Na południu kraju obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed burzami z gradem. Jak prognozują synoptycy, w piątek wyładowania atmosferyczne też są możliwe, głównie we wschodniej Polsce. W związku z intensywnymi opadami obowiązują także alarmy hydrologiczne, nawet trzeciego stopnia.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Obowiązują w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim (poza północnymi powiatami) i podkarpackim (w zachodnich powiatach).
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu o sumie 15-30 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 35-40 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Miejscami może spaść grad.
Alerty stracą ważność o północy z czwartku na piątek.
Prognoza zagrożeń na piątek
Następnego dnia gwałtowne zjawiska możliwe są głównie we wschodniej części kraju.
Burz należy spodziewać się w województwach: podlaskim, mazowieckim i lubelskim, natomiast burze, którym mogą towarzyszyć opady gradu możliwe są w woj. świętokrzyskim, małopolskim oraz podkarpackim.
Ostrzeżenia hydrologiczne
ALARMY TRZECIEGO STOPNIA
IMGW wydał też ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia dla woj. dolnośląskiego, zlewni górnej Ślęzy do Borowa oraz od Borowa do ujścia.
W związku ze spływem wód opadowych stany wody na Ślęzie układają się powyżej stanów alarmowych, lokalnie z tendencją rosnącą. W profilu Ślęza spodziewany jest wzrost stanu wody powyżej stanu alarmowego. Alerty ważne będą do godz. 9 w piątek.
ALARMY DRUGIEGO STOPNIA
Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą województw:
- małopolskiego, zlewni Dunajca wraz ze zb. Sromowce Wyżne;
- dolnośląskiego, zlewni: górnej Kwisy do Zb. Leśna, Bobry do Zb. Pilchowice, górnej Kaczawy do Dunina, górnej Bystrzyca do Zb. Mietków, Nysy Kłodzkiej od Ścinawki do Zb. Kozielno, górnej Oławy do Zborowic, Strzegomki do Łażan.
W związku ze spływem wód opadowych lokalnie w zlewniach górnej Nysy Kłodzkiej, Ślęzy, Bystrzycy, Kaczawy oraz Bobru będzie utrzymywała się tendencja rosnąca stanów wody, odcinkami powyżej stanów ostrzegawczych. Alerty ważne będą do godz. 9 w piątek.
ALARMY PIERWSZEGO STOPNIA
Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia dotyczą województw:
- dolnośląskiego, zlewni: Nysy Łużyckiej od Zgorzelca do ujścia, Odry od Głogowa do ujścia Bobru, Czernej Wielkiej, Bobru od Bobrzycy do ujścia (bez Kwisy i Czernej Wielkiej) Kaczawy od Dunina (bez górnej Skornej) do ujścia, Odry od Ścinawy do Głogowa, Odry od ujścia Widawy do Ścinawy, Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do Widawy, Widawy, Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu, Orli, Polskiego Rowu;
- opolskiego, zlewni: Stobrawy, Odry od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, Straduni, Widawy;
- śląskiego, zlewni: Olzy, Rudy, Rudy, Brynicy, Kłodnicy, Małej Panwi, Warty, Liswarty, Przemszy, Soły, Psiny, Małej Wisły;
- lubuskiego, zlewni: Nysy Łużyckiej od Zgorzelca do ujścia, Odry od Białej Góry do Słubic, Czernej Wielkiej, Odry od Głogowa do ujścia Bobru, Bobru od Bobrzycy do ujścia (bez Kwisy i Czernej Wielkiej);
- świętokrzyskiego, zlewni: Nidy, Świśliny, Czarnej, Koprzywianki, Wisła od ujścia Dunajca do ujścia Czarnej (część lewobrzeżna), Pilicy, Kamiennej;
- małopolskiego, zlewni: Czarnej Orawy, Skawy, Wisły, Rudawy, Prądnika, Dunajca, Raby, Skawinki, Popradu;
- podkarpackiego, zlewni Wisłoka, Łęgi, Wisły;
- lubelskiego, zlewni Wieprza i Bugu.
W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia. Alerty ważne będą do godz. 9 w piątek.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia?
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia?
Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych – przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Autor: anw,ps/map / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock