W niedzielny poranek nad częścią Polski unosi się smog. Najgorzej jest na południu, gdzie jakość powietrza określa się jako fatalną.
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
W niedzielę dobowe normy stężenia szkodliwych pyłów są przekraczane
Fatalnie i źle
O godzinie 7 powietrzem fatalnej jakości oddychali mieszkańcy niektórych miast.
Najgorsza jakość powietrza występowała w Goczałkowicach-Zdroju. Tamtejsza stacja pomiarowa wykazała stężenie pyłu PM10 na poziomie 289 µg/m3 i stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 283 µg/m3. To odpowiednio 481 i 786 procent normy dobowej. Fatalnie było też w Oświęcimiu. Tam stężenie pyłu PM10 wyniosło 207 µg/m3. Oznacza to 345 proc. normy. Sytuacja wyglądała lepiej, ale nadal fatalnie w Krakowie, gdzie stężenie pyłu PM2,5 wyniosło 126 µg/m3 (al. Krasińskiego) i 101,72 µg/m3 (ul. Bulwarowa). To kolejno 350 i 307 proc. normy.
Powietrzem złej jakości oddychali mieszkańcy Nowego Targu - 176,52 µg/m3 stężenia pyłu PM10, czyli 294 proc. normy.
W kilku miastach, zwłaszcza na terenie województwa śląskiego, ale także w innych częściach kraju panowała niezdrowa i średnia jakość powietrza.
Co to jest PM10?
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5?
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometrów. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen?
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Autor: ps / Źródło: tvnmeteo.pl za GIOŚ
Źródło zdjęcia głównego: tvn24