Ekstremalnie niebezpieczne rośliny. Wśród nich "jabłoń śmierci"

Mordownik jest piękny, ale niebezpieczny
Mordownik jest piękny, ale niebezpieczny
Yellowstone Gallery Collection
Mordownik jest piękny, ale niebezpiecznyYellowstone Gallery Collection

Wyglądają efektownie i przyciągają wzrok, ale potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. Oto lista roślin, których należy unikać za wszelką cenę.

1. Szczwół plamisty (Conium maculatum L.)

Jest trującą rośliną z rodziny selerowatych, występuje na całym obszarze Polski oraz w północnej Afryce, zachodniej Azji i większości krajów europejskich. W starożytnej Grecji był wykorzystywany do egzekucji.

Od 6 do 8 listków - lub nawet mniejsza dawka nasion czy korzeni szczwołu prowadzi do zgonu. Substancja zakłóca połączenia nerwowo-mięśniowe ciała, co powoduje paraliż mięśni. Paraliż rozpoczyna się zazwyczaj od nóg i postępuje ku górze. Kiedy dociera do mięśni oddechowych, osoba, która ją zażyła, umiera.

Z kolei szalej jadowity jest rozprzestrzeniony na półkuli północnej, a w szczególności w regionach o klimacie umiarkowanym i zimnym.

Obie rośliny - szczwół i szalej - należą do tej samej rodziny. Cykuta, którą podano Sokratesowi, zawierała wyciąg z obu tych roślin.

2. Oleander pospolity (Nerium oleander L.)

Występuje na całym obszarze śródziemnomorskim od Maroka i Portugalii po Azję. Mimo swoich trujących właściwości oleander jest szeroko wykorzystywany jako roślina ozdobna. Można go także znaleźć w parkach, przy szkołach i w ogrodach w południowych i zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych.

Liście, kwiaty i owoce zawierają substancje chemiczne znane jako glikozydy nasercowe, które, chociaż są terapeutyczne w minimalnych dawkach, mogą doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

3. Tojad (Aconitum L.)

Rośnie na półkuli północnej, zwyczajowo bywa nazywany mordownikiem. Jego trujące właściwości są znane od setek lat. Kiedyś zatruwano nim strzały, by doprowadzić do szybkiej i bolesnej śmierci ofiary. Zawiera neurotoksyny i kardiotoksyny. Prowadzi do paraliżu mięśni serca i płuc.

I chociaż wygląda jak złożone motyle skrzydła, ta zachwycająca roślina jest śmiertelnie niebezpieczna.

4. Ageratina altissima (ang. white snakeroot)

Ta roślina jest tak silnie trująca, że picie mleka lub jedzenie mięsa krowy, która ją spożyła, prowadzi do poważnych chorób lub śmierci. Niepozorna zieleń skrywa tremetol, którego spożycie przez ludzi prowadzi do drgawek, wymiotów i poważnych problemów z jelitami.

Choroba spowodowana wtórnym spożyciem tremetolu była tak rozpowszechniona na początku XIX wieku, że została nazwana "chorobą mleczną". Szacuje się, że była wówczas odpowiedzialna za tysiące zgonów - w tym śmierć matki Abrahama Lincolna, Nancy Hanks Lincoln.

5. Brugmansja (Brugmansia)

Zwana także "trąbami anielskimi" występuje w Andach w Ameryce Południowej. Ma duże, wiszące i przypominające trąbki kwiaty, które mogą osiągać długość do 50 cm i 35 cm szerokości przy otworach. Spożycie rośliny w wielu przypadkach prowadzi do śmierci - to "zasługa" atropiny, toksyny, która znajduje się w jej kwiatach.

6. Difenbachia (Dieffenbachia)

Liście tej niebezpiecznej rodziny po kilku sekundach żucia wydzielają drobne rafidy, które prowadzą do poważnych podrażnień jamy ustnej, ślinotoku i omdleń.

Czasem podrażnienie staje się na tyle poważne, że prowadzi do odrętwienia języka i ściśnięcia się dróg oddechowych. W wyjątkowych przypadkach prowadzi to do śmierci.

7. Modligroszek różańcowy (Abrus precatorius)

Ta piękna roślina jest powszechnie spotykana w Indonezji, gdzie jej białe, czarne i czerwone strąki wykorzystywane są przy budowie grzechotek kayamb. Niestety, te same owoce są śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na groźną glikoproteinę - abrynę.

Gdy tylko substancja wniknie do ran lub oczu, prowadzi do coraz poważniejszych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Połknięte w całości owoce nie są tak niebezpieczne, gdyż soki żołądkowe zwykle nie są w stanie rozpuścić chroniącej je osłonki, ale połknięcie rozciętego lub rozgniecionego owocu w większości przypadków prowadzi do śmierci w ciągu czterech dni.

Ta roślina, pomimo tego, że jest śmiertelnie niebezpieczna, wykorzystywana była jako środek antykoncepcyjny oraz poronny.

8. Manchineel "jabłoń śmierci" (Hippomane mancinella)

To bez wątpienia najniebezpieczniejsze drzewo na świecie i jako takie figuruje w Księdze Rekordów Guinessa. Powszechnie występuje w krajach obu Ameryk. Nie tylko jego drobne, zielone jabłuszka są śmiertelnie niebezpieczne: nawet stanie pod drzewem podczas deszczu może doprowadzić do torsji. Jego biała żywica prowadzi do bardzo silnych reakcji alergicznych. Potężna wysypka, duszności, problemy z oddychaniem - to jedynie niektóre efekty narażenia organizmu na działanie forbolu, jednej z wielu toksyn zawartych w żywicy.

Każdy element tego drzewa jest morderczy. Jabłuszka - w najlepszym wypadku - powodują zapalenie jelit i żołądka. Woda spływająca z liści prowadzi do potężnych reakcji alergicznych. Nawet spalenie tego drzewa jest niebezpieczne: dym może spowodować ślepotę lub tymczasową utratę wzroku. Na każdym okazie tego drzewa w rezerwatach maluje się ogromny znak "X" - nie dotykać pod żadnym pozorem.

9. Cerbera złocista (Cerbera odollam)

Znane też jako "drzewo samobójców", to drzewo należy do tej samej rodziny, co śmiercionośny oleander. Jego nasiona zawierają cerberynę - substancję, która paraliżuje tkankę mięśniową serca i prowadzi do zmian w rytmie jego bicia, zawałów i - często - śmierci. Niewiele mniej niebezpieczny jest sok mleczny drzewa.

Niegdyś było to ulubione drzewo trucicieli i samobójców z uwagi na niezbyt wyrazisty smak. W XIX wieku nasiona cerbery złocistej spożywano podczas tak zwanego "sądu bożego". Występuje głównie na wyspach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku.

10. Rącznik pospolity (Ricinus communis L.)

Rącznik, choć powszechnie występuje w ogrodach na całym świecie, jest uznany za jedną z najbardziej śmiercionośnych roślin. Wywodzi się z Afryki, ale jako roślina ozdobna zadomowiła się w europejskich miastach i parkach w XIX wieku. Pozyskiwana z niego toksyna, rycyna, przez setki lat wykorzystywana była przed skrytobójców. Kilka nasion tej rośliny prowadzi do bolesnej śmierci. Po 36 godzinach od zażycia pojawia się bardzo wysoka gorączka, a śmierć następuje po okresie od trzech do pięciu dni.

Rycyna jest szczególnie groźna dla ludzi, gdyż - dla przykładu - zjedzenie śmiertelnej dla człowieka dawki przez kaczkę spowoduje jej śmierć dopiero po 80 dniach.

Autor: AP,sj/ja / Źródło: Britannica.com, io9.gizmodo.com, eduscience.pl, Wikipedia

Pozostałe wiadomości

W weekend niż Lorenz nadal będzie kształtował pogodę w Polsce, przynosząc spore zachmurzenie i opady deszczu. Na termometrach ponownie zobaczymy niskie wartości. Kiedy będzie ciepło? Z prognoz wynika, że na temperaturę sięgającą 20 stopni trzeba jeszcze poczekać.

Kiedy będzie ciepło? Pogoda "cofnęła się o jakieś dwa miesiące"

Kiedy będzie ciepło? Pogoda "cofnęła się o jakieś dwa miesiące"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę. Obowiązują też alarmy przed przymrozkami.

Porywy do 80 km/h. IMGW wydał żółte alarmy

Porywy do 80 km/h. IMGW wydał żółte alarmy

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Gwałtowne burze, a także tornada nawiedzą w weekend środkową i wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Synoptycy z AccuWeather ostrzegają, że niebezpieczne zjawiska zagrażają blisko 200 milionom Amerykanów. W czwartek tornada pojawiły się na północy kraju.

Domy zrównane z ziemią. Burze zagrażają kolejnym 200 milionom osób

Domy zrównane z ziemią. Burze zagrażają kolejnym 200 milionom osób

Źródło:
PAP, AccuWeather

Układ niskiego ciśnienia Lorenz kształtuje pogodę w Polsce. Związany jest z nim front atmosferyczny, który łukiem rozciąga się nad częścią kraju i niesie obfite opady deszczu. Sprawdź, gdzie pada.

Lorenz przyniósł jesienną aurę. Sprawdź, gdzie pada deszcz

Lorenz przyniósł jesienną aurę. Sprawdź, gdzie pada deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornado przetoczyło się w czwartek przez miasto New Richmond położone w stanie Wisconsin. Groźnie wyglądający lej został uchwycony na nagraniu. W stanie tym obowiązywały tego dnia ostrzeżenia przed burzami.

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox9.com

Pogoda na dziś. Piątek 16.05 będzie chłodnym, pochmurnym dniem. W niektórych regionach niewykluczone będą burze. Na termometrach zobaczymy od 8 do 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 16.05. Dzień będzie pochmurny, miejscami może zagrzmieć

Pogoda na dziś - piątek 16.05. Dzień będzie pochmurny, miejscami może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC

Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Źródło:
Kontakt24, WWF

W Tatrach w czwartek zrobiło się biało. Miejscami w ciągu doby dosypać może nawet 12 centymetrów. Zimowo-wiosenne krajobrazy zachęciły wiele osób do wyjścia w góry, ale jak ostrzegają ratownicy TOPR, do wędrówek wysokogórskich powinniśmy odpowiednio się przygotować.

Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać

Już jest biało, a śniegu może jeszcze dosypać

Źródło:
PAP, TVN24

Nowojorscy badacze odkryli, że należące do limfocytów T komórki Th2 mogą być odpowiedzialne za reakcje alergiczne u dzieci z miast. - Znaleźliśmy je u niemowląt z miast, u których później rozwinęły się alergie - powiedziała doktor Kirsi Jarvinen-Seppo, pediatrka i alergolożka, autorka badania.

Dlaczego dzieci z miast są bardziej podatne na alergie?

Dlaczego dzieci z miast są bardziej podatne na alergie?

Źródło:
Science Daily, Eureka Alert

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Trzy pożary szaleją w północnej części Minnesoty. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. Największy z pożarów, o nazwie Jenkins Creek, strawił ponad 80 kilometrów kwadratowych terenów.

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Źródło:
Reuters, CBS News

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Mieszkańcy hrabstwa Somerset w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych zmagają się z powodzią. Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w dzielnicy Meyersdale, gdzie zalanych zostało wiele domów. W okolicy prowadzona jest akcja ewakuacyjna.

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Ewakuują mieszkańców. "Woda sięga nawet do pierwszego piętra"

Źródło:
CBS, CNN,

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+

Od kilku dni w lokalnym sklepiku w samym centrum Polski regularnie słucham, co i komu zmarzło podczas tegorocznej majowej fali chłodu. Na jednej z pobliskich plantacji truskawek w moim regionie ogrodniczo-sadowniczym, między Warszawa a Łodzią, na straty poszło aż 80 procent uprawy. Z wielu regionów Polski - Podlasia, Mazowsza, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyzny i innych - spływają od kilku dni informacje o szkodach, jakie poczyniły przymrozki.

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

To może być najzimniejszy maj od dekad. Kiedy zrobi się ciepło?

Źródło:
TVN24+

Tegoroczna wiosna w Wielkiej Brytanii może być najsuchsza w historii. Agencja Met Office przekazała, że od początku pory roku w kraju spadło średnio 80 litrów wody na metr kwadratowy, prawie trzy razy mniej niż wynosi średnia wieloletnia. Eksperci ostrzegają, że tak sucha wiosna może oznaczać poważne kłopoty z zasobami wody latem.

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Ta wiosna na Wyspach może być rekordowa

Źródło:
Reuters, BBC

Tornado przeszło w poniedziałek w Karolinie Południowej. Wiatr o prędkości bliskiej 170 kilometrów na godzinę niszczył domy i wyrywał drzewa w miejscowości Langley. Największe zniszczenia odniosła miejska remiza - kilka pojazdów strażackich zostało uwięzionych w środku, przez co strażacy mieli problemy z usuwaniem skutków burzy.

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Burza przeszła nad remizą. Strażacy mają spory problem

Źródło:
Aiken County Department of Emergency Management, watchers.news

Kontakt z gąsienicami kuprówki rudnicy może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak ostrzegają leśnicy, larwy tego motyla pokryte są włoskami, których dotknięcie powoduje u niektórych wysypkę i swędzenie. Gatunek ten ma także negatywny wpływ na drzewa.

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Żerują na polskich roślinach. "Lepiej nie dotykać tych owadów"

Źródło:
Nadleśnictwo Lubliniec, Instytut Ochrony Roślin PAN

Minionej nocy mieszkańcy włoskiej Katanii znów mogli podziwiać podniebny spektakl, jaki zaserwowała Etna - najwyższy wulkan Europy. Kilkugodzinna aktywność żywiołu rozświetliła niebo, co można zobaczyć na nagraniu.

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Ognisty pióropusz rozświetlił noc. Nagranie z Sycylii

Źródło:
ANSA

Na wyspie Negros nad ranem wybuchł wulkan Kanlaon - poinformował Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (PHIVOLCS). Mieszkańców obudził dudniący dźwięk, a okolica pokryła się cienką warstwą popiołu. Zalecono ewakuację.

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Dudnienie rozległo się nad ranem, okolicę pokrył popiół

Źródło:
Reuters, Inquirer

Mrówki Brachyponera chinensis intensywnie rozprzestrzeniają się po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Są gatunkiem inwazyjnym, a po ich ugryzieniu występuje silna reakcja alergiczna, która w niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Inwazyjne mrówki. Po ich ugryzieniu może wystąpić silna reakcja alergiczna

Źródło:
Live Science

Tej nocy niebo rozświetliła Pełnia Kwiatowego Księżyca. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia na których widać, jak prezentowało się to zjawisko. Nasz naturalny satelita mógł wydawać się odrobinę mniejszy i ciemniejszy niż zwykle.

Za nami mikropełnia Księżyca

Za nami mikropełnia Księżyca

Aktualizacja:
Źródło:
timeanddate.com, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

W poniedziałek rano przy brzegu plaży w Kołobrzegu znaleziono martwą szarytkę morską. Ciało ssaka morskiego wyłowiono i zabezpieczono do badań. To druga martwa foka znaleziona w tym roku.

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Martwa foka w Kołobrzegu. "Był to samiec, duży osobnik"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w hrabstwie Saint Louis w północno-wschodniej Minnesocie. Ogień zniszczył tam kilka domów, a z powodu zagrożenia ewakuowano kilkadziesiąt osób.

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Spłonęły domy, ewakuowano kilkadziesiąt osób

Źródło:
CNN, fox9.com, cbsnews.com

Zimno na razie z nami zostaje. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja? Czego możemy spodziewać się podczas zimnych ogrodników oraz zimnej Zośki? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego z tvnmeteo.pl.

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Pogoda na 16 dni: długa droga do dużego ocieplenia

Źródło:
tvnmeteo.pl