- W tym roku cele redukcji zanieczyszczenia powietrza będą nieco mniej surowe niż średnia odnotowana w ubiegłym roku - podały w czwartek chińskie władze.
Według zapowiedzi chińskiego ministerstwa ekologii i środowiska w tym roku władze będą się starały utrzymać przeciętne wskaźniki PM2,5 - miarę zanieczyszczenia powietrza groźnymi dla zdrowia drobnymi cząstkami - poniżej 34,5 mikrogramów na metr sześcienny. Średni wskaźnik PM2,5 za cały ubiegły rok, mierzony w 337 miastach Chin, wyniósł 33 mikrogramy. W Pekinie notowano przeciętnie 38 mikrogramów.
- Tegoroczny cel wydaje się nieco wyższy niż wartość z 2020 roku, ale jeśli weźmie się poprawkę na wpływ pandemii na jakość powietrza, wskaźnik PM2,5 wyniósłby (w ubiegłym roku) 35 mikrogramów - wyjaśnił na konferencji prasowej szef jednostki ds. walki z zanieczyszczeniem powietrza w ministerstwie środowiska Liu Bingjiang.
Czyste źródła energii
Liu przyznał, że w najbliższych pięciu latach Chiny czeka wiele pracy, by zastąpić węgiel czystszymi źródłami energii.
- Jeśli Chiny nie ograniczą wzrostu konsumpcji węgla, wywrze to dużą presję na cele klimatyczne i dotyczące zanieczyszczeń - powiedział.
Ogólnokrajowy standard PM2,5 w Chinach wynosi obecnie 35 mikrogramów na metr sześcienny. Jest więc znacznie mniej surowy od zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które mówią o średnio 10 mikrogramach w skali roku.
W ostatnich latach znacznie poprawiła się jakość powietrza na szczególnie dotkniętych smogiem uprzemysłowionych obszarach północnych Chin. Zanieczyszczenie wciąż często osiąga jednak poziom niebezpieczny dla zdrowia, a w czasie niedawnej przerwy noworocznej w Pekinie przyrządy pomiarowe wskazywały ponad 200 mikrogramów.
Co to jest PM2,5?
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie. Długotrwałe ich wdychanie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, chorób układu oddechowego i raka płuc.
Autor: anw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock