Na rynku znajduje się dużo kosmetyków do opalania. Nie wszystkie jednak odpowiednio ochronią naszą skórę przed promieniami słońca. Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni kosmetyk.
Nie wszystkie kremy opisane jako "do opalania" nadają się do opalania. Nowe badania wykazały, że ok. 3/4 z nich jest nieskuteczna i zawiera substancje, które zamiast pomóc, mogą szkodzić naszemu zdrowiu.
Environmental Working Group, organizacja non profit z Waszyngtonu skupiająca się na sprawach związanych ze zdrowiem publicznym i środowiskiem, opracowała przewodnik po filtrach.
Aby przygotować raport, naukowcy z EWG zbadali ok. 1500 produktów. Były to filtry słoneczne, kremy nawilżające i pomadki ochronne do ust.
Jedynie ponad 1/4 produktów spełniła zalecenia EWG. Było to 300 filtrów przeciwsłonecznych, 100 kremów nawilżających i 40 pomadek ochronnych.
Pięć czynników oceny
Badacze z EWG skupili się na pięciu czynnikach, aby ocenić każdy produkt.
Pierwszy i najważniejszy czynnik to skład produktu. Naukowcy sprawdzili, czy dany kosmetyk nie zawiera składników, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zbadano także sposób aplikacji produktu. Filtr w spray'u może być szkodliwy, gdy zostanie wciągnięty z powietrzem do ust.
Pozostałe cztery czynniki były związane z tym, jak dobrze działają produkty i czy blokują szkodliwe promienie UVA i UVB. Mogą one uszkodzić skórę i powodować nowotwory. Sprawdzono również, jak bardzo składniki aktywne kosmetyków niszczyły się na słońcu. Niektóre z nich po pewnym czasie przestawały być aktywne. Naukowcy zbadali także bilans pomiędzy ochroną przed promieniowaniem UVA i UVB.
Badacze ocenili produkty, nadając im punkty od 1 do 10. Im mniejsza liczba punktów, tym lepiej. Polecane były kosmetyki z wynikiem dwa lub mniej.
Poprawa jakości filtrów
Chociaż w raporcie podano, że jedynie ponad 1/4 produktów spełnia wysokie standardy EWG, w ciągu ostatnich 10 lat zaobserwowano poprawę jakości filtrów przeciwsłonecznych.
Na przykład, odsetek filtrów z minerałami wzrosł dwukrotnie od roku 2007 z 17 procent, do 34 proc. w 2017 roku. Takie filtry zawierają tlenek cynku lub dwutlenek tytanu, jako ich aktywny składnik. Według Fundacji Raka Skóry te składniki mineralne są znane jako fizyczne filtry - znajdują się na powierzchni skóry i fizycznie odbijają promienie słoneczne. Inne filtry zawierają chemiczne składniki, które zamiast odbijać promienie, pochłaniają je. Filtry z minerałami są trwałe. Według EWG chronią one przed promieniami UVA i UVB i nie zawierają szkodliwych składników.
Organizacja zaznaczyła także, że prawie wszystkie przeanalizowane produkty chronią przed promieniowaniem UVA i UVB, co oznacza, że mają szeroki zakres działania.
Okazało się także, że ilość palmitynianu retinylu (typ witaminy A) w kosmetykach spadła od 2010 roku z 40 do 14 proc. EWG podało, że ten składnik wiąże się z nowotworami skóry w badaniach na zwierzętach.
Filtry do opalania dla dzieci
Chociaż wiele produktów jest zalecanych dla dzieci, Agencja Żywności i Leków nie podała żadnych specjalnych kryteriów, jeśli chodzi o filtry dla dzieci. To oznacza, że nie ma różnicy pomiędzy produktami do opalania dla dzieci i dorosłych.
EWG podała listę 19 filtrów, które są najlepsze dla dzieci. Mają one najniższe wyniki oceny (czyli są najlepsze). Lepsze są produkty w postaci balsamu, niż sztyftu, ponieważ łatwiej je równomiernie rozprowadzić na skórze. Naukowcy wybrali te bezzapachowe i wodoodporne.
Produkty znajdujące się na dole listy zawierają składniki, które mogą być szkodliwe np. oksybenzon i palmitynian retinylu, mają wysoki filtr SPF lub są w spray'u. EWG zaznaczyło, że bardzo wysokie filtry (powyżej 50 SPF) blokuje tylko promienie UVB, a nie UVA. Promienie UVB sprawiają, że skóra staje się czerwona. Takie filtry mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli skóra nie robi się czerwona, ludzie myślą, że wszystko jest w porządku i mogą dalej przebywać na słońcu.
Wysokie temperatury automatycznie kojarzymy ze skąpymi strojami, ale dla naszego zdrowia w upał wskazane jest raczej zakrywanie niż odsłanianie ciała.
- Chodzi o ochronę skóry nie tylko przed poparzeniami, ale również przed nadmiernym parowaniem - wyjaśnił maratończyk Andrzej Gondek.
Jego niezbędnik na przetrwanie skwaru zawiera też ciemne okulary, kosmetyk z filtrem ochronnym oraz solidny zapas wody i soczyste owoce:
Dr Leszek Bill, pediatra, wyjaśniał w programie TVN24 "Wstajesz i wiesz" jak należy postępować w czasie upałów. Podpowiadał, o czym warto pamiętać w gorące dni i jak chronić przed jego przykrymi skutkami najmłodszych:
Autor: AP / Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock