Ekstremalnie niebezpieczne rośliny. Wśród nich "jabłoń śmierci"

Mordownik jest piękny, ale niebezpieczny
Mordownik jest piękny, ale niebezpieczny
Yellowstone Gallery Collection
Mordownik jest piękny, ale niebezpiecznyYellowstone Gallery Collection

Wyglądają efektownie i przyciągają wzrok, ale potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. Oto lista roślin, których należy unikać za wszelką cenę.

1. Szczwół plamisty (Conium maculatum L.)

Jest trującą rośliną z rodziny selerowatych, występuje na całym obszarze Polski oraz w północnej Afryce, zachodniej Azji i większości krajów europejskich. W starożytnej Grecji był wykorzystywany do egzekucji.

Od 6 do 8 listków - lub nawet mniejsza dawka nasion czy korzeni szczwołu prowadzi do zgonu. Substancja zakłóca połączenia nerwowo-mięśniowe ciała, co powoduje paraliż mięśni. Paraliż rozpoczyna się zazwyczaj od nóg i postępuje ku górze. Kiedy dociera do mięśni oddechowych, osoba, która ją zażyła, umiera.

Z kolei szalej jadowity jest rozprzestrzeniony na półkuli północnej, a w szczególności w regionach o klimacie umiarkowanym i zimnym.

Obie rośliny - szczwół i szalej - należą do tej samej rodziny. Cykuta, którą podano Sokratesowi, zawierała wyciąg z obu tych roślin.

2. Oleander pospolity (Nerium oleander L.)

Występuje na całym obszarze śródziemnomorskim od Maroka i Portugalii po Azję. Mimo swoich trujących właściwości oleander jest szeroko wykorzystywany jako roślina ozdobna. Można go także znaleźć w parkach, przy szkołach i w ogrodach w południowych i zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych.

Liście, kwiaty i owoce zawierają substancje chemiczne znane jako glikozydy nasercowe, które, chociaż są terapeutyczne w minimalnych dawkach, mogą doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

3. Tojad (Aconitum L.)

Rośnie na półkuli północnej, zwyczajowo bywa nazywany mordownikiem. Jego trujące właściwości są znane od setek lat. Kiedyś zatruwano nim strzały, by doprowadzić do szybkiej i bolesnej śmierci ofiary. Zawiera neurotoksyny i kardiotoksyny. Prowadzi do paraliżu mięśni serca i płuc.

I chociaż wygląda jak złożone motyle skrzydła, ta zachwycająca roślina jest śmiertelnie niebezpieczna.

4. Ageratina altissima (ang. white snakeroot)

Ta roślina jest tak silnie trująca, że picie mleka lub jedzenie mięsa krowy, która ją spożyła, prowadzi do poważnych chorób lub śmierci. Niepozorna zieleń skrywa tremetol, którego spożycie przez ludzi prowadzi do drgawek, wymiotów i poważnych problemów z jelitami.

Choroba spowodowana wtórnym spożyciem tremetolu była tak rozpowszechniona na początku XIX wieku, że została nazwana "chorobą mleczną". Szacuje się, że była wówczas odpowiedzialna za tysiące zgonów - w tym śmierć matki Abrahama Lincolna, Nancy Hanks Lincoln.

5. Brugmansja (Brugmansia)

Zwana także "trąbami anielskimi" występuje w Andach w Ameryce Południowej. Ma duże, wiszące i przypominające trąbki kwiaty, które mogą osiągać długość do 50 cm i 35 cm szerokości przy otworach. Spożycie rośliny w wielu przypadkach prowadzi do śmierci - to "zasługa" atropiny, toksyny, która znajduje się w jej kwiatach.

6. Difenbachia (Dieffenbachia)

Liście tej niebezpiecznej rodziny po kilku sekundach żucia wydzielają drobne rafidy, które prowadzą do poważnych podrażnień jamy ustnej, ślinotoku i omdleń.

Czasem podrażnienie staje się na tyle poważne, że prowadzi do odrętwienia języka i ściśnięcia się dróg oddechowych. W wyjątkowych przypadkach prowadzi to do śmierci.

7. Modligroszek różańcowy (Abrus precatorius)

Ta piękna roślina jest powszechnie spotykana w Indonezji, gdzie jej białe, czarne i czerwone strąki wykorzystywane są przy budowie grzechotek kayamb. Niestety, te same owoce są śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na groźną glikoproteinę - abrynę.

Gdy tylko substancja wniknie do ran lub oczu, prowadzi do coraz poważniejszych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Połknięte w całości owoce nie są tak niebezpieczne, gdyż soki żołądkowe zwykle nie są w stanie rozpuścić chroniącej je osłonki, ale połknięcie rozciętego lub rozgniecionego owocu w większości przypadków prowadzi do śmierci w ciągu czterech dni.

Ta roślina, pomimo tego, że jest śmiertelnie niebezpieczna, wykorzystywana była jako środek antykoncepcyjny oraz poronny.

8. Manchineel "jabłoń śmierci" (Hippomane mancinella)

To bez wątpienia najniebezpieczniejsze drzewo na świecie i jako takie figuruje w Księdze Rekordów Guinessa. Powszechnie występuje w krajach obu Ameryk. Nie tylko jego drobne, zielone jabłuszka są śmiertelnie niebezpieczne: nawet stanie pod drzewem podczas deszczu może doprowadzić do torsji. Jego biała żywica prowadzi do bardzo silnych reakcji alergicznych. Potężna wysypka, duszności, problemy z oddychaniem - to jedynie niektóre efekty narażenia organizmu na działanie forbolu, jednej z wielu toksyn zawartych w żywicy.

Każdy element tego drzewa jest morderczy. Jabłuszka - w najlepszym wypadku - powodują zapalenie jelit i żołądka. Woda spływająca z liści prowadzi do potężnych reakcji alergicznych. Nawet spalenie tego drzewa jest niebezpieczne: dym może spowodować ślepotę lub tymczasową utratę wzroku. Na każdym okazie tego drzewa w rezerwatach maluje się ogromny znak "X" - nie dotykać pod żadnym pozorem.

9. Cerbera złocista (Cerbera odollam)

Znane też jako "drzewo samobójców", to drzewo należy do tej samej rodziny, co śmiercionośny oleander. Jego nasiona zawierają cerberynę - substancję, która paraliżuje tkankę mięśniową serca i prowadzi do zmian w rytmie jego bicia, zawałów i - często - śmierci. Niewiele mniej niebezpieczny jest sok mleczny drzewa.

Niegdyś było to ulubione drzewo trucicieli i samobójców z uwagi na niezbyt wyrazisty smak. W XIX wieku nasiona cerbery złocistej spożywano podczas tak zwanego "sądu bożego". Występuje głównie na wyspach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku.

10. Rącznik pospolity (Ricinus communis L.)

Rącznik, choć powszechnie występuje w ogrodach na całym świecie, jest uznany za jedną z najbardziej śmiercionośnych roślin. Wywodzi się z Afryki, ale jako roślina ozdobna zadomowiła się w europejskich miastach i parkach w XIX wieku. Pozyskiwana z niego toksyna, rycyna, przez setki lat wykorzystywana była przed skrytobójców. Kilka nasion tej rośliny prowadzi do bolesnej śmierci. Po 36 godzinach od zażycia pojawia się bardzo wysoka gorączka, a śmierć następuje po okresie od trzech do pięciu dni.

Rycyna jest szczególnie groźna dla ludzi, gdyż - dla przykładu - zjedzenie śmiertelnej dla człowieka dawki przez kaczkę spowoduje jej śmierć dopiero po 80 dniach.

Autor: AP,sj/ja / Źródło: Britannica.com, io9.gizmodo.com, eduscience.pl, Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Sytuacja pogodowa stabilizuje się, ale sytuacja hydrologiczna wciąż jest trudna. W wielu miejscach są przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze. Eksperci podkreślają, że największym zagrożeniem jest teraz przemieszczająca się fala kulminacyjna na Odrze.

Fala kulminacyjna na Odrze. Gdzie jest

Fala kulminacyjna na Odrze. Gdzie jest

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Gdzie pada deszcz w Polsce? Nad Polską przemieszcza się strefa opadów. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

Stan wody w rzekach w Polsce. Poziom wody w wielu rzekach przekracza stan alarmowy. Najtrudniejsza sytuacja jest na południowym zachodzie. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

Stan wody w rzekach w Polsce. Tu są przekroczone stany alarmowe

Stan wody w rzekach w Polsce. Tu są przekroczone stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw. Za częścią kraju trudna noc, tysiące osób zostało ewakuowanych. W Opolu i Wrocławiu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Na terenach objętych powodzią zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej. Między zbiornikami Topola i Kozielno na runął przepust wody. Burmistrz Paczkowa wezwał mieszkańców kilkunastu ulic do ewakuacji.

Powódź w Polsce. Relacja

Powódź w Polsce. Relacja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało instrukcję, jak należy zachować się, gdy utkniemy w domu w trakcie powodzi. Nasze życie mogą nam uratować konkretne gesty i kolory, które pomogą przekazać cenne informacje ratownikom.

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Jak wezwać pomoc w trakcie powodzi

Źródło:
MSWiA, TVN24

Kiedy przestanie padać? Jeszcze w poniedziałek opady występować będą na południu kraju. Od wtorku aura się poprawi, zaświeci słońce, a temperatura wzrośnie do 25 stopni.

Kiedy przestanie padać

Kiedy przestanie padać

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w Polsce uspokoi się, jednak w środę miejscami spodziewane są burze. IMGW planuje tego dnia wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie aura może być niespokojna.

Prognoza zagrożeń pogodowych na najbliższe dni

Prognoza zagrożeń pogodowych na najbliższe dni

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Sytuacja hydrologiczna na Słowacji może ponownie się pogorszyć - ostrzegają krajowe służby meteorologiczne. Pomimo złagodzenia opadów deszczu poziom wody w Dunaju wciąż się podnosi, a eksperci obawiają się o ponowne wezbrania w rzekach na zachodzie kraju. Na nadejście powodzi szykuje się Bratysława.

Bratysława boi się wielkiej wody

Bratysława boi się wielkiej wody

Źródło:
PAP

W Czechach trwa walka z powodzią. Czeska policja poinformowała w poniedziałek o pierwszej potwierdzonej ofierze śmiertelnej żywiołu. Mężczyzna utonął w rzece Krasovka w pobliżu miejscowości Bruntal w województwie morawsko-śląskim. W tym samym regionie policja i strażacy poszukują siedmiu zaginionych osób.

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Czechach

Pierwsza ofiara śmiertelna powodzi w Czechach

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. W poniedziałek 16.09 nad południowymi regionami Polski wciąż będzie utrzymywać się fala opadów deszczu. Nie będą one jednak tak intensywne, jak w ostatnim czasie. W pozostałej części kraju będzie pogodnie i dość ciepło. Termometry wskażą do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 16.09. Mniej deszczu i nawet 25 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek 16.09. Mniej deszczu i nawet 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w Polsce w niedzielę była dynamiczna. W Wielkopolsce odnotowano dwie trąby powietrzne. Zjawiska można zaobserwować na nagraniach.

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Trąby powietrzne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Alert RCB. Groźna pogoda za sprawą niżu genueńskiego Boris tej nocy i w poniedziałek będzie nękać część mieszkańców południowo-zachodniej Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę kolejny alert RCB do mieszkańców dwóch województw. Znowu zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, możliwe są podtopienia.

RCB wysłało kolejne alerty. Dla mieszkańców tych regionów to będzie szczególnie trudna noc

RCB wysłało kolejne alerty. Dla mieszkańców tych regionów to będzie szczególnie trudna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Po burzach z silnymi opadami deszczu w południowo-wschodnich regionach Niemiec pojawiły się niewielkie powodzie. Według lokalnych mediów sytuacja na zalanych terenach jest opanowana. Prognozy wskazują na kolejne fale intensywnego deszczu, dlatego władze Bawarii i Saksonii przygotowują się do wezbrań na rzekach.

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

W Niemczech też wezbrały rzeki. Ostrzeżenia przed intensywnym deszczem

Źródło:
DW, PAP, Tageschau, DWD

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Austria zmaga się ze skutkami intensywnych opadów deszczu i śniegu. Do stolicy - Wiednia - dociera fala kulminacyjna, rozpoczęły się pierwsze ewakuacje. W Dolnej Austrii ogłoszono stan klęski żywiołowej.

Powodzie i śnieżyce. Załamanie pogody w Austrii

Powodzie i śnieżyce. Załamanie pogody w Austrii

Źródło:
PAP, Reuters

Trąba powietrzna przeszła w sobotę w powiecie radomskim na Mazowszu. Ponad 20 dachów budynków mieszalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim.

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Trąba powietrzna nieopodal Radomia. "Dachy zerwane częściowo lub całkowicie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Deszcz w Polsce pada i nie przestanie padać przez kilkadziesiąt najbliższych godzin. Na wielu stacjach hydrologicznych polskich rzek przekroczone są stany alarmowe. W opolskim Jarnołtówku pobita została suma dobowa opadów z 1997 roku - w ciągu 24 godzin spadło tam ponad 161 litrów wody na metr kwadratowy.

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Źródło:
IMGW, PAP

Gwałtowne opady deszczu w krótkim czasie mogą doprowadzić do powodzi błyskawicznych. Szczególnie zagrożone nimi są tereny miejskie, w których nie ma zapewnionego odpowiedniego odpływu wody. Jak wygląda powódź błyskawiczna, jak powstaje i jak sobie radzić z jej konsekwencjami? Wyjaśniamy.

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Grożą nam powodzie błyskawiczne. Co to jest i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W czwartek u wybrzeży Chorwacji pojawiły się trąby wodne. Niezwykłe zjawisko zauważono między innymi w miejscowości Primoszten. Charakterystyczny lej unoszący się nad wodą pojawił się również we wsi Viganj. Nagranie z tego miejsca otrzymaliśmy na Kontakt24.

Trąba wodna nad plażą, panika wśród turystów. Nagranie

Trąba wodna nad plażą, panika wśród turystów. Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, DHMZ

Nad Polskę nadciągają ogromne opady deszczu. Województwa położone na południu i południowym zachodzie kraju są zagrożone powodziami. Jak przygotować się na tak niebezpieczne warunki pogodowe?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

W czwartek na Śnieżce pojawiły się opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Poinformował o nich Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W Karkonoszach panują bardzo niekorzystne warunki dla turystów. Zimowe opady spodziewane są także w Tatrach.

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Na Śnieżce spadł pierwszy śnieg

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMGW

Ostatnie tygodnie lata oraz wczesna jesień sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W wielu regionach Polski właśnie wtedy pejzaże mienią się niesamowitymi barwami, a temperatury sprzyjają uprawianiu przeróżnych sportowych aktywności. Jeśli zastanawiasz się gdzie w ciekawy sposób, bez chwili nudy spędzić przyjemnie sobotę lub niedzielę mamy idealną propozycję. Zapraszamy do lektury! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Szukasz pomysłu na rodzinny weekend? Spędź go aktywnie! 

Źródło:
Nowa Osada

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Do kilku słabych trzęsień ziemi doszło w środę w ciągu niespełna godziny w pobliżu wulkanu Enmedio w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformował Narodowy Instytut Geograficzny (IGN). Dzień wcześniej ziemia zatrzęsła się w północnej części Gran Canarii.

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Seria trzęsień ziemi na Wyspach Kanaryjskich. Sześć w godzinę

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi, jaka nawiedziła północną Nigerię, zginęła większość zwierząt z zoo w mieście Maiduguri. Placówka ostrzegła mieszkańców, że te, które przeżyły, wydostały się na ulice.

Po ulewach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Po ulewach dzikie zwierzęta uciekły z zoo. "Niektóre śmiertelnie niebezpieczne"

Źródło:
Reuters, BBC

Nadal nie wiemy, co to dokładnie jest - przyznaje przedstawiciel węgierskich służb, mówiąc o wraku okrętu odsłoniętego przez niski poziom Dunaju. Podobnych wraków jest w okolicy więcej - podaje agencja Reutera, wskazując powody takiego stanu rzeczy.

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

"Nie wiemy, co to dokładnie jest". Rzadki widok na słynnej rzece

Źródło:
Reuters