"Efekt pająka". Maleńki drapieżnik zmienia dietę i daje szansę Arktyce

[object Object]
Stopniało trzy i pół Polski. Niepokojący stan arktycznego loduNASA
wideo 2/8

Pewien pająk zmienia upodobania żywieniowe, a naukowcy i ekolodzy bardzo się z tego cieszą. Jest bowiem szansa, że łańcuch związanych z tym zdarzeń opóźni ocieplanie się Arktyki i topnienie jej lodów. Znany jest już "efekt motyla", będzie "efekt pająka"?

Trzepot skrzydeł motyla w Ohio może po kilku dniach spowodować w Teksasie burzę piaskową - taką anegdotą, ilustrującą tak zwany efekt motyla, tłumaczy się na gruncie teorii chaosu występowanie pewnych zjawisk meteorologicznych.

Najnowsze wyniki badań naukowych mogą sprawić, że niedługo będziemy mówili o "efekcie pająka" i jego wpływie na globalne zmiany klimatyczne.

Wilcze pająki i skoczogonki, czyli bohaterowie dramatu

Inaczej niż większość czających się w pajęczynach krewniaków, pająki z rodziny pogońcowatych (Lycosidae) - zwane wilczymi - wolą tropić swoją zdobycz. Czasem ścigają upatrzoną ofiarę i rzucają się na nią w stosownym momencie, innym razem czekają w zasadzce, aż pechowiec sam pojawi się w okolicy. W polowaniach małym drapieżnikom pomaga świetny wzrok.

Pogońcowate żyją we wszystkich strefach klimatycznych, także w Arktyce. Ich dieta w tych mroźnych regionach składa się w dużej mierze ze skoczogonków (Collembola) - prymitywnych bezskrzydłych stawonogów z grupy siostrzanej dla owadów.

Pająk z rodziny pogońcowatych. Fot. EduradTFZW/Pixabay (CC0)EduradTFZW/Pixabay

Badania, których wyniki opublikowano właśnie w czasopiśmie naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences" wykazały, że ocieplający się klimat Arktyki prawdopodobnie zmieni upodobania żywieniowe pająków. A to z kolei - mają nadzieję badacze - może uruchomić cykl zdarzeń, który postawi barierę zmianom klimatycznym w regionie.

Zasięg arktycznego lodu we wrześniu 1979 (górne zdjęcie) i we wrześniu 2017 (dolne)NASA

Miniaturowe ekosystemy

Dr hab. Amanda Koltz, biolog z Uniwersytetu Waszyngtona z siedzibą w St. Louis w stanie Missouri, specjalizuje się w badaniach relacji drapieżnik-ofiara oraz ich wpływu na ekosystem. Wiedząc, że globalne ocieplenie wpływa na interakcje w świecie zwierząt, zdecydowała się podjąć studia nad przypadkiem arktycznych pająków pogońcowatych.

Koltz i jej zespół zainstalowali w tundrze na północy Alaski kilka miniaturowych ekosystemów, o szerokości półtora metra każdy. Studia nad nimi prowadzili przez dwa sezony letnie. W takich izolowanych środowiskach mogli kontrolować temperaturę i z bliska obserwować zarówno liczebność badanych organizmów, jak i ich zachowanie. W niektórych miniekosystemach utrzymywali stałą temperaturę, w innych instalowali urządzenia podnoszące ją o kilka stopni, co miało symulować ocieplające się warunki w Arktyce.

Wnioski do jakich doszli, stanowiły do pewnego stopnia zaskoczenie.

A gdyby pająki nie chciały jeść skoczogonków?

Zacząć trzeba od wyjaśnienia, jak sytuacja wygląda obecnie. Dieta skoczogonków - głównego pożywienia pająków Lycosidae w Arktyce - składa się z grzybów rozkładających martwe rośliny. Wynikiem tego rozkładu jest emisja do atmosfery gazów cieplarnianych. Gdy pająki kontrolują populację skoczogonków, mniej grzybów jest zjadanych. Co za tym idzie, tempo i skala rozkładu martwej materii roślinnej są większe. W końcowym zaś efekcie - większa jest emisja gazów cieplarnianych.

Naukowcy od dość dawna wiedzą, że zmiany klimatyczne mogą mieć szczególny wpływ na arktyczne pająki - przypomina "National Geographic". Już w 2009 roku ustalili, że wraz ze wzrostem średniej temperatury, te nieduże - mierzące mniej niż 1,5 centymetra - stworzenia prawdopodobnie zwiększą swe rozmiary i płodność. To z kolei doprowadziłoby do zwiększenia ich populacji.

