Cofka minęła. "Woda się wlewała prawie jak wodospad"

Cofka minęła. "Woda się wlewała prawie jak wodospad"
Cofka minęła. "Woda się wlewała prawie jak wodospad"
Cofka minęła. "Woda się wlewała prawie jak wodospad"

Woda w Bałtyku oraz w rzekach na terenie Żuław Wiślanych w rejonie Nowego Dworu Gdańskiego powoli opada. Normuje się też sytuacja w województwie zachodniopomorskim. Sprzyja temu osłabienie siły i zmiana kierunku wiatru. Jednak w większości miejsc nadal przekroczone są stany alarmowe.

Jak poinformował w niedzielę Krzysztof Szewel z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, według danych z godz. 7 dostarczonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ciągu ostatnich godzin woda w żuławskich rzekach Tuga, Szkarpawa czy Święta spadła o kilka centymetrów. - Jednak nadal przekroczone są tam stany alarmowe - zaznaczył Szewel.

Mniej wody w portach

Większe spadki, dochodzące nawet do kilkunastu centymetrów, zaobserwowano w ostatnich godzinach w wielu portach na Bałtyku, w tym w Gdyni, Gdańsku czy Władysławowie. Jednak mimo spadków, także w tych miejscach woda nadal przekracza stany alarmowe. - Ale już na przykład w Ustce woda spadła do poziomu stanu ostrzegawczego - poinformował Szewel.

O 40 km/h słabiej

Spadkowi stanu wód sprzyja osłabienie siły wiatru, który wiejąc z północy wpychał wody Bałtyku w rejon portów i rzek na Żuławach.

Szewel poinformował, że w niedzielę wiatr osiąga prędkość ok. 30 km/h, podczas, gdy w sobotę wiał z siłą nawet 75 km/h. - Wiatr nie tylko słabnie, ale też powoli zmienia kierunek z północnego, wpychającego wody w głąb lądu, na zachodni, co także będzie sprzyjać opadaniu wód - powiedział Szewel dodając, że spadek poziomu wód będzie powolny, a ich wysoki stan może utrzymywać się nawet do czwartku.

Strażacy pompują

Dawid Główczewski z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku poinformował, że w niedzielę jeszcze w nielicznych miejscach - głównie w rejonie Nowego Dworu Gdańskiego, straż pożarna wypompowuje wodę, która dostała się np. do piwnic. - Na bieżąco monitorowane są też wszystkie miejsca, w których może dojść do podtopień - powiedział Główczewski.

Woda już nie wzbiera

- Nadal najtrudniejsza sytuacja jest w Elblągu i na Wyspie Nowakowskiej, ale nie ma kolejnych wzrostów wody - mówił o poranku w TVN24 Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. - W nocy podtopionych zostało kilkadziesiąt budynków, ale nie było konieczności ewakuacji na tamtych terenach - dodał Frątczak.

Jak opowiadali na antenie TVN24 mieszkańcy podtopionych domów, długo udawało się powstrzymywać wodę, ale w końcu musieli się poddać. - Próbowaliśmy ratować, co możemy, ale nie dało rady. Woda przez drzwi się wlewała prawie jak wodospad - mówili.

O dramatycznej walce strażaków mówił też rzecznik olsztyńskiej straży Zbigniew Jarosz. - W nocy strażacy stoczyli dwie dość dramatyczne walki o utrzymanie wałów, obie zakończone sukcesem. O pierwszy wał walczyli w okolicy Wyspy Nowakowskiej, tam mocno on przesiąkał, więc strażacy umacniali go workami z piaskiem. We Fromborku równie dramatycznie walczono o stację pomp i uzdatniania wody. Dzięki temu, że udało się ją obronić nie doszło do przerw w dostarczaniu wody pitnej w tym miasteczku - relacjonował.

Straż pożarna ma pracować całą niedzielę. Skupi się na wypompowywaniu wody z zalanych terenów. Sytuacja jest pod kontrolą.

Czytaj także w Kontakcie 24

Paweł Frątczak o aktualnej sytuacji nad morzem (TVN24)
Paweł Frątczak o aktualnej sytuacji nad morzem (TVN24)

Trudna sobota

150 osób w akcji, 1400 metrów rękawów przeciwpowodziowych, 10 tys. worków z piaskiem. To bilans walki z cofką w Elblągu według informacji władz miasta. Zalane zostały trzy gospodarstwa. Strażacy pracują non stop.

Rzecznik wojewody Edyta Wrotek poinformowała w sobotę wieczorem, że woda wdarła się do domów i budynków gospodarczych na wysokość 40 cm. Zagrożony jest też jeden dom we wsi Kępa Rybacka.

- Mieszkanka jednego z gospodarstw ewakuowała się do sąsiadów, inni nie chcą na razie opuszczać domów - powiedziała Wrotek.

Ciężka praca, trudne warunki

Rzecznik prasowy wojewódzkiej straży pożarnej w Olsztynie Zbigniew Jarosz poinformował, że w sobotę wieczorem na zalaną Wyspę Nowakowską dotarła kompania odwodowa strażaków. Funkcjonariusze ci zmienili kolegów, którzy pracowali w tym miejscu od godz. 2 w nocy w sobotę.

- Warunki na miejscu są trudne, wieje wiatr, pada śnieg, poziom wody jest wysoki. Będziemy umacniać wały i likwidować przesiąki. Jeśli będzie trzeba, strażacy będą pracowali całą noc - zapewniał Jarosz. Dodał, że zalane gospodarstwa znajdują się na terenie zalewowym, a ich mieszkańcy, przyzwyczajeni do takich sytuacji, zachowują się spokojnie.

Alarm przeciwpowodziowy

W sobotę zalane były także drogi powiatowe w gminach Tolkmicko i Frombork a domy wzdłuż rzeki Elbląg były podtopione (woda wdarła się m.in. do piwnic).

W związku z poważną sytuacją zagrożenia powodziowego wojewoda warmińsko-mazurski ogłosił w sobotę alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu elbląskiego i utrzymał stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie miasta Elbląg i powiatu braniewskiego. Alarm przeciwpowodziowy wprowadzono we Fromborku.

Zalane ulice, podtopione domy

W sobotę rano zalana została ulica Rybacka we Fromborku, strażacy zabezpieczyli jej najbliższe okolice workami z piaskiem. Przybułowicz dodał, że w nocy strażacy obkładali zagrożone miejsca workami z piaskiem i w czterech miejscach pompowali wodę.

Cofka i podtopienia na Pomorzu i Żuławach (TVN24)
Cofka i podtopienia na Pomorzu i Żuławach (TVN24)Cofka i podtopienia na Pomorzu i Żuławach (TVN24)

Najgorzej w okolicach Wyspy Nowakowskiej

W sobotę po południu silny wiatr powodował powolne, ale jednak systematyczne podnoszenie się lustra wody w rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym. Najtrudniejsza sytuacja panowała w okolicach Wyspy Nowakowskiej i we Fromborku. Do walki z wodą użyto specjalnych kurtyn wodnych.

W woj. warmińsko-mazurskim powołano komitety przeciwpowodziowe, które wraz z dwoma kompaniami strażaków i plutonem logistycznym całą dobę monitorowały sytuację w pow. braniewskim i mieście Elbląg.

Żuławy

Także w części Żuław w rejonie Nowego Dworu Gdańskiego zanotowano w sobotę przekroczenie stanów alarmowych wód w kilku rzekach, w tym w Tudze, Szkarpawie oraz Świętej.

Jak poinformował Krzysztof Szewel z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, poziom wód w tych rzekach przekraczał stany alarmowe średnio o kilkanaście centymetrów.

Zagrożenia hydrologiczne (TVN Meteo)

Stany alarmowe przekroczone były także m.in. u ujścia Wisły i Martwej Wisły oraz w portach na Bałtyku, w tym np. w Gdańsku, Gdyni, Władysławowie, Helu czy w Ustce.

Stan wód na Żuławach jest stale monitorowany. Siła wiatru w Elblągu i okolicach wynosiła w sobotę 8-9 stopni w skali Beauforta.

- Pracują wszystkie jednostki straży pożarnej. Do tej pory było 20 interwencji. Nie ucierpiały budynki użyteczności publicznej - informował w sobotę po południu redakcję portalu TVN Meteo młodszy kapitan Grzegorz Jarzębski ze straży pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim. - Trwa ewakuacja trzody chlewnej całego terenu. Strażacy podwyższają wały i wypompowują wodę z zalanych posesji i gospodarstw, fizycznie nikt nie ucierpiał. Poziom lokalnych rzek wynosi od 628 cm na rzece Tudze, do 647 na Szkarpawie - mówił.

Zachodniopomorskie: woda wdzierała się do szpitala

Podtopienia na terenie województwa zachodniopomorskiego wystąpiły głównie w Drawsku Pomorskim, Trzebiatowie, Goleniowie i Kołobrzegu. W niedzielę rano trzeba było ewakuować 10 osób z dwóch podtopionych domów w Policach. Poza tym strażacy notują pojedyncze zgłoszenia o podtopieniach, głównie piwnic w nisko położonych zabudowaniach - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Szczecinie.W Miroszewie było niebezpieczeństwo przerwania wałów, zbudowanych z płyt betonowych, które zabierała woda. Wały zagrożone są też w Kamieniu Pomoroskim. Tam strażacy zabezpieczali je prewencyjnie.Zagrożony szpitalPodczas najwyższego stanu rzek woda wdzierała się m.in. do szpitala w Świnoujściu, na szczęście strażakom udało się w porę uporać z żywiołem i ewakuacja nie była konieczna.Jak poinformował w niedzielę dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, stany alarmowe na rzekach są przekroczone w Szczecinie, Gryfinie, Wolinie, Trzebieży i Dziwnowie. W Świnoujściu zaczęły już pływać promy w Karsiborzu, nie przewożą jednak samochodów ciężarowych. W sobotę wstrzymano tam ruch promowy z powodu wysokiego stanu wody. Pływały cały czas promy na przeprawie miejskiej.W portach obowiązuje nadal alarm przeciwsztormowy. Natomiast w Kołobrzegu, Dziwnowie i Darłowie sytuacja poprawiła się na tyle, że można było ogłosić w portach pogotowie sztormowe. Ostrzeżenia dla trzech województw

Prognozy hydrologiczne na najbliższe godziny dają nadzieję na powrót sytuacji do normy. Jak informuje IMGW, w większości regionów poziom wód na Wybrzeżu będzie się utrzymywał w strefie stanów alarmowych. Lokalnie oraz na Zalewie Wiślanym poziomy wody będą układały się poniżej tych stanów.

IMGW zaznacza też, że na wszystkich stacjach w kolejnych dniach prognozuje się stopniowy spadek poziomów wody.

Zdjęcie zalanych i zagrożonych terenów nadesłali Reporterzy 24:

Autor: mm/ms,ŁUD,rs / Źródło: PAP, IMGW, TVN24, TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami najbliższe dni przyniosą ciepłą i pogodną aurę. W piątek na termometrach zobaczymy 25 stopni Celsjusza. Tego dnia lokalnie mogą pojawić się burze. Druga część długiego weekendu będzie już nieco chłodniejsza i pochmurna.

Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada

Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro - środa, 30.04. W nocy termometry pokażą minimalnie od 2 do 8 stopni Celsjusza. Mieszkańcy północno-wschodnich regionów powinni zachować ostrożność na drogach z uwagi na pojawienie się mgieł i zamgleń. W ciągu dnia dominować będzie pogodna i słoneczna aura z temperaturą sięgającą nawet 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 30.04. W nocy pojawią się gęste mgły

Pogoda na jutro - środa, 30.04. W nocy pojawią się gęste mgły

Źródło:
tvnmeteo.pl

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w trakcie długiego weekendu majowego w wielu regionach Polski mogą pojawić się burze oraz silny wiatr. Sprawdź szczegóły.

Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki

Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Warto dziś wczesnym wieczorem iść na spacer, bo będzie okazja do zobaczenia na niebie cienkiego sierpa Księżyca. "Zobaczy go absolutnie każdy!" - napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach".

"Dziś czeka nas prawdziwa perełka na niebie"

"Dziś czeka nas prawdziwa perełka na niebie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

We wtorek z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystrzelono na orbitę satelitę Europejskiej Agencji Komicznej BIOMASS. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji o stanie lasów na Ziemi. W wieloletnich przygotowaniach misji brał udział zespół polskich inżynierów.

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy   

Źródło:
PAP, Reuters

Nadchodzące dni przyniosą zmianę aury. Do Polski napłynie ciepłe powietrze, które sprawi, że 1 maja temperatura może sięgnąć miejscami 24-25 stopni Celsjusza. - To ciepłe powietrze będzie wdzierać się nieco okrężną drogą - powiedział we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.

Idzie ocieplenie. "1 maja z temperaturą zupełnie letnią"

Idzie ocieplenie. "1 maja z temperaturą zupełnie letnią"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald

Zespół jelita drażliwego, świąd skóry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wspólną cechą jest to, że są wywoływane przez nadmierną odpowiedź immunologiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował obiecujący, bioaktywny związek, który może skutecznie zmniejszyć objawy tych dolegliwości. Związek ten blokuje receptor na niektórych komórkach, zapobiegając w ten sposób silnej odpowiedzi immunologicznej.

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie

Źródło:
Science Daily

Pogoda na dziś, czyli wtorek, 29.04. W większości kraju dominować będzie słoneczna i pogodna aura. Jedynie na północnym wschodzie mogą pojawić się słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie do 20-22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza

Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrost temperatury powietrza powoduje, że w Tatrach powoli topnieje śnieg. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesiło od wtorku wydawanie codziennych komunikatów lawinowych. Komunikaty zostaną wznowione, gdy ponownie pojawią się opady śniegu tworzące zagrożenie lawinowe.

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego

Źródło:
PAP

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Źródło:
cne.go.cr, The Tico Times

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science

W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Źródło:
Reuters, ABC News