Zarówno w Afryce, jak i w Azji małpy człekokształtne są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Siedliska, w których żyją, znacznie się zmniejszają przez działalność człowieka. Badania międzynarodowego zespołu naukowców przewidują, że za 30 lat zasięg występowania tych małp zmniejszy się o nawet 94 procent.
Ludzie swoim postępowaniem mogą doprowadzić do całkowitego wyginięcia swoich najbliższych krewnych - małp człekokształtnych. Jeśli nie zmienimy naszego zachowania, możemy być ostatnią małpą człekokształtną żyjącą na tej planecie - wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców. Swoje wnioski opublikowali na łamach czasopisma "Diversity and Distributions".
Co się stanie za 30 lat
Według ekspertów jeśli sprawdzi się najgorszy scenariusz klimatyczny i emisje gazów cieplarnianych utrzymają się na obecnym poziomie, do 2050 roku utracimy 94 procent siedlisk, które stanowią dom dla małp człekokształtnych.
Nawet jeśli zaczniemy razem działać, ograniczając emisję paliw kopalnych i chroniąc ekosystemy, modele matematyczne pokazują, że goryle, szympansy i bonobo (szympansy karłowate) w ciągu najbliższych 30 lat prawdopodobnie utracą 85 procent swojego zasięgu w Afryce. Bez względu na to, który scenariusz się spełni, mniej więcej połowa wszystkich strat siedlisk może nastąpić na obszarach chronionych, takich jak parki narodowe.
Istnieje szansa, że małpy człekokształtne uciekną na wyższe tereny, ale wymaga to czasu, a wiele gatunków powoli się rozmnaża i wymaga niszowych środowisk - twierdzą autorzy publikacji. Taka migracja mogłaby również wypędzić małpy człekokształtne z obszarów chronionych, co naraziłoby ich populacje na jeszcze większe ryzyko. Seria nowych modeli szacuje, że przyszłe zasięgi szympansów, goryli i bonobo przesuną się głównie w kierunku obszarów niechronionych, na których czynnie działa człowiek.
Kompleksowe badanie
Obecne prognozy oparte są na najbardziej kompleksowej bazie danych dotyczącej populacji małp afrykańskich. Badacze wykorzystali w nich prognozy klimatyczne, dane dotyczące użytkowania gruntów oraz prognozy wzrostu populacji ludzkiej. Choć istnieje wiele publikacji, które pokazują, jak źle radzą sobie małpy człekokształtne w ostatnich dziesięcioleciach, niewiele z nich próbuje przewidzieć, co stanie się z ich populacją w przyszłości.
Autor: anw / Źródło: Science Alert
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock