Dwa oblicza zimy na Węgrzech. Zabawa na Balatonie i ofiary mrozu

Węgierskie służby meteorologiczne ostrzegają przed "ekstremalnym mrozem". W tym kraju już dziewięć osób padło ofiarami niskich temperatur. W ramach dobrych stron zimy, na Balatonie ludzie jeżdżą na łyżwach. Kłopoty z powodu zimy ma też Bułgaria. Trwające tam od nocy z soboty na niedzielę obfite opady śniegu sparaliżowały transport w wielu regionach.

Na Węgrzech w ciągu ostatnich 24 godzin z wychłodzenia zmarły trzy osoby - podało w niedzielę węgierskie pogotowie ratunkowe. Ofiarą fali mrozów na Węgrzech padło łącznie już dziewięcioro ludzi.

Służby meteorologiczne ostrzegają przed "ekstremalnym mrozem". Jak podała policja, jednego dnia do schronisk w całym kraju skierowano ponad 150 bezdomnych.

Po weekendzie silniejszy mróz i więcej śniegu

Dużą część kraju pokrywa śnieg. W niektórych regionach jego warstwa ma 30 cm, co powoduje problemy na drogach, w transporcie miejskim i kolejowym.

Meteorolodzy ostrzegają, że w poniedziałek temperatura spadnie do minus 22 stopni, a mrozy i opady śniegu utrzymają się do końca tygodnia.

Zima ma też jednak swoje dobre strony. Na jeziorze Balaton ludzie ślizgają sie i jeżdżą na łyżwach.

Śnieg paraliżuje transport w Bułgarii

Obfity śnieg padający od nocy z soboty na niedzielę w Bułgarii sparaliżował transport w wielu regionach kraju. Bardzo utrudniony jest ruch przez pięć górskich przełęczy w Starej Płaninie, dzielącej kraj na część północną i południową.

Cztery przełęcze zostały zamknięte. Ruch przez kolejne, znajdujące się w południowo-zachodnich górach Riła i Pirin, jest ograniczony. Mogą przejeżdżać nimi tylko samochody osobowe wyposażone w łańcuchy.

Pogoda opóźniła wizytę Clinton

Trudna jest sytuacja w Sofii, w której opady śniegu są najbardziej obfite. Pogoda spowodowała półgodzinne opóźnienie wizyty sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Wiele tras jest trudno przejezdnych, komunikacja miejska funkcjonuje z opóźnieniem.

Wiele dróg w północnej części kraju, gdzie śnieg spadł po sobotnim ociepleniu, jest bardzo śliskich i niebezpiecznych dla jazdy. Według publicznego radia najtrudniejsza sytuacja panuje w okolicach naddunajskiego miasta Ruse i Razgradzie na północnym wschodzie.

Na południu stan klęski żywiołowej

W kilku gminach na południowym wschodzie kraju przy granicy z Turcją i Grecją ogłoszono stan klęski żywiołowej.Na wschodnim bułgarskim odcinku Dunaju przy mieście Silistra kra zajęła 70 procent powierzchni wody.

W związku z prognozami o kolejnym poważnym spadku temperatur służby drogowe ostrzegają przed gołoledzią.

Autor: js/ŁUD / Źródło: PAP

Czytaj także: