Ciągle pada, ale jeszcze nas nie zalewa

Strażacy monitorują wody
Strażacy monitorują wody
Strażacy monitorują wody

W ciągu ostatnich trzech dni strażacy interweniowali 856 razy, usuwając z dróg połamane drzewa i wypompowując wodę z piwnic domów i zalanych ulic. - Spodziewaliśmy się, że będzie gorzej - mówi Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

- Cały czas monitorujemy sytuację. Wymieniamy się informacjami m. in. z Czechami - mówi Frątczak, jednak, jak podkreśla, póki co nie zanosi się na powtórkę sytuacji sprzed roku, kiedy to w maju, czerwcu i w sierpniu Polskę nawiedzały tragiczne powodzie - podkreśla strażak.

Tylko w niedzielę strażacy musieli intereniować 223 razy, m.in. we Wrocławiu, gdzie woda wdarła się na dworzec i zalała wiele ulic.

Nie ma powodzi, bo czerwiec był suchy

Prognozy zapowiadają opady na kolejne dwa dni, jednak deszcz ma być coraz słabszy. Zachmurzenie stopniowo będzie się zmniejszać, ale indeks burzowy pozostanie wysoki.

Dotychczas najbardziej intensywnie padało w woj. małopolskim, śląskim, dolnośląskim i opolskim. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stany ostrzegawcze zostały przekroczone w dorzeczu Wisły na jednej stacji wodowskazowej, w dorzeczu Odry na dwóch stacjach wodowskazowych i na jednej morskiej stacji wodowskazowej.

- Dość suchy czerwiec za nami, w większości rzek stan wody jest niski. Jeśli opady deszczu będą rozłożone w czasie, wszystko wskazuje na to, że powódź nam nie grozi - mówi Igor Sokołowski z TVN24.

Igor Sokołowski o sytuacji hydrologicznej
Igor Sokołowski o sytuacji hydrologicznej

Nie ma ostrzeżeń hydrologicznych

W Polsce nie ma już żadnych ostrzeżeń hydrologicznych, nawet w woj. Dolnosląskim i Opolskim, gdzie rzekom groziło wylanie. Syttuacja w Czechach rownież się uspokoiła. Woda z tamtejszych rzek nam nie zagraża, bo nie dopływa do Polski. - Czeskie wody spotykają się w Łebie, skąd przez Niemcy docierają do Morza Północnego - informuje Frątczak.

- Odwołano też stan alarmowy na jednym z dopływów Nysy Łużyckiej, rzece Witce, położonej w województwie dolnośląskim, która sprawiała problemy już w zeszłym roku. - Jeszcze przed południem stany ostrzegawcze zostały przekroczone w pięciu miejscach, ale od kilku godzin woda szybko opada - uspokaja dziennikarz.

Jeśli chodzi o Wisłę i Odrę, nasze dwie największe rzeki, stan wód jest niski i średni. Stany wysokie występują tylko w tzw. górnej Wiśle i w górnej Odrze, gdzie rzekę zasilają liczne dopływy. Taki stan tamtejszych wód to skutek opadów w Sudetach, na Opolszczyźnie oraz na Śląsku. Do stanu ostrzegawczego jednak nie dojdzie, wody już opadają.

Wezbrane potoki: gwałtownie, ale krótko

Do największych zniszczeń podczas ulew doszło w górach, m. in. w Lipowej, gdzie wezbrany potok zerwał most i zalał okoliczne drogi. - Czym większa rzeka, większa zlewnia, tym opad musi dłużej trwać, żeby było to groźne. Te ostatenie opady głównie powodują wezbrania na górskich rzekach - tłumaczy hydrolog Janusz Żelaziński.

Takie nagłe wezbrania również mogą być niebezpieczne. Przyczynia sie do nich spadek terenu, a także urbanizacja. - Tam, gdzie woda kiedyś wsiąkała, teren jest utwardzany i teraz deszcz spływa błyskawicznie do najbliższego potoku - mówi hydrolog, przypominając zeszłoroczną powódź w Piasecznie.

Hydrolog Janusz Żelaziński
Hydrolog Janusz Żelaziński

Potrzeba prewencji

Deszczowe lato to w naszym klimacie norma i powinniśmy się nauczyć z tym żyć. Żeby uniknąć zagrożeń związanych z powodzią, należy pamiętać o tym, że rzeki mogą wylać. - Przede wszystkim nie należy wchodzić w domenę rzeki. W polskich górach widzimy, że zabudowa w sposób groźny zbliżyła się do potoków, a tam kilkunastometrowe zbliżenie się do rzeki może być groźne - mówi Żelaziński.

Jak dodaje, powodzie nauczyły nas, czego nie powinniśmy robić, ale nadal nie wiąże się to z praktycznym rozwiązaniem problemu - Nadal brak jest ograniczeń prawnych budowania w terenach zalewowych rzek - podsumowuje.

Autor: map/ms,aq / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Santorini od kilku dni nawiedzają wstrząsy sejsmiczne. Wielu mieszkańców oraz turystów jest zaniepokojonych niekończącym się drżeniem ziemi, dlatego w pośpiechu opuszczają wyspę. Miejsca na statkach i w samolotach rozchodzą się w mgnieniu oka.

Santorini. "Boimy się, ale nie chcemy panikować. Niestety wstrząsy nie ustają"

Santorini. "Boimy się, ale nie chcemy panikować. Niestety wstrząsy nie ustają"

Aktualizacja:
Źródło:
AP, Reuters, PAP, GreekReporter

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 4.02. Zarówno w nocy, jak i za dnia znajdą się regiony, w których niewykluczone są opady śniegu o słabym charakterze. We wtorek w części kraju może pokazać się słońce. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą 6 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 4.02. W nocy i za dnia może poprószyć śnieg

Pogoda na jutro - wtorek, 4.02. W nocy i za dnia może poprószyć śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wyż Caroline oraz zalegający nad Rosją wir niżowy Julian, zaciągnęły w nasz rejon Europy zimne masy powietrza pochodzenia arktycznego. Z tego powodu w najbliższych dniach w niektórych regionach kraju pojawią się słabe opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a miejscami ziarnistego śniegu. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie kilka stopni powyżej zera, w nocy spadnie do około -5 stopni Celsjusza.

Czekają nas mroźne noce

Czekają nas mroźne noce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rekin zaatakował nastolatkę, która pływała przy jednej z plaż w stanie Queensland w Australii. Choć pomoc nadeszła bardzo szybko, dziewczyny nie udało się ocalić.

Rekin zaatakował 17-latkę. Dziewczyna nie przeżyła

Rekin zaatakował 17-latkę. Dziewczyna nie przeżyła

Źródło:
BBC

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gleba z plaż w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, gdzie doszło do zatonięcia dwóch rosyjskich tankowców, zawiera w sobie bardzo duże stężenie benzopirenu. Jak wynika z badań Rosyjskiej Akademii Nauk, które opisał dziennik "The Moscow Times", w przebadanych próbkach dopuszczalne normy tej rakotwórczej substancji zostały przekroczone ponad 22,5-krotnie.

Duże stężenie rakotwórczego benzopirenu na plaży, przy której zatonęły dwa tankowce

Duże stężenie rakotwórczego benzopirenu na plaży, przy której zatonęły dwa tankowce

Źródło:
PAP, The Moscow Times

Gwałtowne burze z ulewnymi opadami deszczu nawiedziły wschodnie rejony Sycylii. W wielu gminach rzeki wystąpiły z brzegów, powodując lokalne podtopienia i lawiny błotne. Według prognoz na włoskiej wyspie mogą wystąpić kolejne opady deszczu.

Woda porywała samochody, z nieba sypał grad

Woda porywała samochody, z nieba sypał grad

Źródło:
ENEX, meteo.it, RaiNews.it

W poniedziałek rano w części Polski ściął mróz. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski wyjaśnił na antenie TVN24, że w najbliższych dniach czekają nas kolejne zimne noce i poranki. Jest to związane z rozmieszczeniem ośrodków barycznych, które sprawiają, że w części północnej Europy temperatura rano spadła do -30 stopni Celsjusza, a w innych regionach wzrosła nawet do 9 st. C.

Prawie -6 stopni na termometrach. "To dopiero wstęp"

Prawie -6 stopni na termometrach. "To dopiero wstęp"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Północno-wschodnia Australia kolejny dzień zmaga się z powodziami. W nocy niedzieli na poniedziałek w części stanu Queensland obowiązywał stan wyjątkowy. Niektóre ważne drogi zostały zalane, a na innych pojawiły się krokodyle.

Zapasy dostarczane z powietrza, na drogach rządzą krokodyle

Zapasy dostarczane z powietrza, na drogach rządzą krokodyle

Źródło:
BBC, ABC News

Orki polują na żarłacze białe dla ich wątroby. Badaczom z Australii udało się po raz pierwszy zgromadzić genetyczne dowody takiego zachowania. Co ciekawe, konsumpcja zaledwie fragmentu ciała rekina ma spore znaczenie dla lokalnych ekosystemów.

Orki rozsmakowały się w tej części ciała rekinów. Może to mieć wpływ na całe ekosystemy

Orki rozsmakowały się w tej części ciała rekinów. Może to mieć wpływ na całe ekosystemy

Źródło:
Flinders University

Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Źródło:
ENEX, Francebleu

Słynny świstak Phil z miasta Punxsutawney w Pensylwanii został wyciągnięty z nory. Gryzoń zobaczył swój cień i się ukrył, co według wierzeń oznacza, że zima ma potrwać jeszcze kolejne sześć tygodni.

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Źródło:
CNN, ENEX

Krowa uciekła z hodowli w szkole rolniczej na północy Portugalii. Zwierzę narobiło niemałego zamieszania na drogach i wystraszyło lokalną ludność. "Rajd" trwał kilka godzin.

Kilkugodzinny "rajd" krowy po ulicach

Kilkugodzinny "rajd" krowy po ulicach

Źródło:
PAP, SIC Noticias, noticiasaominuto.com

Mokradła nas żywią, oczyszczają wodę i regulują nasz klimat. Mimo tego, Polska jest na pierwszym miejscu w rankingu krajów, które w największym stopniu degradują te ekosystemy.

Przodujemy w ich degradacji, a "bez nich nie ma przyszłości"

Przodujemy w ich degradacji, a "bez nich nie ma przyszłości"

Źródło:
PAP

Zima w tym sezonie jest bardzo uboga w opady śniegu, nie brakuje natomiast niepokojąco wysokiej temperatury. Jak zauważył ekohydrolog dr Sebastian Szklarek, trwa susza hydrologiczna i nawet większe opady nie są w stanie uratować sytuacji.

Nawet kilka miesięcy intensywnych opadów nie "spłaci nam wodnego kredytu"

Nawet kilka miesięcy intensywnych opadów nie "spłaci nam wodnego kredytu"

Źródło:
PAP

Początek lutego przyniósł nam odczuwalne ochłodzenie, jednak aura wciąż jest dość łagodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na siarczysty mróz? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w najnowsze wyliczenia modeli.

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Źródło:
tvnmeteo.pl, NOAA

W amerykańskim hrabstwie Snohomish w weekend spadł śnieg. To pierwsze takie opady w tym roku - donoszą lokalne media. Taka pogoda sprawiła niektórym mieszkańcom utrudnienia komunikacyjne.

Spadł pierwszy w tym roku śnieg. "Warunki były trudne"

Spadł pierwszy w tym roku śnieg. "Warunki były trudne"

Źródło:
KING5

Tegoroczny styczeń zostanie zapamiętany jako bardzo ciepły. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że średnia temperatura powietrza była od 3,4 stopnia Celsjusza wyższa od normy dla tego miesiąca z lat 1991-2020.

Styczeń 2025 roku był w Polsce anomalnie ciepły. Nie tylko temperatura mocno przekroczyła normy

Styczeń 2025 roku był w Polsce anomalnie ciepły. Nie tylko temperatura mocno przekroczyła normy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN

W najbliższą niedzielę obchodzony jest Dzień Świstaka. Z okazji tego święta amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) opublikowała ranking najlepszych "prognostyków". Słynny świstak Phil z Pensylwanii znalazł się nisko w rankingu.

Ich przewidywania najczęściej się sprawdzają. Słynny Phil daleko za podium

Ich przewidywania najczęściej się sprawdzają. Słynny Phil daleko za podium

Źródło:
NOAA

W Polsce trwają ferie zimowe. Jeśli ktoś wybiera się na wypoczynek do Karpacza, to śnieg znajdzie tylko na stokach i wysoko w górach. - Śniegu nie widać na dole, ale jest on widoczny nieco wyżej - powiedział Paweł Popkowski, reporter TVN24.

W Karpaczu "miał być śnieg, ale go nie ma"

W Karpaczu "miał być śnieg, ale go nie ma"

Źródło:
PAP, TVN24

Ornitolodzy z Florydy są zdruzgotani śmiercią dwóch młodych bielików amerykańskich. Ptaki najprawdopodobniej zjadły zwierzę zakażone ptasią grypą. Młode nie zdążyły nawet otrzymać imion.

