Co nam zostało po El Nino? Wzrost cen cukru, kawy i czekolady. Plaga szarańczy i epidemia cholery

El Nino od 21 października 2015 do 6 stycznia 2016
El Nino od 21 października 2015 do 6 stycznia 2016
NOAA
El Nino od 21 października 2015 do 6 stycznia 2016NOAA

El Nino z przełomu 2015 i 2016 roku sporo namieszało w pogodzie na całym świecie. Jego skutki przełożyły się także m.in. na gospodarkę.

Pod koniec maja australijscy meteorolodzy z Bureau of Meteorology (BOM), poinformowali, że zjawisko El Nino, występujące na przełomie 2015 i 2016 roku dobiegło końca. Temperatura Oceanu Spokojnego, wiejące tam pasaty, a także zachmurzenie i ciśnienie powróciły do niemal normalnego stanu, jednak na całym świecie wciąż odczuwane są skutki zjawiska, które trwało ponad rok.

Ostatnie zmiany temperatury wód Oceanu Spokojnego są porównywalne z okresem zaniku El Nino w 1998 roku. Akwen jest jednak wciąż cieplejszy niż pod koniec ostatniego El Nino (w 2010 roku). Według modeli klimatycznych ochładzanie oceanu będzie w najbliższym czasie postępować.

Porównanie El Nino z 2015 i 1997 roku
Porównanie El Nino z 2015 i 1997 rokuNASA Goddard

Wpływ na temperaturę, na cały świat

El Nino z przełomu 2015 i 2016 roku przejdzie do historii jako jedno z trzech najsilniejszych zjawisk od 1950 r. Każde El Nino jest inne, jednak przeważnie im jest ono silniejsze, tym ma większy wpływ na cały świat. Tak właśnie się stało w przypadku El Nino 2015/2016. Przyczyniło się ono m.in. do wzrostu globalnej temperatury, przez co rok 2015 stał się najgorętszym w historii pomiarów. Obecnie uważa się, że 2016 rok może być jeszcze cieplejszy.

A jak El Nino wpłynęło na poszczególne kontynenty? Schematycznie przedstawia to poniższa mapka.

Jak El Nino wpłynęło na pogodę na całym świecieTVN Meteo/Australian Bureau of Meteorology

Australia

El Nino często, choć nie zawsze, wiąże się z okresem suszy w Australii. Tegoroczne zjawisko było łagodzone przez bardzo wysoką temperaturę Oceanu Indyjskiego. Dzięki temu od kwietnia do sierpnia w części stanów Australia Zachodnia, Nowa Południowa Walia i Wiktoria występowały opady znacznie powyżej średniej.

Do wiosny Ocean Indyjski wspomagał El Nino, przez co miała miejsce najcieplejsza wiosna w historii Australii. Doprowadziło to do zahamowania wzrostu roślin pod koniec żniw.

Okres intensywnych opadów na północy kraju przyczynił się do tego, że w Australii wystąpiło rekordowo mało cyklonów tropikalnych. Były tylko trzy.

Zmniejszona ilość chmur i słabsze opady, wywołane zjawiskiem El Nino, doprowadziły do najpoważniejszego przypadku blaknięcia korali w historii. Ucierpiała Wielka Rafa Koralowa, znajdująca się na północnym wschodzie kraju.

Gorąco, wraz z brakiem opadów, spowodowało też, że w Australii wyjątkowo wcześnie rozpoczął się sezon pożarów. W październiku w stanie Wiktoria wybuchło ich ponad 70, a w Tasmanii około 55. W Tasmanii okres suszy przyczynił się też do setek pożarów wywoływanych wyładowaniami atmosferycznymi. Zniszczona została m.in. duża część obszaru światowego dziedzictwa UNESCO - Tasmanian Wilderness.

Wyspy na Pacyfiku

W Papui Nowej Gwinei susze i przymrozki spowodowały nieurodzaj i niedobory żywności. Niska temperatura w sierpniu szczególnie zaszkodziła górskim uprawom słodkich ziemniaków. Zniszczone zostały także dziko rosnące rośliny, które także są jadalne i wykorzystywane jako zapasowe źródło jedzenia. Sierpniowe przymrozki były wynikiem wywołanej przez El Nino zmniejszonej pokrywy chmur nocą.

Vanuatu, Fidżi, Wyspy Salomona, Samoa i Tonga doświadczyły nasilających się susz. Z kolei na wyspach znajdujących się bliżej równika, takich jak Kiribati i Tuvalu, intensywne opady deszczu powodowały powodzie. Cieplejsza niż zwykle woda i słabsze pasaty przyczyniły się też do podniesienia się poziomu morza.

Azja

Na Filipinach susza dotknęła 85 procent prowincji. Indonezja doświadczyła najgorszej suszy od 18 lat. Pożary lasów przyczyniły się do znacznego pogorszenia jakości powietrza na rozległych sąsiednich obszarach, m.in. w Singapurze, południowej Tajlandii i na południowych Filipinach.

El Nino przyczyniło się także do opóźnienia wystąpienia deszczy monsunowych w okolicach rzeki Mekong, przez co znacznie spadła produkcja ryżu, szczególnie w Wietnamie. W Tajlandii poważne niedobory wody doprowadziły do jej racjonowania i opóźnionego sadzenia ryżu. Tajlandzki rząd obniżył prognozy dotyczące jego eksportu, przez co obawiano się wzrostu cen.

Niższe niż zazwyczaj deszcze monsunowe, występujące od czerwca do września, przyczyniły się także do zmniejszonej produkcji ryżu, kukurydzy, bawełny i cukru w Indiach w 2015 roku. Słabsze opady między październikiem i grudniem także miały wpływ na osłabienie upraw. Jednak nie wszystkie regiony Indii zmagały się ze zbyt małymi opadami. Miejscami deszczu było aż za dużo. W listopadzie i grudniu na południu kraju wystąpiły rekordowo intensywne opady, które doprowadziły do zalania miasta Cennaj. 1 grudnia 2015 roku spadło tam ponad 300 l/mkw. deszczu.

Także Chiny były podzielone. Północna część kraju z powodu El Nino w 2015 roku doświadczyła suszy. Z kolei w drugiej połowie 2015 roku intensywne opady wystąpiły na południu Chin, powodując liczne powodzie i osuwiska wzdłuż doliny rzeki Jangcy.

W Tajlandii, Laosie i Kambodży w kwietniu 2016 roku odnotowano najwyższe wartości temperatury powietrza w historii. W związku z suszą w Malezji i Indonezji wzrosły też ceny oleju palmowego, ze względu na jego ograniczoną produkcję.

