"Efekt morza", nietypowe burze, wichury, niż genueński. Czeka nas trudny czas

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky
wideo 2/3
Pogoda na 5 dni

- Definitywnie kończy się okres pogody z mżawkami, zamgleniami i słabym wiatrem. W najbliższych dniach diametralnie zmieni się cyrkulacja - na typowo zachodnią, więc przed nami ochłodzenie i dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne - mówi synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Jak opisuje synoptyk, najbliższej nocy i w niedzielę przez Polskę będzie przemieszczał się front atmosferyczny związany z niżem Paulina, sprowadzając do nas chłodniejsze powietrze polarne morskie.

- Za główną strefą frontową tworzyć się będą tak zwane drugorzędne fronty atmosferyczne, które spowodują napływ jeszcze chłodniejszej, chwiejnej masy powierza pochodzenia arktycznego. W konsekwencji dobre warunki pogodowe przez całą noc i w niedzielę utrzymają się jedynie na południowym wschodzie - mówi.

Opady prognozowane w najbliższych dniach
Opady prognozowane w najbliższych dniachVentusky

"Efekt morza"

Pozostała część kraju w niedzielę znajdzie się w strefie frontowej. Spodziewamy się w niej opadów deszczu, natomiast szczególnie na Pomorzu, przy spływie chłodniejszych mas powietrza arktycznego morskiego, może też dojść do przelotnych opadów deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Nie można wykluczyć wystąpienia na Pobrzeżu nietypowych burz - momentami śnieżnych, następnie mieszanych.

- Proces tworzenia się wypiętrzonych chmur Cumulonimbus, które najczęściej kojarzymy z okresem letnim, jest związanych z "efektem morza", w literaturze spotykanym też jako "efekt jeziora". Polega on na tym, że cieplejszy, duży akwen wodny, w tym przypadku Bałtyk, w zetknięciu z napływem chłodniejszej i chwiejnej masy powietrza oraz dużą dynamiką przepływu powoduje rozbudowę chmur Cumulonimbus, a nawet burz z intensywnymi opadami. Mogą się one pojawiać się do 40-60 kilometrów w głąb lądu - tłumaczy Wakszyński.

Jak zaznacza, prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań oceniane jest jako mniejsze niż 50 procent, jednak w niedzielę warto uważnie śledzić pogodę. Zwłaszcza, że przez cały dzień będzie dokuczał nam silny i porywisty wiatr, który dodatkowo spotęguje uczucie chłodu.

Chwila oddechu

Poniedziałek będzie dniem przejściowym, cała Polska znajdzie się w chłodnym, chwiejnym powietrzu pochodzenia arktycznego morskiego. Możliwe są przelotne opady deszczu, a na północy deszczu ze śniegiem. Wystąpi ryzyko pojedynczych wyładowań na Pobrzeżu.

Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniach
Prognozowane porywy wiatru w kolejnych dniachVentusky

Bardzo niebezpieczne warunki

Jak ostrzega ekspert, w kolejnych dniach zrobi się jeszcze niebezpieczniej.

- Ważną rolę w tym odegra niż Quiteria, aktualnie znajdujący się w rejonie północnego Atlantyku, który jeszcze w niedzielę będzie wyglądał dosyć niewinne. W kolejnych dniach, podczas wędrówki w stronę Europy, będzie się pogłębiał. W poniedziałek znajdzie się w rejonie Irlandii, we wtorek w rejonie Holandii, a w środę, co kluczowe dla nas, przemieścić się powinien nad południową Szwecję. Taki scenariusz dla Polski jest umiarkowanie optymistyczny, ponieważ choć nie powinno zasypać nas kilkadziesiąt centymetrów śniegu, to nie oznacza, że śnieg się nie pojawi. Powinien on stosunkowo szybko przechodzić w opady mieszane. Pesymistyczną i niestety pewną informacją jest silny i bardzo silny wiatr w Polsce, związany z bardzo dużym spadkiem ciśnienia. W porywach przekraczał on będzie w wielu miejscach 70 kilometrów na godzinę, a lokalnie nawet 100 kilometrów na godzinę, mogąc powodować zniszczenia.

Niż genueński

Jak podkreśla Wakszyński, dodatkowo na uwagę zasługuje możliwość rozwinięcia się wtórnego ośrodka niżowego, który nie kojarzy nam się najlepiej - chodzi o niż o rodowodzie genueńskim. W nocy z wtorku na środę mogą wystąpić bardzo intensywne opady, głównie deszczu, które według aktualnych prognoz powinny zahaczyć o Polskę wschodnią. Najintensywniejsze zjawiska prognozowane są na Węgrzech i Ukrainie.

- Ze względu na rozbieżności wyliczeń modeli numerycznych oraz historię wpływu niżów genueńskich na pogodę w Polsce, należy uważnie śledzić rozwój sytuacji w najbliższych dniach - podsumowuje Wakszyński.

Autorka/Autor:map

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnym wiatrem, który wystąpi w kilku regionach Polski. Żółte alarmy zostały wydane dla województw na południu Polski. Niebezpiecznie będzie tam co najmniej do niedzielnego późnego popołudnia.

W tych miejscach należy szczególnie uważać. Ostrzeżenia IMGW

W tych miejscach należy szczególnie uważać. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Jadąc do pracy, Reporter24 ze śląskiej Żernicy miał okazję podziwiać zwierzę, które niewielu z nas spotyka na swojej drodze. Pan Patryk trafił na białego daniela, który biegł wzdłuż jezdni.

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

Źródło:
Kontkt24

Supertajfun Man-yi, zbliżając się do filipińskiej wyspy Catanduanes, przybiera na sile. Wiatr osiąga prędkość 195 kilometrów na godzinę, a porywy wynoszą nawet 240 km/h - informują lokalne media. Man-yi jest szóstym tajfunem, który nawiedził Filipiny w ciągu ostatniego miesiąca.

650 tysięcy ewakuowanych. Tajfuny nie mają litości dla Filipin

650 tysięcy ewakuowanych. Tajfuny nie mają litości dla Filipin

Źródło:
PAP

Kilkaset dróg i ulic w portugalskim regionie Algarve zostało zalanych po przejściu fali intensywnych opadów deszczu. Podtopienia wystąpiły też w popularnych wśród turystów kurortach Albufeira oraz Monte Gordo, gdzie potwierdzono liczne przypadki zalania domów, piwnic oraz garaży.

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Źródło:
PAP, IPMA, Portugal Resident

W ubiegłą noc na niebie górował tzw. Księżyc Bobrów. Była to zarazem ostatnia superpełnia w tym roku, czyli sytuacja, kiedy nasz naturalny satelita wydaje się być większy i jaśniejszy niż zwykle. Na Kontakt24 otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcia Srebrnego Globu. To jednak nie koniec wyjątkowych wydarzeń. W ten weekend czeka nas także noc spadających gwiazd.

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, CNN

Pogoda na dziś. Sobota 16.11 upłynie pod znakiem pochmurnej aury, ale chwilami będzie przebijać się słońce. Termometry wskażą od 7 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 16.11. Będą chwile ze słońcem

Pogoda na dziś - sobota 16.11. Będą chwile ze słońcem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Sara niosąca ekstremalne ulewy i porywisty wiatr uderzyła w północny Honduras. Według amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów żywioł w najbliższych dniach będzie powoli przesuwał się w kierunku Belize powodując zagrożenie wystąpienia zagrażających życiu powodzi i lawin błotnych.

Sara uderzyła w Honduras. Woda sięga mieszkańcom do pasa

Sara uderzyła w Honduras. Woda sięga mieszkańcom do pasa

Źródło:
Reuters

- Szkolenie zaczyna przyspieszać, będzie go coraz więcej, coraz bardziej szczegółowe, aż do samej misji. Przez ostatnie trzy miesiące trenowaliśmy różne scenariusze awaryjne - mówił w rozmowie z TVN24 BiS Sławosz Uznański. Polak w przyszłym roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Źródło:
TVN24 BiS, tvnmeteo.pl

Badania dziury ozonowej nad Antarktydą wykazały, że jej tegoroczny rozmiar był siódmym najmniejszym od 1992 roku, kiedy zaczął obowiązywać Protokół montrealski. Naukowcy mówią o pozytywnym działaniu podjętych w ostatnich latach środków naprawczych i szacują, kiedy może nastąpić całkowita jej regeneracja.

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Źródło:
NOAA

Tylko do najbliższej niedzieli mieszkańcy Brienz/Brinzauls w Szwajcarii mają czas na opuszczenie swoich domów. Nad wioską po raz kolejny unosi się widmo wystąpienia potężnego osuwiska skał i ziemi. Decyzję o masowej ewakuacji podjęły władze gminy Albula/Alvra.

Na opuszczenie wioski mają czas do niedzieli. Mogą nie wrócić przez kilka miesięcy

Na opuszczenie wioski mają czas do niedzieli. Mogą nie wrócić przez kilka miesięcy

Źródło:
Enex, Reuters

28-letni obywatel Korei Południowej został zatrzymany przez służby lotniska w stolicy Peru. Mężczyzna próbował przejść przez kontrolę bezpieczeństwa z ponad 400 żywymi pająkami i wijami ukrytymi pod ubraniem, by polecieć do Korei Południowej. Jak przekazały służby, wszystkie należały do niebezpiecznych i silnie jadowitych gatunków.

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Źródło:
Reuters

Kiedy Aaron Ricks, mieszkaniec Scottsdale w amerykańskim stanie Arizona, zrobił sobie przerwę na lunch w środę 13 listopada, zauważył, że coś zwisa z okolic silnika jego samochodu. Był to wąż, który prawdopodobnie był czyimś zwierzęciem domowym.

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

Źródło:
FOX10, CNN

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Sytuacja pogodowa w Maladze powoli stabilizuje się. Dzień wcześniej te regiony Hiszpanii nawiedziły ulewy. Trwa akcja sprzątania ulic, które znalazły się pod wodą, a szkoły od piątku mają wznowić lekcje. Policja pokazała nagrania z ulic zalanego miasta. Minionej nocy cztery tysiące osób spędziło noc poza domem po ewakuacji.

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Aktualizacja:
Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl, TVE

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Niektórzy mieszkańcy naszego kraju 11 listopada mogli zobaczyć na niebie białą smugę, a inni usłyszeli głośny huk. Nad Polską pojawił się bolid, czyli bardzo jasny meteor. Trwa sprawdzanie, czy fragmenty kosmicznej skały mogły spaść na Ziemię.

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Źródło:
skytinel.com

Kilkanaście ostatnich dni upływało nam pod znakiem stabilnej chłodnej i pochmurnej pogody. Od czasu do czasu padał deszcz, miejscami sypał także drobny śnieg. W świetle najnowszych prognoz już niedługo "sypnąć ma konkretnie". O nadchodzącym przedzimiu pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

"Sypnąć ma konkretnie". Model pokazuje, że do Polski zbliża się śnieżyca

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży miasta Mijas w hiszpańskiej prowincji Malaga pojawiła się w środę trąba wodna. Wirujący lej widać na nagraniu.

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Trąba wodna u wybrzeży Hiszpanii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy. Utrudnienia pogodowe spotkały też kierowców.

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Auta z trudem jadą ulicą, którą płynie wartki strumień

Aktualizacja:
Źródło:
Enex News

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP