohara, dermatolog z akademii medycznej w New Haven w Connectiut w Stanach Zjednoczonych, każda przestrzeń pomiędzy twarzą a maseczką zwiększa prawdopodobieństwo tego, że aerozol z cząsteczkami patogenu dostanie się niebezpiecznie blisko układu oddechowego. - Aby maska miała jakiekolwiek szanse być prawidłowo dopasowana, powinna przylegać do skóry, nie do włosów - zaznaczyła.
Im większa przestrzeń, tym większy procent docierającego wirusa
- Jeśli maska może całkowicie zakryć brodę, nie powinno być żadnego problemu. Jeżeli nie, broda z dużym prawdopodobieństwem stworzy małą szczelinę pomiędzy skórą a maską, chyba że będzie ściśle przymocowana - wyjaśnił Qingyan Chen, profesor inżynierii mechanicznej z Uniwersytetu Purdue w West Lafayette w Indianie.
Jak zwrócił uwagę dr Robinson Peric z Uniwersytetu Technicznego w Hamburgu, nawet szczelina o szerokości 0,2 milimetra może spowodować, że od dwóch do ośmiu procent wdychanego powietrza zawierającego cząsteczki wirusa przedostanie się do maseczki niewyposażonej w filtr. Dodał, że im większa szczelina, tym wyższy procent wdychanego powietrza dostającego się do maseczki bez filtra.
Można nosić dwie naraz
Odpowiedź na to, czy w okresie pandemii zrezygnować z zapuszczania brody nie jest łatwa. Co jednak osoby z zarostem mogą zrobić?
Dla tych mężczyzn, którzy nie chcą rozstawać się z zarostem, jedną z pomocnych opcji jest przynajmniej jej przycinanie. Gohara radzi też zakładanie na twarz dwóch maseczek. Według amerykańskich Centrów do spraw Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) nałożenie maseczki materiałowej, bardziej elastycznej, na medyczną może zablokować nawet 92,5 proc. cząsteczek wirusa. Pomocne może być również używanie maseczek wiązanych mocno z tyłu głowy. To minimalizuje ryzyko powstania szczelin.
Autor: ps/map / Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock