Mieszkańcy wschodniej Kanady od kilku dni zmagają się ze skutkami potężnej śnieżycy. Władze ogłosiły stan wyjątkowy i doradzają mieszkańcom, aby opuszczali swoje domy tylko w sytuacji najwyższej konieczności.
Kanadyjska prowincja Nowa Fundlandia i Labrador od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami śniegu. W mieście St. John's ogłoszono stan wyjątkowy. Na lotnisku odwołano wszystkie loty, a władze zaleciły mieszkańcom, by nie poruszali się po ulicach, o ile nie będzie to konieczne.
Bassem Elshahat, jeden z mieszkańców miasta, udostępnił w mediach społecznościowych nagranie. Widać na nim, jak w ciągu około 24 godzin przed jego domem zrobiła się dwuipółmetrowa zaspa. W sobotę rano musiał odśnieżać swój podjazd, by móc z rodziną wydostać się z domu. Byli w nim uwięzieni przez kilka dni.
- Na szczęście zrobiliśmy zakupy wcześniej, zanim śnieżyca się rozpoczęła - relacjonował w rozmowie z agencją Reutera.
Pomoc wojska
Na terenie portu lotniczego w St. John's spadło od piątku 90 centymetrów śniegu. Padało też w innych miejscach prowincji. W miastach Mount Pearl i Paradise odnotowano 100 centymetrów.
W usuwaniu skutków śnieżycy i przywracaniu sytuacji do normalności pomaga ponad 450 żołnierzy z całej Kanady. Ich zadaniem jest głównie oczyszczanie dróg, pomoc starszym i tym, którzy potrzebują pomocy medycznej. Łopatami próbują odkopać tych, którzy od kilku dni nie mogą wydostać się ze swoich domów.
Śniegu jest tak dużo, że tam, gdzie jest to możliwe, składuje się go na trawnikach i poboczach. Niestety, miejsca jest coraz mniej i nadmiar śniegu musi być wywożony ciężarówkami.
Autor: dd/aw / Źródło: Reuters, CBC News
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Zima wróciła w weekend do Polski, a wszystko wskazuje na to, że chłodniejsza aura pozostanie z nami na dłużej. Również opady przyjmą w nadchodzących dniach zimowy charakter. W większości kraju zagości deszcz ze śniegiem, lokalnie może także dosypać śniegu.
W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?
IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie całej Polsce nadchodzące noce będą mroźne - przy gruncie temperatura może spadać nawet do -6 stopni Celsjusza. Lokalnie alarmy będą w mocy aż do czwartku.
Alarmy dla wszystkich województw. IMGW ostrzega
W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce
Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.
Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób
Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.
Rzeka porwała most. Był na nim pociąg
Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.
Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji
Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.
Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele
Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.
Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia
Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.
Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby
W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.
Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn
W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.
Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być
Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.
"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"
Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.
"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą
Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.
Polski astronauta na ISS. NASA podała datę
Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.
Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności
Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.
Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta
Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.
Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.