Grypa i COVID-19 to zakaźne choroby układu oddechowego, powodowane przez dwa różne wirusy. Jakie są wspólne objawy tych schorzeń, a co je różni, ile czasu mija zanim pojawią się pierwsze objawy? Naukowcy z Amerykańskich Centrów Kontroli Chorób (CDC) przygotowali poradnik.
Istnieją pewne kluczowe różnice pomiędzy grypą i COVID-19. Ta druga choroba zdaje się rozprzestrzeniać łatwiej niż grypa i jej przejście u niektórych osób może być poważniejsze. Może również trwać dłużej, zanim wystąpią objawy, a ludzie mogą zakażać innych przez dłuższy czas. Inną ważną różnicą jest szczepionka chroniąca przed grypą. Obecnie nie ma szczepionki, która zapobiegałaby COVID-19. Najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniu jest uniknięcie narażenia na kontakt z wirusem.
Podobieństwa i różnice
Ponieważ niektóre objawy grypy i COVID-19 są podobne, na tej podstawie może być trudno je odróżnić. Może być także konieczne przeprowadzenie badań w celu potwierdzenia diagnozy. Grypa i COVID-19 mają wiele wspólnych cech, ale istnieją między nimi pewne różnice.
Specjaliści z Amerykańskich Centrów Kontroli Chorób (CDC), korzystając z aktualnie dostępnej wiedzy, zebrali najważniejsze informacje dotyczące różnic i podobieństw grypy oraz COVID-19.
CZYTAJ WIĘCEJ > JAK SIĘ ZACHOWAĆ, KIEDY MAM OBJAWY COVID-19? WYTYCZNE GIS
Objawy
COVID-19 i grypa mają wiele podobnych objawów, są jednak takie, które pozwalają odróżnić te dwa schorzenia.
Ile czasu mija od zakażenia do wystąpienia objawów?
Według informacji CDC zarówno w przypadku COVID-19, jak i grypy między zakażeniem a pojawieniem się objawów choroby może minąć powyżej jednego dnia.
Jak długo dana osoba może zakażać?
Zarówno w przypadku COVID-19, jak i grypy, zakażona osoba może przenosić wirusa na inne przez co najmniej jeden dzień przed wystąpieniem pierwszych objawów.
COVID-19 może przenosić się na inne osoby przez około dwa dni, zanim wystąpią pierwsze objawy, jednak nadal jest to badane. Z kolei przez co najmniej 10 dni osoby zakażone mogą roznosić wirusa i dotyczy to również bezobjawowego przechodzenia choroby.
Większość osób z grypą może przenosić wirusa na inne przez około jeden dzień przed pojawieniem się objawów. Najbardziej zakażać mogą starsze dzieci i dorośli w ciągu pierwszych trzech-czterech dni, ale wiele z nich roznosi wirusa przez około siedem dni. Jeszcze dłużej zakażać mogą niemowlęta i osoby z osłabionym układem odpornościowym.
Rozprzestrzenianie się
COVID-19 i grypa przenoszone są drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania i mówienia między osobami będącymi w bliskiej odległości od około półtora do dwóch metrów. Zakazić można się też poprzez na przykład uścisk dłoni z chorą osobą lub dotknięcie powierzchni, na której znajduje się wirus.
COVID-19 ma łatwiejszą zdolność do rozprzestrzeniania się, w niektórych społecznościach i grupach wiekowych jest bardziej zaraźliwy niż grypa.
Osoby z grupy wysokiego ryzyka
W przypadku COVID-19, jak i grypy są pewne grupy osób szczególnie narażone na ciężki przebieg choroby.
Komplikacje
Zachorowanie na grypę, jak i COVID-19, może wiązać się z szeregiem powikłań oraz komplikacji.
Boisz się, że masz koronawirusa?
Jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, powinieneś zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystać z teleporady swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Jeżeli masz objawy mogące wskazywać na zakażenie, nie należy udawać się do przychodzi ani na SOR, ponieważ może to skutkować przeniesieniem wirusa na inne osoby. W przypadku, jeżeli twój stan jest ciężki, powinieneś zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedzić, że możesz być zakażony.
Autor: ps,dd / Źródło: CDC, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: teksomolika/Freepik