Młode szczenię foki szarej poznawało pokryty śniegiem brzeg basenu. Niestraszne mu były śnieg i mróz, bowiem zwierzęta te dobrze radzą sobie w takich warunkach pogodowych.
W czwartek, zaledwie dwa dni po narodzinach, młode szczenię foki szarej bawiło się nad brzegiem basenu w ogrodzie zoologicznym w Rydze. Na nagraniu uchwycono, jak młode całuje swoją mamę, która przy nim czuwała.
Szczeniak urodzony w zoo w Rydze jest trzecim potomkiem pary fok szarych - Puika i Krista. Opiekunowie zwierząt powiedzieli, że młode jest zdrowe, bez problemu pije mleko matki, które bogate jest w tłuszcz. Młode szybko rośnie, w ciągu pierwszego miesiąca może przybrać na wadze do około 40 kilogramów.
Chociaż płeć szczeniaka pozostaje nieznana, jego imię prawdopodobnie zostanie wybrane przez łotewskie nadmorskie miasto Ventspils, które wspiera foki w zoo w Rydze od 14 lat.
Biologia gatunku
Foka szara (Halichoerus grypus) należy do rodziny fokowatych (Phocidae), rzędu płetwonogich (Pinnipedia). W przeciwieństwie do innych ssaków morskich prowadzi ziemno-wodny tryb życia. Na lądzie ssaki te odpoczywają, rodzą i odkarmiają młode.
Cechą charakterystyczną fok jest brak widocznych małżowin usznych. Dostrzec można u nich jedynie słabo widoczne pomarszczenia, czyli otwarty przewód słuchowy. Ich ciało jest pękate, opływowe, ogon mały i widoczny pomiędzy płetwami ogonowymi. Budowa ciała nie pozwala fokom zginać tylnych płetw do przodu, dlatego ich ruch po lądzie jest powolny i niezdarny. Wykonują faliste ruchy ciała, przemieszczają się, odpychając się przednimi płetwami, tylne są bezwładnie wleczone.
Młode foki pokryte są białym, gęstym futerkiem, zwanym lanugo.
Autor: anw / Źródło: Reuters