Co nam zostało po El Nino? Wzrost cen cukru, kawy i czekolady. Plaga szarańczy i epidemia cholery

El Nino od 21 października 2015 do 6 stycznia 2016
El Nino od 21 października 2015 do 6 stycznia 2016
NOAA
El Nino od 21 października 2015 do 6 stycznia 2016NOAA

El Nino z przełomu 2015 i 2016 roku sporo namieszało w pogodzie na całym świecie. Jego skutki przełożyły się także m.in. na gospodarkę.

Pod koniec maja australijscy meteorolodzy z Bureau of Meteorology (BOM), poinformowali, że zjawisko El Nino, występujące na przełomie 2015 i 2016 roku dobiegło końca. Temperatura Oceanu Spokojnego, wiejące tam pasaty, a także zachmurzenie i ciśnienie powróciły do niemal normalnego stanu, jednak na całym świecie wciąż odczuwane są skutki zjawiska, które trwało ponad rok.

Ostatnie zmiany temperatury wód Oceanu Spokojnego są porównywalne z okresem zaniku El Nino w 1998 roku. Akwen jest jednak wciąż cieplejszy niż pod koniec ostatniego El Nino (w 2010 roku). Według modeli klimatycznych ochładzanie oceanu będzie w najbliższym czasie postępować.

Porównanie El Nino z 2015 i 1997 roku
Porównanie El Nino z 2015 i 1997 rokuNASA Goddard

Wpływ na temperaturę, na cały świat

El Nino z przełomu 2015 i 2016 roku przejdzie do historii jako jedno z trzech najsilniejszych zjawisk od 1950 r. Każde El Nino jest inne, jednak przeważnie im jest ono silniejsze, tym ma większy wpływ na cały świat. Tak właśnie się stało w przypadku El Nino 2015/2016. Przyczyniło się ono m.in. do wzrostu globalnej temperatury, przez co rok 2015 stał się najgorętszym w historii pomiarów. Obecnie uważa się, że 2016 rok może być jeszcze cieplejszy.

A jak El Nino wpłynęło na poszczególne kontynenty? Schematycznie przedstawia to poniższa mapka.

Jak El Nino wpłynęło na pogodę na całym świecieTVN Meteo/Australian Bureau of Meteorology

Australia

El Nino często, choć nie zawsze, wiąże się z okresem suszy w Australii. Tegoroczne zjawisko było łagodzone przez bardzo wysoką temperaturę Oceanu Indyjskiego. Dzięki temu od kwietnia do sierpnia w części stanów Australia Zachodnia, Nowa Południowa Walia i Wiktoria występowały opady znacznie powyżej średniej.

Do wiosny Ocean Indyjski wspomagał El Nino, przez co miała miejsce najcieplejsza wiosna w historii Australii. Doprowadziło to do zahamowania wzrostu roślin pod koniec żniw.

Okres intensywnych opadów na północy kraju przyczynił się do tego, że w Australii wystąpiło rekordowo mało cyklonów tropikalnych. Były tylko trzy.

Zmniejszona ilość chmur i słabsze opady, wywołane zjawiskiem El Nino, doprowadziły do najpoważniejszego przypadku blaknięcia korali w historii. Ucierpiała Wielka Rafa Koralowa, znajdująca się na północnym wschodzie kraju.

Gorąco, wraz z brakiem opadów, spowodowało też, że w Australii wyjątkowo wcześnie rozpoczął się sezon pożarów. W październiku w stanie Wiktoria wybuchło ich ponad 70, a w Tasmanii około 55. W Tasmanii okres suszy przyczynił się też do setek pożarów wywoływanych wyładowaniami atmosferycznymi. Zniszczona została m.in. duża część obszaru światowego dziedzictwa UNESCO - Tasmanian Wilderness.

Wyspy na Pacyfiku

W Papui Nowej Gwinei susze i przymrozki spowodowały nieurodzaj i niedobory żywności. Niska temperatura w sierpniu szczególnie zaszkodziła górskim uprawom słodkich ziemniaków. Zniszczone zostały także dziko rosnące rośliny, które także są jadalne i wykorzystywane jako zapasowe źródło jedzenia. Sierpniowe przymrozki były wynikiem wywołanej przez El Nino zmniejszonej pokrywy chmur nocą.

Vanuatu, Fidżi, Wyspy Salomona, Samoa i Tonga doświadczyły nasilających się susz. Z kolei na wyspach znajdujących się bliżej równika, takich jak Kiribati i Tuvalu, intensywne opady deszczu powodowały powodzie. Cieplejsza niż zwykle woda i słabsze pasaty przyczyniły się też do podniesienia się poziomu morza.

Azja

Na Filipinach susza dotknęła 85 procent prowincji. Indonezja doświadczyła najgorszej suszy od 18 lat. Pożary lasów przyczyniły się do znacznego pogorszenia jakości powietrza na rozległych sąsiednich obszarach, m.in. w Singapurze, południowej Tajlandii i na południowych Filipinach.

El Nino przyczyniło się także do opóźnienia wystąpienia deszczy monsunowych w okolicach rzeki Mekong, przez co znacznie spadła produkcja ryżu, szczególnie w Wietnamie. W Tajlandii poważne niedobory wody doprowadziły do jej racjonowania i opóźnionego sadzenia ryżu. Tajlandzki rząd obniżył prognozy dotyczące jego eksportu, przez co obawiano się wzrostu cen.

Niższe niż zazwyczaj deszcze monsunowe, występujące od czerwca do września, przyczyniły się także do zmniejszonej produkcji ryżu, kukurydzy, bawełny i cukru w Indiach w 2015 roku. Słabsze opady między październikiem i grudniem także miały wpływ na osłabienie upraw. Jednak nie wszystkie regiony Indii zmagały się ze zbyt małymi opadami. Miejscami deszczu było aż za dużo. W listopadzie i grudniu na południu kraju wystąpiły rekordowo intensywne opady, które doprowadziły do zalania miasta Cennaj. 1 grudnia 2015 roku spadło tam ponad 300 l/mkw. deszczu.

Także Chiny były podzielone. Północna część kraju z powodu El Nino w 2015 roku doświadczyła suszy. Z kolei w drugiej połowie 2015 roku intensywne opady wystąpiły na południu Chin, powodując liczne powodzie i osuwiska wzdłuż doliny rzeki Jangcy.

W Tajlandii, Laosie i Kambodży w kwietniu 2016 roku odnotowano najwyższe wartości temperatury powietrza w historii. W związku z suszą w Malezji i Indonezji wzrosły też ceny oleju palmowego, ze względu na jego ograniczoną produkcję.

Czym jest El Nino
Czym jest El NinoNASA

Ameryka Południowa i Środkowa

Wpływ El Nino w Ameryce Południowej najbardziej odczuli mieszkańcy Peru. Kraj ten nawiedzały ulewne deszcze, które tworzyły powodzie i lawiny błotne, najbardziej dające się we znaki mieszkańcom na początku 2016 roku. Wtedy bez dachu nad głową zostało ponad pięć tysięcy osób. W Ekwadorze powodzie i lawiny błotne zniszczyły wiele gospodarstw oraz zmniejszyły produkcję krewetek. Z zalanych obszarów Paragwaju, Urugwaju, Brazylii i Argentyny w grudniu 2015 roku ewakuowano ponad 150 tysięcy osób. Niektórzy naukowcy sądzą, że El Nino sprzyjało rozwijaniu się chorób, wywoływanych np. przez przenoszony przez komary wirus Zika. Podtopienia na obszarach rolniczych w północno-wschodniej Brazylii spowodowały, że wzrosła cena cukru. W związku z ulewami i upałem w styczniu 2016 roku w Argentynie pojawiła się największa od 1954 roku plaga szarańczy. Obfite opady deszczu ponownie nawiedziły Argentynę i Paragwaj w kwietniu 2016, powodując duże straty w rolnictwie. Na tym samym kontynencie w związku z El Nino miejscami pojawiły się także susze. Brak wody w Kolumbii wywołał pożary lasów i uszkodził uprawy rolnicze. Z tego względu w niektórych regionach brakowało żywności. W listopadzie 2015 roku w Ameryce Środkowej ponad dwa miliony osób potrzebowało pomocy żywnościowej. Z brakiem opadu zmagali się również mieszkańcy obszaru Morza Karaibskiego. Na Kubie pojawiła się największa od 115 lat pora sucha. Wody brakowało m.in. na Barbadosie, Dominice, Wyspach Dziewiczych, w Puerto Rico. Władze państw zastanawiały się nad wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Na Dominikanie brak wody spowodował poważne straty w rolnictwie. Susze i pożary pojawiły się także w Brazylii i Kolumbii. Ogień trawił nawet bujne lasy Amazonii. Susze zmniejszyły plony kawy, co wywołało wzrost cen tego produktu.

Ameryka Północna

El Nino wpłynęło także na pogodę w Ameryce Północnej. W suchej Kalifornii spadło sporo deszczu, co zmniejszyło panującą od pięciu lat w tych rejonach suszę. Większe sumy opadów zanotowano także w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Rozległe powodzie wystąpiły wzdłuż rzeki Missisipi. W zlewisku rzeki Missouri w listopadzie i grudniu 2015 roku spadło trzy razy więcej deszczu niż normalnie. Ciepłe wody Pacyfiku spowodowały, że na wybrzeżu Kalifornii pojawiły się m.in. węże wodne i rekiny młoty.

Afryka

Susza w Afryce Południowej wywołała straty produkcji żywności na około sześć miliardów ton. W Zimbabwe, Malawi i Mozambiku cena kukurydzy wzrosła o połowę. Kraje te będą się zmagać z suszą prawdopodobnie do lata 2016/2017 (zima na półkuli południowej), kiedy pojawią się opady. W maju 2016 roku Parki Narodowe w Zimbabwe oferowały swoje zwierzęta na sprzedaż, aby uchronić je przed śmiercią, z powodu braku wody. Znikome opady były także w Etiopii, Somalii, Suazi, Zambii i na Madagaskarze. Szacuje się, że ponad 10 milionów Etiopczyków było niedożywionych. Susza dotknęła także Wybrzeże Kości Słoniowej, która słynie z upraw kakaowca. Z tego względu zmniejszyła się produkcja czekolady, a jej cena wzrosła. Niektóre miejsca na Czarnym Kontynencie zalała woda. Ulewne deszcze, podobnie jak jej brak, powoduje straty w rolnictwie. W Tanzanii obfite opady zniszczyły uprawy, a w Kenii nasiliły epidemię cholery.

Zmiana temperatury powierzchni wody spowodowane El Nino
Zmiana temperatury powierzchni wody spowodowane El NinoNOAA

Autor: zupi,AD/map / Źródło: IFL Science

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W sobotę 27.04 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Porywy wiatru osiągają do 70 kilometrów na godzinę

Gdzie jest burza? Porywy wiatru osiągają do 70 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Pogoda na dziś. W sobotę 27.04 zobaczymy na termometrach wartości, jakie dawno na nich nie gościły. Miejscami temperatura wzrośnie do 21 stopni Celsjusza. Dzień zapowiada się przeważnie pogodnie, chociaż miejscami mogą pojawić się chmury i opady deszczu.

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Pogoda na dziś - sobota 27.04. Do 21 stopni, prawie wszędzie pogodna aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do Polski napływają dawno niewidziane ciepłe masy powietrza znad południowej Europy. Sprawią, że miejscami temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza.

Napływa ciepłe powietrze znad południowej Europy

Napływa ciepłe powietrze znad południowej Europy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

Tornado przetoczyło się w piątek po południu przez miasto Lincoln położne w amerykańskim stanie Nebraska. Na nagraniu uchwyconym przez Justina Williamsona widać, jak do centrum handlowego Gateway Mall zbliża się ogromny wir. W mieście zawyły syreny alarmowe.

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Potężne tornado wirowało w stanie Nebraska. Zawyły syreny

Źródło:
Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez roztopami. Wzrost temperatury spowoduje odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia IMGW na południu kraju

Ostrzeżenia IMGW na południu kraju

Źródło:
IMGW

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Co najmniej 70 osób zmarło w wyniku powodzi w Kenii. Jak przekazały organy rządowe, żywiołem dotkniętych zostało ponad 131 tysięcy rodzin. W piątek na rzece Kwa Muswii doszło do przerażającego wypadku - wezbrane wody porwały i przewróciły ciężarówkę pełną ludzi.

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Wezbrana rzeka przewróciła ciężarówkę, porwała ludzi

Źródło:
CNN, Citizen TV Kenya

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com