Naukowcy doszli wówczas do - wydawałoby się, logicznego - wniosku, że większe i liczniejsze pogońcowate "rzuciłyby się" na skoczogonki ze zwiększoną łapczywością. W czasie eksperymentu prowadzonego przez dr Koltz okazało się, że jest wręcz przeciwnie.

Słabnący apetyt na skoczogonki

Zaobserwowano, że pająki żyjące w cieplejszych warunkach traciły zainteresowanie insektami. Polowały raczej na "pośrednie drapieżniki", głównie mniejsze pająki. To w konsekwencji uruchamiało następujący cykl zdarzeń: większa populacja skoczogonków - mniej grzybów - wolniejszy rozkład martwych roślin - znacząco mniej gazów cieplarnianych.

Naukowcy przyznają, że pozostaje w dużym stopniu zagadką, dlaczego w cieplejszym środowisku pająki rezygnują z odżywiania się skoczogonkami. Magazyn "Science" - w artykule zatytułowanym "Czy ten mały pajączek pomoże Arktyce zachować chłód?" - podkreśla, że "dopóki badacze nie dowiedzą się, dlaczego dieta 'wilczych pająków' się zmienia, trudno jest rozciągać wyniki eksperymentu prowadzonego w małej skali na cały region". Dr Koltz pozostaje jednak optymistką. Owszem, przyznała, że "pająki nie uchronią nas od zmian klimatycznych". - Jednak stwierdziliśmy, że kiedy jest cieplej i liczba pająków się zwiększa, procesy rozkładu spowalniają - oświadczyła. - To zaś pozwala wierzyć, że w pewnych okolicznościach można się spodziewać złagodzenia niektórych skutków ocieplenia. To dobrze - dodała.

Wilcze pająki i szare wilki

Można by zapytać, dlaczego w ogóle nawyki żywieniowe małych pajączków mogą mieć jakikolwiek poważny skutek dla globalnego ekosystemu.

Koltz zobrazowała to porównaniem dwóch arktycznych drapieżników: "wilczych pająków" i szarych wilków. Okazuje się, że łączna biomasa tych pierwszych przewyższa łączną biomasę tych drugich w stosunku osiemdziesiąt do jednego. Lekko licząc.

Rozpad lodowców
Rozpad lodowcówtvn24

Autor: rzw / Źródło: smithsonianmag.com, sciencemag.org, nationalgeographic.com, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay/EduradTFZW (CC0)

Pozostałe wiadomości

W kolejnych dniach nad Polską przepływać będą ciepłe masy powietrza, które jednak nie wszędzie przyniosą spokojne, pogodne niebo. Na początku tygodnia miejscami może zagrzmieć, spodziewane są także opady deszczu. Bliżej Wielkanocy temperatura skoczy do góry - w całej Polsce termometry pokażą co najmniej 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni

Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Pogoda na dziś. Niedziela 13.04 zapowiada się ciepło i pogodnie, chociaż po południu miejscami pojawi się więcej chmur. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 23 stopnie Celsjusza. Biomet okaże się korzystny.

Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem

Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Pogoda na Wielkanoc 2025. W świetle najnowszych prognoz tuż przed świętami temperatura sięgnie miejscami aż 25-26 stopni Celsjusza. Gorąca aura nie potrwa długo, bo już w Wielki Piątek nad Polską ma przejść deszczonośny układ niżowy. Poza opadami przyniesie on także burze. - Będzie kształtować pogodę od Wielkiego Piątku do lanego poniedziałku - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl.

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Źródło:
ScienceAlert, Yale School of Medicine

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima powróciła do wschodniej Polski. Po nocnych opadach śniegu w piątkowy poranek miejscami wciąż było biało. Materiały pokazujące to jak się zabieliło, otrzymaliśmy na Kontakt24.

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Część Polski pod śniegiem. Filmy i zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Sezon alergiczny może stawać się coraz dłuższy. Jest to związane z postępującymi zmianami klimatu - wydłużony okres wegetacyjny roślin oznacza zwiększoną ekspozycję na czynniki drażniące układ odpornościowy. Wyższe temperatury mogą także wpływać na stężenie pyłków produkowanych przez rośliny.

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu

Źródło:
Discover Magazine, AAFA

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

W weekend warto spojrzeć w niebo, bo zalśni na nim Różowy Księżyc. Przed nami pierwsza wiosenna pełnia tego roku. Inne nazwy tego zjawiska to Pełnia Kiełkującej Trawy, Pełnia Jajeczna i Pełnia Rybna.

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Przed nami Pełnia Różowego Księżyca

Źródło:
space.com, tvnmeteo.pl

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"

Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny

Źródło:
CNN, Hawaii News Now