Zgodnie z zaleceniami ciężar plecaka nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Okazuje się jednak, że dziecięce tornistry ważą dużo więcej. Gość "Studia Active" Anna Kwiecień, prezes stowarzyszenia "Plecaki", proponuje rozwiązania, jakie powinny zostać wdrożone dla dobra uczniów.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Z problemem zbyt ciężkich plecaków uczniowie oraz ich rodzice borykają się od lat. A jest to na prawdę duży problem, gdyż plecaki często ważą kilkanaście kilogramów.
- To tak jakby dorosła kobieta dźwigała codziennie ponad 20 kilowy ciężar - mówi Anna Kwiecień.
Stowarzyszenie "Plecaki" zajmuje się szukaniem nowych rozwiązań i wdrażaniem ich w polskich szkołach.
Zostawianie przyborów w szkole
Zgodnie z polskim prawem szkoły powinny zapewniać miejsce na część podręczników i przyborów szkolnych. Jednak kontrole z kuratorium wykazały, że dzieci z tego prawa nie korzystają.
Według Anny Kwiecień przyczyn jest wiele:
- w szkole nie ma tradycji pozostawiania książek, - dzieci potrzebują podręczników w domu do odrobienia lekcji, - szafki często są odpłatne (20-120 zł) i rodziców nie stać na korzystanie z nich.
Mniej w plecaku
W dziecięcych plecakach jest wiele rzeczy, które są całkowicie zbędne lub z powodzeniem mogłyby być zostawiane w szkole. Warto zrobić selekcję zawartości plecaka.
Każdy dodatkowy kilogram ma znaczenie, dlatego:
- rodzice mogą prosić o zgodę na zostawianie przez dzieci przyborów plastycznych, - lepiej zrezygnować z kupowania dzieciom zeszytów w twardych okładkach, - nauczyciele powinni wybierać podręczniki podzielone na części, - można zrezygnować z pakowania kanapek w plastikowe pojemniki, - rodzice powinni pilnować dzieci, żeby te nie nosiły niepotrzebnych gadżetów.
Wybór plecaka
Dużą rolę w zapobieganiu powstawaniu wad kręgosłupa odgrywa wybór plecaka. Według opinii wielu ekspertów popularne ostatnio tornistry na kółkach nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż nadwyrężają połowę ciała dziecka.
Na co więc powinniśmy zwracać uwagę przy kupowaniu plecaka? Przede wszystkim:
- znaczenie ma jego ciężar własny, - tył plecaka powinien być usztywniony, - szelki muszą być dobrze napięte. Dźwiganie zbyt dużej ilości przedmiotów ma negatywny wpływ na zdrowie dzieci. Aż 90% polskich uczniów ma wadę postawy, dlatego potrzebne są zmiany w postępowaniu zarówno nauczycieli jak i rodziców.
Autor: ab/rp / Źródło: TVN Meteo Active