Pamiętacie tajemnicze rysunki z Nazca? Teraz w innym miejscu Peru zbadano kolejne gigantyczne figury wyrysowane na ziemi. Są prawdopodobnie znacznie starsze od tych znanych wcześniej. Ich przeznaczenie ciągle pozostaje zagadką.
Nowe geoglify, czyli naziemne rysunki o znacznych rozmiarach, przebadano w rejonie miejscowości Palpa na południu Peru.
Gigantyczna orka, tańcząca kobieta i inne figury są dziełem ludzi, którzy zamieszkiwali te tereny prawdopodobnie ponad dwa tysiące lat temu, czyli setki lat przed powstaniem podobnych geolifów w Nazca.
Autorem rysunków z Palpy są prawdopodobnie przedstawiciele kultury Paracas - przypuszcza Johny Isla, archeolog, który przewodzi badaniom konserwatorskim.
Badanie dronem
Ostatnie działania archeologiczne wykonane w rejonie Palpy przyniosły skartowanie 25 geoglifów. Lokalni mieszkańcy już wcześniej dostrzegli starożytne rysunki, jednak perspektywa z lotu drona pozwoliła archeologom na ich dokładniejsze zbadanie.
- Badania przy użyciu drona pozwoliły na poszerzenie naszej dokumentacji i odkrycie nowych grup figur - poinformował Isla.
W przeciwieństwie do rysunków z Nazca, których większość można dojrzeć jedynie przelatując nad nimi, geoglify z Palpy zostały wyżłobione na zboczach gór, więc są widoczne z powierzchni ziemi.
Zagadka archeologiczna
Geoglify stworzone przez ludy kultur Nazca i Paracas przypominają o bogatej prekolumbiańskiej przeszłości Peru. Są także niezwykłą zagadką archeologiczną, ponieważ nikt do końca nie wie, dlaczego je wyrysowano, czemu są tak duże i jak długo powstawały.
- W sumie mówimy o okresie około 1200 lat, kiedy to geoglify powstawały w tym regionie - uważa Isla.
Rysunki z Nazca trafiły w 1994 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zostały jednak częściowo zadeptane przez ludzi. Prace nad rysunkami z Palpy obejmują jak dotąd loty dronem.
- Wciąż nie chodziliśmy pomiędzy nimi, jedynie robimy zdjęcia. To pierwszy etap badań - wyjaśnił Isla.
Autor: amm / Źródło: Reuters