Czerwiec nie zachęca do obserwacji astronomicznych. Słońce, nawet o północy, chowa się tylko kilkanaście stopni pod horyzont. Przez to noce są krótkie i jasne. Mimo niesprzyjających warunków można próbować spoglądać w niebo, bo w tym roku na czerwcowym niebie dopiszą jasne planety.
- Szczególnie interesujące pod tym względem obserwacji są wieczory na samym początku miesiąca. Na obserwacje należy wyjść ponad godzinę po zachodzie Słońca, czyli około godz. 22 naszego czasu. Wciąż będziemy mieli wtedy okazję do dojrzenia Merkurego, który świeci niziutko, bo niespełna 4 stopnie nad północno-zachodnim horyzontem. Aby go dojrzeć trzeba mieć świetny widok na tę część horyzontu. Najlepiej obserwować z jakiegoś wzgórza lub wysokiego budynku - radzi dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Kończy się sezon na Jowisza
Przesuwając się wzdłuż ekliptyki natrafimy na jasnego Jowisza. Sezon na jego obserwacje właśnie się kończy, ale jeszcze na początku czerwca planetę łatwo dojrzeć - świeci w konstelacji Bliźniąt na wysokości kilkunastu stopni. 1 czerwca, blisko Jowisza, znajduje się jeszcze wąski rogal Księżyca będącego kilka dni po nowiu. Każdego kolejnego wieczora Srebrny Glob będzie rósł i oddalał się od Jowisza, a zbliżał do kolejnej planety, czyli Marsa.
Mars znajdzie się w konstelacji Panny
- Czerwona Planeta wieczorem jest tuż po górowaniu i znajdziemy ją w konstelacji Panny na wysokości około 30 stopni nad południowym horyzontem. Choć oddala się ona od opozycji, jej blask wciąż jest duży i wynosi -0.5 magnitudo. Na wieczornym niebie jaśniejszy od niej jest tylko Księżyc i Jowisz - zapewnił dr Olech.
Około 22 na niebie ujrzymy Saturna, Spikę i Arktura
Idąc dalej można natrafić na Saturna, który znajduje się w gwiazdozbiorze Wagi. Około godz. 22 jest on jeszcze przed górowaniem i świeci na wysokości około 20 stopni nad południowym horyzontem.
Pomiędzy Marsem i Saturnem znajdziemy jeszcze niebieskawą Spikę, czyli najjaśniejszą gwiazdę z konstelacji Panny. Za to nad nią, ponad 50 stopni nad południowym horyzontem, jasnego i czerwonego Arktura - najjaśniejszą gwiazdę w Wolarzu i jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie. Prawie w zenicie będzie za to świecił świetnie wszystkim znany Wielki Wóz.
Autor: kt/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: NASA