W polskich górach panują trudne warunki turystyczne. W Tatrach, Bieszczadach i Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Spadła kolejna porcja śniegu.
W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak zaznaczył ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Pawul, "zagrożenie występuje głównie na zawietrznych stokach". Jak wskazał ratownik, ostrzeżenie dotyczy między innymi połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu. W bieszczadzkich dolinach, m.in. w Ustrzykach Górnych i Cisnej, leży od 9 do 12 centymetrów śniegu. Natomiast w górnych partiach gór pokrywa śnieżna waha się od 20 do 90 cm. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. - Ograniczona widoczność oraz intensywne opady świeżego śniegu sprawiają, że warunki dla turystów są trudne - dodał Pawul.
Trudne warunki w Tatrach i Karkonoszach
Drugi stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje również w Tatrach i Karkonoszach.
"Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak poinformowano, na szlakach zalega gruba warstwa świeżego śniegu, pokrywająca starszy, twardy śnieg. Same szlaki są nieprzetarte i pozawiewane przez wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy. Na graniach powstały nawisy śnieżne. Widzialność jest znacznie ograniczona. Na Kasprowym Wierchu leży 170 cm śniegu.
Grupa Karkonoska GOPR informuje, że temperatura w szczytowych partiach gór wynosi -9 stopni Celsjusza, ale wiatr wiejący z prędkością ponad 50 kilometrów na godzinę sprawia, że odczuwalna jest niższa. Przez mgłę widzialność może być ograniczona nawet do 30 metrów. Średnia pokrywa śnieżna utrzymuje się na poziomie około 105 cm.
Autor: ps / Źródło: PAP, TOPR, TPN, GOPR, pkl.pl
Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl