Cotopaxi od dwóch tygodni jest jak tykająca bomba. Wulkan uaktywnił się w 14 sierpnia br. i od tej pory niepokoi mieszkańców. Część z nich w obawie o swoje życie opuściła swoje domy.
Jak informują lokalne media, Ekwadorczycy zamieszkujący tereny w pobliżu krateru jednego z najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie, nie wytrzymują napięcia i opuszczają swoje domy.
Wulkan uaktywnił się 14 sierpnia (po 70 latach) i z jego wnętrza wciąż wydobywają się chmury pyłu i dymu. Ci, którzy nie zdecydowali się jeszcze na ewakuację, narzekają że materiał piroklastyczny niszczy ich uprawy.
- Mamy do czynienia z ciągłą emisją różnych ilości popiołu. To, co widać na zdjęciach, to głównie biała para wodna. Szarość oznacza zwiększoną zawartość popiołu - powiedział 17 sierpnia wulkanolog Patricio Ramon.
Na własną rękę
W sobotę 15 sierpnia prezydent Ekwadoru Rafael Correa ogłosił stan wyjątkowy z powodu stałego wzrostu aktywności wulkanu Cotopaxi, położonego niedaleko stolicy kraju - Quito. Ewakuowano wtedy kilkuset mieszkańców najbardziej zagrożonych miejscowości.
29 sierpnia przedstawiciel władz miasta Latacunga w prowincji Cotopaxi Patricio Sanchez komentował, że obecna ewakuacja jest dobrowolna. Wciąż jednak obowiązuje żółty alarm, który ostrzega przed niebezpieczeństwem, zaleca zachowanie czujności. Jednak same władze nie podejmują decyzji o ewakuacji mieszkańców.
Widoczny ze stolicy
Wulkan Cotopaxi znajduje się w odległości ok. 45 km na południe od Quito i ma 5897 m wysokości. Jego ośnieżony zazwyczaj wierzchołek dobrze widać ze stolicy.
Erupcje pyłu i gazów rozpoczęły się w połowie sierpnia, a chmury pyłu wulkanicznego osiągnęły wysokość ponad 5 km. Pył pokrył drogi, domy, pola i samochody w promieniu kilkudziesięciu kilometrów, dotarł też do stolicy.
Wyjątkowo niebezpieczny
Cotopaxi uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie, bo jego pokryte lodem zbocza powodują błyskawiczne schodzenie lawin skalnych i ziemnych. Ostatni duży wybuch tego wulkanu wydarzył się w 1877 r.
Autor: PW/kka / Źródło: ENEX