Pompeje odkrywają swoje kolejne tajemnice. Tym razem oczom archeologów ukazał się dobrze zachowany wóz paradny. Dyrektor parku archeologicznego Massimo Osanna określił znaczenie znaleziska jako "ogromne dla postępu wiedzy o świecie antycznym". Zdaniem naukowców, blisko tego miejsca byli złodzieje, którzy przeszukują i ograbiają ruiny starożytnego miasta.
Wóz czterokołowy znajdował się na terenie tej samej okazałej wilii, koło której przed kilkoma miesiącami znaleziono szczątki dwóch mężczyzn, a wcześniej w 2018 roku trzech koni.
W czasach antycznych wóz nazywano Pilentum. Wygląda elegancko, jest lekki, ozdobiony z wyrafinowaniem brązem i cyną, udekorowany motywami amorków, nimf i satyrów. Widać jeszcze na nim ślady poduszek i lin, a nawet odcisk źdźbła zboża, zostawionego na siedzeniu.
"To coś jedynego w swoim rodzaju"
Naukowcy przypuszczają, że wóz był wykorzystywany podczas uroczystości ku czci Cerery - rzymskiej bogini wegetacji i urodzaju oraz Wenus - bogini miłości albo w czasie ceremonii ślubnych arystokracji w Pompejach. - To coś jedynego w swoim rodzaju we Włoszech, odkrycie o ogromnym znaczeniu dla postępu wiedzy o świecie antycznym – podkreślił dyrektor parku archeologicznego Massimo Osanna. Jak dodał, "czegoś takiego we Włoszech nigdy nie widziano". Przypomniał, że 15 lat temu pozostałości starożytnych wozów zostały znalezione w Grecji.
Uprzedzili złodziei
Archeolodzy w Pompejach mówią, że cudem udało się na czas dotrzeć do tego znaleziska i uprzedzić złodziei, którzy przeszukują i ograbiają ruiny starożytnego miasta, zniszczonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza. Byli już bardzo blisko tego miejsca. W wydobyciu znaleziska z warstw ziemi i popiołu uczestniczyli archeolodzy, architekci, inżynierowie, konserwatorzy zabytków i wulkanolodzy – podała agencja prasowa ANSA.
Pompeje, oddalone 23 kilometry na południowy wschód od Neapolu, były domem dla około 13 tysięcy ludzi. Erupcja Wezuwiusza spowodowała, że miasto zostało całkowicie zakopane pod popiołem, kamieniami i pyłem. Ruiny odkryto dopiero w XVI wieku, a zorganizowane wykopaliska rozpoczęto około 1750 roku.
Do tej pory odkryto dwie trzecie tego 66-hektarowego starożytnego miasta. Dlatego, jak zaznaczył włoski minister kultury Dario Franceschini, "nie przestaną nas zadziwiać swoimi odkryciami przez wiele lat".
Autor: ps/dd / Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo.pl