Czym jest El Nino
Czym jest El NinoNASA

Ameryka Południowa i Środkowa

Wpływ El Nino w Ameryce Południowej najbardziej odczuli mieszkańcy Peru. Kraj ten nawiedzały ulewne deszcze, które tworzyły powodzie i lawiny błotne, najbardziej dające się we znaki mieszkańcom na początku 2016 roku. Wtedy bez dachu nad głową zostało ponad pięć tysięcy osób. W Ekwadorze powodzie i lawiny błotne zniszczyły wiele gospodarstw oraz zmniejszyły produkcję krewetek. Z zalanych obszarów Paragwaju, Urugwaju, Brazylii i Argentyny w grudniu 2015 roku ewakuowano ponad 150 tysięcy osób. Niektórzy naukowcy sądzą, że El Nino sprzyjało rozwijaniu się chorób, wywoływanych np. przez przenoszony przez komary wirus Zika. Podtopienia na obszarach rolniczych w północno-wschodniej Brazylii spowodowały, że wzrosła cena cukru. W związku z ulewami i upałem w styczniu 2016 roku w Argentynie pojawiła się największa od 1954 roku plaga szarańczy. Obfite opady deszczu ponownie nawiedziły Argentynę i Paragwaj w kwietniu 2016, powodując duże straty w rolnictwie. Na tym samym kontynencie w związku z El Nino miejscami pojawiły się także susze. Brak wody w Kolumbii wywołał pożary lasów i uszkodził uprawy rolnicze. Z tego względu w niektórych regionach brakowało żywności. W listopadzie 2015 roku w Ameryce Środkowej ponad dwa miliony osób potrzebowało pomocy żywnościowej. Z brakiem opadu zmagali się również mieszkańcy obszaru Morza Karaibskiego. Na Kubie pojawiła się największa od 115 lat pora sucha. Wody brakowało m.in. na Barbadosie, Dominice, Wyspach Dziewiczych, w Puerto Rico. Władze państw zastanawiały się nad wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Na Dominikanie brak wody spowodował poważne straty w rolnictwie. Susze i pożary pojawiły się także w Brazylii i Kolumbii. Ogień trawił nawet bujne lasy Amazonii. Susze zmniejszyły plony kawy, co wywołało wzrost cen tego produktu.

Ameryka Północna

El Nino wpłynęło także na pogodę w Ameryce Północnej. W suchej Kalifornii spadło sporo deszczu, co zmniejszyło panującą od pięciu lat w tych rejonach suszę. Większe sumy opadów zanotowano także w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Rozległe powodzie wystąpiły wzdłuż rzeki Missisipi. W zlewisku rzeki Missouri w listopadzie i grudniu 2015 roku spadło trzy razy więcej deszczu niż normalnie. Ciepłe wody Pacyfiku spowodowały, że na wybrzeżu Kalifornii pojawiły się m.in. węże wodne i rekiny młoty.

Afryka

Susza w Afryce Południowej wywołała straty produkcji żywności na około sześć miliardów ton. W Zimbabwe, Malawi i Mozambiku cena kukurydzy wzrosła o połowę. Kraje te będą się zmagać z suszą prawdopodobnie do lata 2016/2017 (zima na półkuli południowej), kiedy pojawią się opady. W maju 2016 roku Parki Narodowe w Zimbabwe oferowały swoje zwierzęta na sprzedaż, aby uchronić je przed śmiercią, z powodu braku wody. Znikome opady były także w Etiopii, Somalii, Suazi, Zambii i na Madagaskarze. Szacuje się, że ponad 10 milionów Etiopczyków było niedożywionych. Susza dotknęła także Wybrzeże Kości Słoniowej, która słynie z upraw kakaowca. Z tego względu zmniejszyła się produkcja czekolady, a jej cena wzrosła. Niektóre miejsca na Czarnym Kontynencie zalała woda. Ulewne deszcze, podobnie jak jej brak, powoduje straty w rolnictwie. W Tanzanii obfite opady zniszczyły uprawy, a w Kenii nasiliły epidemię cholery.

Zmiana temperatury powierzchni wody spowodowane El Nino
Zmiana temperatury powierzchni wody spowodowane El NinoNOAA

Autor: zupi,AD/map / Źródło: IFL Science

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W piątek wieczorem nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silny wiatr.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodzą w piątek nad częścią Polski. Szczególnie niebezpiecznie jest na Mazurach. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia przedstawiające burzowy wał, który uformował się nad jeziorem Pluszne Wielkie.

Burzowy wał nad jeziorem. "Na Mazurach jest bardzo niebezpiecznie"

Burzowy wał nad jeziorem. "Na Mazurach jest bardzo niebezpiecznie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 03.05. W nocy burze pojawią się w wielu regionach kraju. W dzień również zagrzmi. Termometry pokażą maksymalnie 25 stopni.

Pogoda na jutro - sobota 03.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 25 stopni

Pogoda na jutro - sobota 03.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i wiatr osiągający w porywach prędkość do 90 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Uwaga na burze. W mocy pomarańczowe i żółte alarmy

Uwaga na burze. W mocy pomarańczowe i żółte alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W piątek na terenie rezerwatu "Źródliska Jasiołki" niedaleko Woli Wyżnej, w pobliżu granicy ze Słowacją, wybuchł pożar. Strażacy gasili go blisko pięć godzin.

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Pogoda na majówkę 2025. Weekend przyniesie części kraju burze z ulewnym deszczem i opadami gradu. W nowym tygodniu czeka nas ochłodzenie, miejscami temperatura nie przekroczy 11 stopni.

Czy odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk?

Czy odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Seria trzęsień ziemi nawiedziła w piątek Cieśninę Drake'a, która oddziela Ziemię Ognistą od zachodniej Antarktydy. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę 7,4 - poinformowała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych (USGS).

Silne trzęsienie ziemi, możliwe tsunami. "Wzywamy do ewakuacji"

Silne trzęsienie ziemi, możliwe tsunami. "Wzywamy do ewakuacji"

Źródło:
PAP, Reuters, USGS

W piątek w wielu regionach Polski spodziewane są burze, którym towarzyszyć mają ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Niewykluczone, że lokalnie spadnie grad. Jak będzie wyglądać wędrówka gwałtownych zjawisk przez nasz kraj? Sprawdziła to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Tak będą wędrować burze. Sprawdź mapy

Tak będą wędrować burze. Sprawdź mapy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W świetle danych meteorologicznych z ostatnich dekad majówki w Polsce to często całe spektrum zjawisk pogodowych, jakie pojawiają się w ciągu całego tego miesiąca, jak i w ciągu całej wiosny. Maj to miesiąc, w którym odnotować możemy zarówno rekordy zimna, jak i ciepła. Zarówno w XX wieku, jak i w ostatnich dekadach na początku maja napływały do naszego kraju masy powietrza z Arktyki, niosące opady śniegu oraz mróz. Płynęły również masy powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki, niosące wzrost temperatury do 30 stopni Celsjusza.

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła przez zachodnią część amerykańskiego miasta Cleveland położonego w stanie Ohio. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami, które runęło na pobliski dom.

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Źródło:
CNN, cleveland19.com, fox8.com

Do części Polski dotarła niewielka porcja pyłu saharyjskiego, co może skutkować lekkim zmętnieniem koloru nieba. Skąd się wzięło to zjawisko i jak długo z nami zostanie? Sprawdź.

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czasami rozróżnienie, które drzewa pylą najbardziej, sprawia problemy nawet ekspertom. Naukowcy z kilku amerykańskich uczelni opracowali metodę, która może w tym pomóc. Do jej stworzenia wykorzystano sztuczną inteligencję.

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Źródło:
University of Texas - Arlington

Organ zajmujący się ochroną praw człowieka bada doniesienia, według których ​​ponad 100 dzieci w indyjskim mieście Mokama zachorowało po zjedzeniu szkolnego obiadu. W posiłku znaleziono martwego węża.

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Źródło:
BBC

Arapaima to jedna z największych na świecie słodkowodnych ryb. Jak alarmują brazylijscy naukowcy, gatunek szybko rozprzestrzenia się w tamtejszych rzekach, wpływając negatywnie na lokalne ekosystemy. Pokaźnych rozmiarów ryba jeszcze kilkadziesiąt lat temu była uznawana za wymarłą.

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Źródło:
PAP, UOL, DOL, tvnmeteo.pl

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ma wejść w atmosferę Ziemi w drugim tygodniu maja. Obiekt, który miał zebrać informacje na temat atmosfery Wenus, na skutek problemu technicznego spędził ponad pół wieku na orbicie okołoziemskiej. Badacze wciąż nie wiedzą, w którym miejscu mogą spaść fragmenty sondy - a niewykluczone, że i cały obiekt.

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", space.com, EarthSky

Na zachód od Jerozolimy szaleją pożary. Ponad sto zastępów strażaków i samoloty gaśnicze wciąż walczą z ogniem trawiącym lasy - poinformowała w czwartek izraelska straż pożarna. Otwarto zamknięte wcześniej drogi i kolej łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem.

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Times of Israel, BBC

Alergia na orzechy dotyka nawet jednego na 200 dorosłych - donosi stacja BBC. Może wywołać różne reakcje, od łagodnych, jak swędzenie i pokrzywka, po ciężkie, takie jak wstrząs anafilaktyczny. 28-letniemu Chrisowi udało się pokonać alergię na orzeszki ziemne, choć pewnego dnia prawie przez nią umarł. - Teraz jem je codziennie na śniadanie - powiedział w rozmowie z BBC.

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Źródło:
BBC

Burze nadciągnęły nad Nową Zelandię. W stolicy kraju Wellington wydane zostało czerwone ostrzeżenie przed porywistym wiatrem - podmuchy są tam najsilniejsze od ponad dekady. Na południowej wyspie, w mieście Christchurch, ulewy spowodowały powodzie błyskawiczne. W regionie ogłoszono stan wyjątkowy.

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Źródło:
Reuters, The NZ Herald

Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Źródło:
Kontakt24, Lasy Miejskie Warszawa

Majówka jak co roku przyciąga w Tatry tłumy odwiedzających. Tragedia, do jakiej doszło na Rysach w weekend, pokazuje jednak, że góry pozostają niebezpieczne nawet wtedy, gdy u ich podnóży panuje łagodna, wiosenna aura. Dla osób, które nie mają doświadczenia we wspinaczce, nierozsądna wyprawa może skończyć się tragicznie. O zasadach bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien znać przed wyjściem w góry, rozmawialiśmy z przewodnikiem tatrzańskim i edukatorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomaszem Zającem.

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

Źródło:
TVN24+

Czym żywią się wilki żyjące w rejonie Ujścia Warty? - Pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni odżywiają się przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - donoszą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Źródło:
PAP

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News

Cieniutki sierp Księżyca pojawił się na polskim niebie. Towarzyszyło mu zjawisko światła popielatego, do którego wystąpienia potrzebne są określone warunki. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

"Bajeczny sierp" i wyjątkowe zjawisko na polskim niebie

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos

Źródło:
PAP, POLSA

Wychodzące koty powinny być zabezpieczane przed kleszczami. Chociaż statystycznie zwierzęta te rzadziej zapadają na choroby odkleszczowe niż psy, mogą przenosić te pajęczaki w pobliże ludzi. Weterynarze podkreślają również, że koty mają tendencję do maskowania swoich przypadłości, więc nie zawsze musimy wiedzieć, że są chore.

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Koty mogą służyć jako "taksówki" dla kleszczy. Da się temu zapobiec

Źródło:
PAP

Suche warunki panujące w wielu polskich lasach mogą sprzyjać zaprószeniu ognia. Leśnicy apelują, by pamiętać o tym podczas majówkowych wypraw w teren. Nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa turystów czekają wysokie kary.

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Apel o rozsądne grillowanie. Dotkliwe kary za złamanie przepisów

Źródło:
PAP, IMGW

Peruwiańskie władze potwierdziły śmierć dwójki dzieci w wyniku powodzi w pobliżu miasta Huaraz na wschodzie kraju. Kataklizm wywołało osunięcie się zbocza góry Vallunaraju, rzeka Casca wystąpiła z brzegów.

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Osunięcie się zbocza góry spowodowało powódź. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
Reuters, WRadio

Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"

Źródło:
ENEX, Flandersnews

Strażacy walczą z pożarem, który szaleje w pobliżu miasta Taegu w Korei Południowej. Z powodu zagrożenia zamknięto kilka lokalnych szkół. Ogień strawił obszar o powierzchni około 260 hektarów.

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Zamknięto szkoły. Trwa walka z pożarem

Źródło:
Reuters, The Korea Herald