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Źródło:
CNN

Największa góra lodowa świata właśnie się zmniejszyła. W piątek na zdjęciach satelitarnych obiektu o nazwie A23a naukowcy dostrzegli odłamany fragment o długości 19 kilometrów. Jak wyjaśnili, może to być pierwszy znak, że antarktyczny gigant się rozpada.

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment. "To pierwszy znaczący odłamek"

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment. "To pierwszy znaczący odłamek"

Źródło:
AFP, NASA, tvnmeteo.pl

Nad zachodnie Stany Zjednoczone zmierza seria burz. Odpowiedzialne za nie będzie zjawisko znane jako "ekspres ananasowy" - system pogodowy niosący wilgotne powietrze z okolic Hawajów. W ciągu kolejnych dni w północnej Kalifornii spodziewane są opady rzędu aż 500 litrów na metr kwadratowy.

Nadjeżdża "ekspres ananasowy", a wraz z nim gigantyczne ilości deszczu

Nadjeżdża "ekspres ananasowy", a wraz z nim gigantyczne ilości deszczu

Źródło:
BBC, AccuWeather, NWS Bay Area

Trzy młode tygrysy bengalskie zostały zauważone na terenie parku narodowego w Tajlandii. Zwierzaki pochodzą z jednego miotu i obecnie mają około sześciu miesięcy. To cenne odkrycie - tygrysom bengalskim zagraża wyginięcie, a na świecie pozostało zaledwie ponad 4000 osobników.

Pierwsze takie nagranie. Trzy młode tygrysy, trzy powody do świętowania

Pierwsze takie nagranie. Trzy młode tygrysy, trzy powody do świętowania

Źródło:
CBS News, Islander News

Osuwisko utrudniło dostęp do popularnej atrakcji turystycznej. W piątek skały oderwały się z klifu nad Plażą Tysiąca Schodów, przez co straciła ona swoją najbardziej charakterystyczną cechę. Część obszaru została tymczasowo zamknięta dla turystów.

Skały porwały schody na kultową plażę. "Hej, twój dom może w każdej chwili się osunąć"

Skały porwały schody na kultową plażę. "Hej, twój dom może w każdej chwili się osunąć"

Źródło:
CNN, KTLA

Północno-zachodnia Francja walczy z powodzią. Alarmy trzeciego, najwyższego stopnia wciąż obowiązują w departamentach Ille-et-Vilaine, Loara Atlantycka i Morbihan. Jak poinformowali meteorolodzy, w ciągu pięciu dni w tych regionach spadła miesięczna suma opadów.

Miesięczne opady w kilka dni, chcą ogłosić stan klęski żywiołowej

Miesięczne opady w kilka dni, chcą ogłosić stan klęski żywiołowej

Aktualizacja:
Źródło:
Francebleu, Reuters

Pewien kierowca pod koniec ubiegłego roku na wyspie Santa Cruz na Galapagos potrącił samochodem żółwia olbrzymiego. Zwierzę nie przeżyło. Teraz mężczyzna ma zapłacić grzywnę w wysokości ponad 13 tysięcy dolarów amerykańskich.

Potrącił żółwia, zwierzę nie przeżyło. Musi zapłacić ogromną grzywnę

Potrącił żółwia, zwierzę nie przeżyło. Musi zapłacić ogromną grzywnę

Źródło:
ENEX, El Telegrafo, Primicias, tvnmeteo.pl

Japońskie służby ratunkowe od wtorku próbują dotrzeć do człowieka, który wpadł do zapadliska w jezdni w mieście Yashio. Akcja ratunkowa jest bardzo trudna, mężczyzna wciąż znajduje się pod gruzami, a władze obawiają się możliwego wycieku wody ze zniszczonej kanalizacji.

"W przyszłości będziemy świadkami większej liczby takich zdarzeń"

"W przyszłości będziemy świadkami większej liczby takich zdarzeń"

Źródło:
Kyodo News, CNN

Niedźwiedzie polarne znane są ze swojej ogromnej wytrzymałości na ekstremalnie niską temperaturę. Według najnowszych badań, ich futro ma specjalne właściwości zapobiegające tworzeniu się oblodzenia. Odkrycie pozwala wyjaśnić, w jaki sposób gatunek ten jest w stanie funkcjonować w arktycznych warunkach, a także może dostarczyć nowe rozwiązania w przemyśle technologicznym.

Lód ich się nie ima. Odkryli największą tajemnicę niedźwiedziego futra

Lód ich się nie ima. Odkryli największą tajemnicę niedźwiedziego futra

Źródło:
Reuters