Trujące rośliny w Polsce. Sprawdź, na co uważać

[object Object]
Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowiatvn24
wideo 2/7

Nawet podczas zwykłego spaceru czy pikniku można natknąć się na trujące rośliny. O tym, że niektóre z nich mogą zaszkodzić, wiele osób nawet nie wie. Zobacz, na które rośliny należy szczególnie uważać.

W Polsce występuje wiele roślin, które mogą być niebezpieczne dla człowieka, a nawet powodować śmierć.Wymioty, ślinienie się, skurcze, krwawienie wewnętrzne, drżenie, niepokój, majaczenie, gorączka, śpiączka, ból głowy – to tylko niektóre objawy zatrucia roślinami.Istnieje wiele rodzajów roślin i kwiatów, które są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt domowych.

W Polsce w ostatnich latach głośno jest o barszczu Sosnowskiego – roślinie bardzo niebezpiecznej dla ludzi, zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią skutkuje oparzeniami skóry, nawet trzeciego stopnia. W skrajnych przypadkach wymaga leczenia szpitalnego. Ale to nie jedyna niebezpieczna roślina, jaką możemy spotkać na łące, w parku, w lesie czy we własnym ogrodzie.

Rośliny trujące

Na liście najbardziej trujących roślin są pospolite chwasty, polne kwiaty i krzewy ozdobne. Oto niebezpieczna dwunastka:

Szczwół plamisty (psia pietruszka, szaleń plamisty)

Występuje na terenie niemal całej Polski. Ma zielone, potrójnie pierzaste liście, małe, białe kwiaty. Dorasta do 0,5-2,5 metra wysokości. Roślinę tę najczęściej można spotkać nad wodą, przy skraju drogi, w zaroślach.

Szczwół plamisty jest bardzo silnie trujący. Truciznę przyswaja się przez błony śluzowe. Objawy są bardzo poważne: pieczenie w ustach i gardle, narastający paraliż, utrata czucia i zimno. Najczęstszą przyczyną śmierci jest paraliż oddechowy.

Psianka czarna

Roślina ta dorasta zwykle maksymalnie do 60 centymetrów. Ma proste, rozgałęzione łodygi. Wyrastają z niej białe, gwiazdkowate kwiaty. Zobaczyć można na niej czarne, zielonkawożółte lub czerwone jagody wielkości grochu. Psiankę czarną najczęściej spotkać można na przydrożach, pastwiskach, polach i żwirowiskach. W Polsce jest pospolita.

Substancje w niej zawarte działają toksycznie, ale rzadko śmiertelnie. Po spożyciu zielonych części rośliny pojawić się mogą wymioty, ślinienie się, krwawienie wewnętrzne, drżenie, niepokój, majaczenie, gorączka, śpiączka, ból głowy. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania oddechu i śmierci.Szalej jadowityW Polsce występuje wszędzie poza wyższymi obszarami górskimi. Najczęściej rośnie w starorzeczach, rowach, bagnach i sadzawkach. Osiąga wysokość do półtora metra. Ma białe, drobne kwiaty.Bardzo trująca jest cała roślina. Już pół godziny po spożyciu pojawiają się pierwsze objawy: pieczenie w ustach i gardle, mdłości, wymioty, skurcze, rozszerzenie źrenic, utrata świadomości i trudności w oddychaniu. Śmierć jest skutkiem paraliżu oddechowego.

Trujące rośliny - szalej jadowityShutterstock

Rozchodnik ostry

Rośnie na terenie niemal całego kraju, rzadszy jest na pogórzu Sudetów i Karpat. Rozchodnika zobaczyć można na skałach, nasypach kolejowych, murach, przydrożach i łąkach. Ma jajowate, obłe liście i gwieździste, żółte kwiaty. Owocem rozchodnika jest mieszek.

Trująca jest cała roślina. Po spożyciu pojawiają się wymioty, ślinotok i podrażnienie jamy ustnej. Następują skurcze, otępienie, paraliż i zatrzymanie oddechu.

Mak polny

Maki są w Polsce mocno rozpowszechnione. Zobaczyć je można przy drogach, na nasypach kolejowych, polach, łąkach i w wielu innych miejscach. Mają podłużne, zielone liście i miseczkowate, ciemnoczerwone kwiaty.

Cały mak jest trujący, w szczególności jego sok mleczny. Zatrucie objawia się wymiotami i bólem brzucha. Możliwe są również drgawki i utrata przytomności.

Firletka poszarpana

W Polsce rośnie pospolicie. Firletkę najczęściej widać na łąkach i torfowiskach. Dorasta do 30-100 cm. Charakteryzuje się wzniesioną łodygą i różowych kwiatach.

Spożycie dużej dawki tej rośliny może podrażnić błonę śluzową żołądka.

Lulek czarny

Jest pospolitym chwastem, którego znaleźć można na skrajach dróg czy rumowiskach. Pędy dorastają do 0,4-0,6 metra. Ma matowe, zielone liście i brudnożółte kwiaty z fioletowymi żyłkami.

Lulek czarny jest rośliną silnie trującą – szczególnie jego korzenie i nasiona. Po spożyciu pojawia się pobudzenie, zaburzenie świadomości, silne zaczerwienienie skóry, uczucie suchości w ustach, mdłości, wymioty. Kolejne objawy to silne pragnienie, rozszerzenie źrenic i paraliż układu oddechowego, a w efekcie śmierć.

Pokrzyk wilcza jagoda

Rośnie głównie w południowej części kraju. Ma niebieskozielone liście i dzwonkowate, brązowofioletowe kwiaty. Owocami są czarne, błyszczące jagody. Przez wygląd owoców może być pomylona z jagodą czarną lub borówką.

Cała roślina jest silnie trująca. Objawy zatrucia pojawiają się już po 15 minutach od spożycia. Są to: zaczerwienienie twarzy, wysychanie śluzówek, przyspieszenie tętna, rozszerzenie źrenic, niepokój, halucynacje, napady szału i śmierć przez paraliż oddechowy.

Co ciekawe, to właśnie z tej rośliny pozyskiwana jest atropina, którą wykorzystuje się w okulistyce.

Trujące rośliny - wilcza jagodaShutterstock

Bylica piołun

Rośnie najczęściej w miejscach, gdzie jest sucho i słonecznie. Ma proste łodygi i drobne, żółte kwiaty. Dorasta do 125 cm.

Objawami zatrucia są napady drgawek padaczkowych. Przy spożyciu wysokiej dawki – paraliż. Skutkiem spożycia może być również poronienie. Olejek piołunowy ma działanie neurotoksyczne.

Tatarak zwyczajny

W Polsce można się na niego natknąć niemal w całym kraju. Rośnie na brzegach zbiorników wodnych. Ma długie, szablaste liście o długości dochodzącej do dwóch metrów.

Objawami zatrucia olejkiem tatarakowym są przedłużające się wymioty oraz częstoskurcz.

Trujące rośliny - tatarakShutterstock

Blekot pospolity

Chwast ten najczęściej rośnie przy drogach i na polach. Dorasta do 10-50 cm. Ma długą, rozgałęzioną w górnej części łodygę. Kwitnie na biało od czerwca do października.

W zielu i kłączach znajdują się toksyczne związki chemiczne, kwas mrówkowy i kwas masłowy. Blekot jest trujący, a w większych dawkach powoduje paraliż układu nerwowego i podrażnienie błon śluzowych.

Złotokap zwyczajny

Jest to krzew lub niewielkie drzewo o wysokości do 5-7 metrów. Charakterystyczne są dla niego złocistożółte kwiaty, zebrane w długie, zwisające grona.

Mimo pięknego wyglądu trująca jest cała roślina. Zatrucia najczęściej wywoływane są przez kwiaty, nasiona i korzenie. Objawy pojawiają się po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach. Dawka śmiertelna u dzieci wynosi 15-20 nasion.

Trujące kwiaty – w doniczkach i wazonach

Trujące są jednak nie tylko rośliny, które spotykamy podczas spacerów. Często niebezpieczne mogą być również kwiaty, które trzymamy w domu – uprawiamy w doniczkach lub wstawiamy do wazonu. Groźne mogą być i ludzi, i dla zwierząt domowych.

Dla kota niebezpieczny może być między innymi: aloes, amarylis, poinsecja (inaczej wilczomlecz piękny lub gwiazda betlejemska), dracena, bluszcz, geranium, filodendron, diffenbachia, azalia, lilia, skrzydłokwiat czy konwalia.

Czy tulipany są trujące dla kotów? Tak, szczególnie obgryzane przez zwierzęta kwiaty mogą stanowić źródło zatruć, objawiających się w postaci wymiotów i biegunek. Tulipany to także kwiaty trujące dla psów. Psy jednak rzadziej wspinają się na meble, są więc mniej narażone na zatrucie roślinami.

Autor: aw / Źródło: Alergoprofil. Journal of allergens, pollens and spores, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Na Paluchu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości