W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, warunki na szlakach w znacznej mierze są niekorzystne. W Bieszczadach i Karkonoszach mamy lawinową "dwójkę".
W Tatrach, powyżej 1800 metrów nad poziomem morza obowiązuje trzeci stopień - w pięciostopniowej, rosnącej skali - zagrożenia lawinowego. Na szczytach panuje zamieć.
"Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie lawinowym przygotowanym przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Warunki w Tatrach
Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego informują, że na szlakach utworzyły się głębokie zaspy. Mniej uczęszczane trasy są nieprzetarte i pozawiewane śniegiem. Na graniach występują nawisy śnieżne. Dodatkowym utrudnieniem jest wzmagający się wiatr. W dolnych partiach, na drogach dojściowych do schronisk i w dolinach na skutek odwilży śnieg jest przepadający i grząski, jednak w wielu miejscach występuje oblodzenie i jest ślisko.
Na Kasprowym Wierchu leży już 1876 centymetrów śniegu, a temperatura na szczycie wynosi -6 stopni Celsjusza. W partiach graniowych utrudnieniem jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń.
Przy planowaniu wysokogórskich wędrówek niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu takiego jak: raki, czekan, kask i lawinowe ABC czyli detektor, sonda i łopatka.
Lawinowa "dwójka"
W Bieszczadach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana, ale na niektórych stromych stokach - umiarkowanie.
"Zagrożenie lawinowe występuje na stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia przewianego śniegu. Wiatr z kierunków zmiennych przenosi śnieg na stoki zawietrzne (tworząc deski śnieżne), które są słabiej związane ze starym podłożem. Na granicy starej pokrywy i śniegu pochodzącego z ostatnich opadów ze względu na różnicę temperatur, tworzą się niekorzystne formy śniegu o słabej spójności. W paśmie połonin występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna kształtująca się przedziale 30-90 centymetrów, w miejscach nawianych do 200 cm" - informuje w komunikacie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Również w Karkonoszach obowiązuje lawinowa "dwójka". "Znaczny wzrost temperatury w ciągu ostatnich 48 godzin sprawił, że sytuacja lawinowa stała się jeszcze bardziej niejednorodna. Na południowych i południowo-wschodnich wystawach do wysokości ok. 1200 m n.p.m. pojawia się problem desek mokrego śniegu osadzonych na słabej warstwie powstałej w ostatnich dniach. Powyżej 1200 m n.p.m. nadal utrzymuje się problem śniegu przetransportowanego przez wiatr na strony zawietrzne (południowe) oraz depozyty w postaci przewianych desek śnieżnych odłożonych na starym śniegu na stokach o wystawie północnej i w miejscach zacienionych" - podaje GOPR.
Autor: anw / Źródło: TOPR, TPN, GOPR
Źródło zdjęcia głównego: TOPR