Dwa potężne cyklony uderzyły w piątek niemal równocześnie we wschodnią i w północną część Australii. Miejscami odnotowano sporo zniszczeń. Ze wstępnego bilansu wynika, że nie ma informacji o ofiarach wśród ludzi.
Dotarcie dwóch cyklonów do wybrzeży prawie w tym samym czasie jest rzadkim zjawiskiem. Jako pierwszy w północne, słabo zaludnione wybrzeża Australii uderzył cyklon Lam, zakwalifikowany do czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.
Największe straty odnotowali Aborygeni, bowiem oni zamieszkują północne rejony Australii.
Lam pozrywał linie wysokiego napięcia i powalił wiele drzew. Nieprzejezdnych jest kilka dróg. Cyklon zdążył już osłabnąć. Obecnie jest klasyfikowany jako cyklon pierwszej kategorii.
Po Lam uderzyła Marcia
Tuż po Lam w rejonie zatoki Shoalwater, na północ od miasta Yeppoon, w odległości 670 km od Brisbane w stanie Queensland, uderzył cyklon piątej kategorii Marcia.
Władze obawiały się katastrofy i wzywały mieszkańców do tego, by nie opuszczali domów lub udali się do prowizorycznych schronów zorganizowanych przez służby ratunkowe. Ostatecznie jednak cyklon wywołał niewielkie zniszczenia - powiedziała przedstawicielka władz Queensland Annastacia Palaszczuk. Poinformowała m.in., że w regionie pozbawionych prądu jest co najmniej 30 tys. gospodarstw domowych.
Odwołane loty, lokalne powodzie
Marcia jest obecnie cyklonem trzeciej kategorii i przemieszcza się w kierunku 80-tysięcznego Rockhampton. Palaszczuk zaapelowała do mieszkańców, by nie opuszczali domów. W Brisbane mieszkańcy zabezpieczali domy workami z piaskiem i usuwali z ogrodów przedmioty, które może porwać wiatr. W Gladstone, w Rockhampton, w Mackay i w Bundaberg zamkniętych zostało ponad 60 szkół i firm. Odwołano też krajowe loty.
W przybrzeżnych rejonach Queensland doszło do gwałtownych opadów deszczu, które wywołały lokalne powodzie oraz silny sztorm. Prędkość wiatru dochodziła tam do 295 km/godz. Dotychczas nie odnotowano ofiar.
Najpotężniejsze cyklony czwartej i piątej kategorii, które nawiedziły Australię to Tracy z 1974 r., Larry z 2006 r. i Yasi z 2011 r.
Jak żyje cyklon?
Poniższy film pokazuje jak rodzą się potężne systemy pogodowe w stylu Lam i Marcia.
Autor: mar/mk,kt / Źródło: PAP, news.com.au, bom.gov.au