Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie. Pytania i odpowiedzi

Źródło:
The Guardian
Ogromne głazy unoszące się w płynącej lawie na La Palmie
Ogromne głazy unoszące się w płynącej lawie na La Palmie© Geological Survey of Spain (IGME)
wideo 2/2
Erupcja wulkanu na La Palmie

Jak długo potrwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja? Czy ziemia może osunąć się do oceanu i wywołać niszczycielskie tsunami? Czy warto teraz planować wakacje na Wyspach Kanaryjskich? Trwająca już ponad dwa tygodnie - i zdająca się nie mieć końca - erupcja na La Palmie budzi obawy i pytania. Na część z nich na łamach brytyjskiego "Guardiana" odpowiedział wulkanolog i dziennikarz naukowy Robin George Andrews.

19 września na wyspie La Palma po 50 latach ciszy wybuchł wulkan Cumbre Vieja. Wytrysnął lawą o temperaturze przekraczającej tysiąc stopni Celsjusza. Od tamtej pory rzeka gorącej magmy przemierza wyspę, na początku bieżącego tygodnia dotarła do Oceanu Atlantyckiego. Gdy zastyga, "dodaje" wyspie powierzchni - utworzony w ten sposób półwysep ma już co najmniej 20 hektarów. Rozżarzone skały i popiół zniszczyły ponad 800 domów, a około sześciu tysięcy mieszkańców musiało się ewakuować. Lawa wpływająca do oceanu sprawia kolejne zagrożenie - w powietrze pompowane są ogromne ilości toksycznych gazów i oparów, zagrażając zdrowiu ludzi.

Na zadawane przez wiele osób pytania odnośnie do erupcji wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie odpowiedział brytyjski wulkanolog i dziennikarz naukowy Robin George Andrews na łamach dziennika "The Guardian".

Jak długo potrwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja?

Niezwykle trudno to stwierdzić. Może ustać nagle w ciągu najbliższych kilku dni, albo trwać nawet miesiącami. Średnia długość erupcji na La Palmie wynosi miesiąc, ale erupcje wulkanów są jak koty: wszystkie mają swoje własne, charakterystyczne cechy, a długość trwania ich "napadowych nastrojów" może się różnić.

Jakie są zagrożenia związane z wybuchem wulkanu Cumbre Vieja?

Podstawowym zagrożeniem jest nieustannie płynąca lawa - zdążyła już zniszczyć setki domów na południowo-zachodnim krańcu wyspy i będzie to robić nadal, pełznąc w kierunku wybrzeża. Popiół również stanowi problem: nie jest przyjemny do wdychania, zwłaszcza jeśli ktoś ma problemy z układem oddechowym. To jednak nie wszystko, bo popiół powoduje też problemy z widocznością, przepala obwody elektryczne, niszczy silniki samochodowe, zanieczyszcza wodę, niszczy uprawy. Co więcej, wraz z nagromadzeniem popiołu na dachach, mogą one się zawalić pod jego ciężarem.

Czy erupcja może spowodować osunięcie się ziemi do morza, a w konsekwencji doprowadzić do tsunami?

Wulkanologów zawsze niepokoją osuwające się do morza zbocza niestabilnych wulkanów, co może wywoływać i już wywoływało niszczycielskie tsunami. W opartym na spekulacjach artykule z 2001 roku, który stał się podstawą bezkrytycznego i szukającego taniej sensacji filmu dokumentalnego sugerowano, że katastrofalne zapadnięcie się wulkanu Cumbre Vieja może spowodować tsunami, które zatopi wschodnie wybrzeże Ameryki falami o wysokości dochodzącej do 25 metrów.

Naukowcy obalili jednak te nieprawdziwe tezy i studzą emocje. Uważają, że tak dramatyczne zawalenie się ściany bocznej Cumbre Vieja jest prawie niemożliwe. Wulkan ten jest strukturalnie stabilny. Aby doszło do zawalenia się zbocza, potrzebna byłaby ogromna eksplozja wulkaniczna, która zbiegłaby się w czasie z wyjątkowo silnym trzęsieniem ziemi. Prawdopodobieństwo takiej zbieżności jest tak małe, że nie warto się nad tym zastanawiać. Nawet jednak gdyby mityczni bogowie rządzący podziemiami byli wyjątkowo zrzędliwi i uparli się do tego doprowadzić, i tak efektem nie byłoby nic, co można by nazwać apokaliptycznym tsunami.

Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z dotarciem lawy do oceanu? Czy jest to groźne dla człowieka?

Tylko jeśli znajdujesz się w pobliżu. Kiedy gorąca lawa spotyka się z wodą morską, ulega ugaszeniu, tworząc pióropusz składający się z kwasu solnego, szklistego popiołu i pary wodnej. To zdecydowanie złowieszcza mikstura. Mogą też wystąpić niewielkie eksplozje, jeśli magma "zwinie się" i gwałtownie zagotuje wodę morską, co może wyrzucić w powietrze odłamki wulkaniczne. Są to jednak bardzo lokalne zagrożenia, więc trzymanie się z dala od ujścia lawy do oceanu zapewnia pod tym względem bezpieczeństwo.

Czy prawdopodobne są kolejne erupcje na Wyspach Kanaryjskich? Mam w tym rejonie zarezerwowane wakacje. 

Wulkany nie są jak bomby, jeden nie spowoduje erupcji drugiego, nawet jeżeli znajdują się blisko siebie. Jeżeli na sąsiedniej wyspie doszłoby do erupcji innego wulkanu, byłyby to niezwykły zbieg okoliczności. 

Jeden z możliwych problemów dla chcących spędzić wakacje na Wyspach Kanaryjskich to chmura popiołów wydobywająca się z Cumbre Vieja, która wymusiła zamknięcie lotniska na La Palmie na pewien czas. Jeśli chmura znalazłaby się nad innymi wyspami archipelagu, tamtejsze lotniska również musiałyby tymczasowo przestać obsługiwać pasażerów. 

Dlaczego ludzie osiedlają się tak blisko wulkanów? 

Około 800 milionów ludzi na świecie żyje w promieniu stu kilometrów od aktywnych wulkanów, czyli takich, które w pewnym momencie mogą przerwać okres uśpienia i wybuchnąć. Choć dla osób z regionów, gdzie wulkanów nie ma, może się to wydawać dziwne, czasami osiedlenie się na takim terenie to dobrowolny wybór. Wulkany zapewniają żyzną glebę, stanowią atrakcję i przyciągają turystów, mają też znaczenie kulturowe. 

Istnieją także historyczne lub społeczno-ekonomiczne przyczyny zamieszkiwania przy wulkanach lub wręcz na ich zboczach. Żyją tam czasami biedniejsze społeczności, potomkowie niewolników, którzy pracowali na plantacjach. Innym powodem może być niższa cena ziemi znajdującej się w tak niebezpiecznym miejscu. 

Wulkany to niejedyne naturalne zagrożenie na Ziemi. Ktoś mógłby się więc także zastanawiać, dlaczego ludzie żyją na przykład na Florydzie, nawiedzanej każdego roku przez burze tropikalne czy huragany albo w miejscach szczególnie narażonych na trzęsienia ziemi. 

Czy nasze możliwości przewidywania erupcji wulkanów rosną?

Nikt dokładnie nie jest w stanie przewidzieć, kiedy wybuchnie konkretny wulkan i jak intensywnie. Naukowcy mogą jednak z wyprzedzeniem wykryć sygnały świadczące o zbliżającej się erupcji. Wymaga to zgromadzonej przez pokolenia wiedzy naukowej i kulturowej na temat konkretnego wulkanu, zwłaszcza jeżeli chodzi o to, jak wulkan wygląda na co dzień. 

Ponadto, jeżeli wulkan jest monitorowany przez szereg urządzeń jak sejsmometry, narzędzia do wykrywania gazu, czujniki GPS mierzące deformacje gruntu, satelity, drony - ułatwia to wykrywanie niepokojących zmian w zachowaniu wulkanu. 

Obecna erupcja Cumbre Vieja była spodziewana. Zanim do niej doszło, badacze zauważyli, że ziemia wokół wulkanu jest "napompowana" i dochodzi do licznych trzęsień ziemi wskazujących na przebijanie się magmy przez skały w kierunku płytkiego gruntu. Po ostrzeżeniu przez wulkanologów o możliwej erupcji, władze zdążyły ewakuować zagrożone obszary przed pojawieniem się na nich lawy. 

Autorka/Autor:dd, ps//rzw

Źródło: The Guardian

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Wtorek, 25.02 będzie dość ciepły i pogodny. Więcej chmur, z których może padać deszcz pojawi się na zachodzie kraju i Pomorzu. W nocy temperatura minimalna wyniesie od -4 do 5 stopni Celsjusza. Mogą pojawić się liczne mgły i zamglenia.

Pogoda na jutro, wtorek, 25.02. Przed nami mglista i chłodna noc

Pogoda na jutro, wtorek, 25.02. Przed nami mglista i chłodna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach czeka nas zmienna pogoda. W pierwszej połowie tygodnia będzie dość ciepło, bo do 10 stopni Celsjusza. W niektórych regionach spadnie słaby deszcz. W okolicach weekendu czeka nas zmiana w pogodzie.

Dostawa ciepła znad Morza Śródziemnego, a potem zwrot akcji. Pogoda na 5 dni

Dostawa ciepła znad Morza Śródziemnego, a potem zwrot akcji. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ostatni tydzień lutego w zachodniej Polsce rozpoczął się wyjątkowo ciepło. W wielu miejscach termometry pokazały kilkanaście stopni na plusie. Z kolei w centrum i na wschodzie temperatura maksymalna wyniosła zaledwie 2 stopnie Celsjusza.

W tym mieście było dziś 15 stopni. Można było poczuć wiosnę

W tym mieście było dziś 15 stopni. Można było poczuć wiosnę

Źródło:
tvnmeteo.pl, wetteronline.de

Jeszcze tylko przez kilka godzin można głosować w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Wśród piętnastu finalistów tegorocznej edycji znalazł się dolnośląski buk znany jako Serce Wzgórz Dalkowskich. Rosnące w Polsce drzew już kilkukrotnie święciły triumfy w plebiscycie.

Polskie drzewo może wygrać. Liczy się każdy głos

Polskie drzewo może wygrać. Liczy się każdy głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gęstą mgłą, która może ograniczać widzialność. Alarmy przed nimi pojawiły się w 13 województwach. Poza tym synoptycy ostrzegają przed marznącymi opadami.

Niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenia IMGW aż w 13 województwach

Niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenia IMGW aż w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mediolańscy strażacy uratowali młodego wilka, który wpadł do kanału i utknął w rowie. Na pontonie, za pomocą siatki, przeprowadzili trudną akcję ratunkową. Zdaniem ekspertów zwierzę prawdopodobnie przyszło nad kanał Naviglio Grande, aby napić się wody lub upolować nutrię.

Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej

Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
ENEX, fanpage.it, milano.corriere.it

Północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych zmaga się z podtopieniami wywołanymi obfitymi opadami deszczu. W wyżej położonych regionach spadł śnieg. W hrabstwie Spokane w stanie Waszyngton zamknięto część dróg, ponieważ zostały zalane.

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Źródło:
CNN, komonews.com, fox28spokane.com

Przed nami wyjątkowy wieczór, bo na niebie pojawi się aż pięć planet - Merkury, Saturn, Wenus, Jowisz i Mars. Będzie można dostrzec je gołym okiem. "Wystarczy bezchmurne niebo, otwarta przestrzeń i trochę uwagi" - napisał w mediach społecznościowych Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach". Sprawdź, gdzie aura sprzyjać będzie obserwacjom.

Pięć planet widocznych gołym okiem. Spójrzcie dziś w niebo

Pięć planet widocznych gołym okiem. Spójrzcie dziś w niebo

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Pogoda na dziś. Poniedziałek w większości kraju będzie mglisty. Miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a także zamglenia. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Pogoda na dziś - poniedziałek, 24.02. Na ogół pochmurno. Może spaść deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

W Drelowie (woj. lubelskie) wciąż trwają poszukiwanie pozostałości kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo. W niedzielę udało się odnaleźć najcięższy jak do tej pory odłamek meteorytu. Obiekt waży nieco ponad pół kilograma.

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Meteoryt z Drelowa. Znaleziono jego masę główną

Źródło:
Skytinel, tvnmete.pl

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w nieodpowiednim obuwiu, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W nieodpowiednich butach na Etnę

W nieodpowiednich butach na Etnę

Źródło:
Reuters

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC