Po premierze pierwszego hamburgera wyhodowanego w laboratorium rozgorzała dyskusja na temat jego smaku czy wartości odżywczych. Co innego nurtuje żydów, muzułmanów i hindusów. Na internetowych forach pytają, czy takie mięso mogłoby być przez nich spożywane i nie łamałoby zasad religijnych.
W ubiegłym tygodniu biolog Mark Post z Uniwersytetu w Maastricht zaprezentował swoje przełomowe badania. W warunkach laboratoryjnych naukowiec wyhodował z komórek macierzystych mięso, uformował z niego kotlet i usmażył. W poniedziałek w Londynie odbyła się konferencja prasowa, podczas której skonsumowano "mięso z próbówki".
Czy kotlet jest koszerny?
Chasydzka grupa Chabad-Lubawicz zapytała na swojej stronie, czy stworzone w laboratorium mięso może być uznane za koszerne. Rabin Jehuda Szurpin powiedział, że Talmud mówi o "cudownym mięsie", które zostało zesłane z nieba lub zostało cudownie stworzone przez rabinów. Taką interpretację można by zastosować do mięsa z probówki, jeśli by uznać, że nie pochodzi od zwierzęcia.
Ale jeśli komórki macierzyste pochodzą od krowy z uboju, to zgodnie z żydowskim prawem gardło zwierzęcia musi zostać podcięte, kiedy jest w pełni świadome.
Czy kotlet jest halal?
Z kolei muzułmanie zastanawiają się, czy burger jest dozwolony w świetle prawa szariatu (halal). Jak podaje Reuters, ubój halal jest mniej restrykcyjny ten dopuszczony w judaizmie. - Okazuje się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jedzenia takiego mięsa - oświadczył Instytut Islamski w Kalifornii.
Nie dla hindusów
Całkowicie przeciwko mięsu z probówki są z kolei hindusi, bo pochodzi od świętego zwierzęcia. "Nie zaakceptujemy, że mięso pojawi się w jakiejkolwiek formie na targach lub będzie użyte do przetworów" - zapowiedział zwierzchnik hinduskiej grupy Akhil Bharat Hindu Mahasabha w rozmowie z "India Real Time".
Autor: pk/ja / Źródło: Reuters TV