Śnieg już od jakiegoś czasu pojawia się w całej Polsce. Jednak obecność białego puchu nie zawsze oznacza, że przyszła zima. Tak przynajmniej było do dziś.
1 grudnia wypada pierwszy dzień meteorologicznej zimy, ale właściwie co to znaczy? Meteorologiczny podział pór roku jest jedną z kilku klasyfikacji ich rozróżniania. Istnieją podziały: meteorologiczny, astronomiczny, termiczny i fenologiczny, a każdy z nich wyróżnia się na podstawie innych kryteriów.
Meteorologiczne pory roku
Meteorologiczne pory roku wydzielane są na podstawie rocznych cykli temperatury. Pokrywają się one z kalendarzem gregoriańskim i każda z pór roku trwa trzy miesiące. Zima trwa od 1 grudnia do 1 marca. Także według tej klasyfikacji już się rozpoczęła.
"Kalendarzowe" pory roku
Najbardziej znany i taki, z którego najczęściej korzystamy, to astronomiczny podziału pór roku (nazywany kalendarzowym). Według niego mamy wiosnę, lato, jesień i zimę. Zgodnie z tym podziałem zima zaczyna się około 21/22 grudnia. Pory roku wydzielane są na podstawie ruchu obrotowego Ziemi i jej położenia względem Słońca. Zima rozpoczyna się, kiedy Słońce góruje nad zwrotnikiem Koziorożca. Moment ten nazywany jest także przesileniem zimowym. Zima astronomiczna kończy się około 20 marca, w dniu równonocy wiosennej, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana.
Termiczne pory roku
Inną klasyfikacją pór roku jest ich podział termiczny (lub raczej klimatogeniczny). Tu wyznacznikiem jest średnia temperatura dobowa. Zgodnie z tą klasyfikacją, opracowaną przez Romera, wyróżniamy 7 pór roku. Oprócz tych dobrze nam znanych, są jeszcze przedwiośnie oraz przedzimie. Istnieje jednak aktualizacja tego podziału, stworzona przez IMGW, która wyróżnia 9 pór roku. Instytut dodał przedlecie i polecie. Przedzimie występuje, gdy średnia dobowa temperatura waha się od 0 do 5 st. C, a zima, gdy temperatura jest równa lub mniejsza od 0 stopni. Według termicznej klasyfikacji pór roku, obecnie mamy przedzimie.
Fenologiczne pory roku
Według klasyfikacji fenologicznej wyróżniamy 12 pór roku. Podział ten zależy od pory kwitnienia różnych roślin i ich okresu wegetacyjnego. Każda z czterech pór roku podzielona jest na trzy okresy. Wyróżniamy: przedwiośnie, pierwiośnie, wiosnę, wczesne lato, lato, późne lato, wczesną jesień, jesień i późną jesień oraz przedzimek, pełnię zimy i spodzimek. Tak duża różnorodność fenologicznych pór roku związana jest z klimatycznym położeniem Polski, charakteryzującym się zmiennymi stanami pogody. Zgodnie z tym podziałem, obecnie mamy przedzimek. Trwa on bowiem najczęściej od końca listopada do połowy grudnia, gdy ziemia nie jest trwale zamarznięta. Pełnia zimy, która jest kolejną fenologiczną porą roku, trwa zazwyczaj od połowy grudnia do końca lutego, gdy grunt zamarznięty jest trwale.
O pierwszych oznakach zimy informują nas internauci. Na bieżąco przysyłają do nas zdjęcia białego puchu. Czekamy na więcej. Przesyłajcie swoje materiały na Kontakt 24!
Autor: zupi/mab / Źródło: Wikipedia, Met Office, Weather Dudes, Obserwacje fenologiczne - Google Sites