Siedem kondorów wielkich, które są gatunkiem narażonym na wyginięcie, zostało wypuszczonych na wolność w argentyńskich górach. Po okresie rekonwalescencji mogły wrócić do swojego naturalnego środowiska.
Siedem kondorów wielkich wypuszczono na wolność 19 września. Dwa z nich znaleziono z oznakami zatrucia, co jest częstym zjawiskiem w Argentynie. Pozostałe pięć uwolnionych ptaków to pisklęta urodzone w niewoli. Zwierzęta zostały wypuszczone w miejscowości Sierra Paileman w prowincji Rio Negro, w północnej części Patagonii.
Kondor wielki - gatunek narażony na wyginięcie
Pracownicy ochrony przyrody od dziesięcioleci starają się powiększyć populację kondora wielkiego, jednego z największych ptaków na świecie. Jak podaje National Geographic, mogą one dożyć w niewoli nawet 75 lat, ale rozmnażają się bardzo powoli.
Gatunek ten wyprowadza jeden lęg co dwa lata, składając jedno, rzadko dwa jaja. Jajo wysiadywane jest przez okres 54-58 dni przez obu rodziców. Młode zdobywają zdolność do lotu kiedy mają około pół roku, lecz opuszczają rodziców dopiero wtedy, gdy wykluje się następne pisklę, czyli po około dwóch latach.
Biologia gatunku
Kondor wielki (Vultur gryphus) to gatunek padlinożernego ptaka z rodziny kondorowatych (Cathartidae). Występuje w Andach, zaczynając od Wenezueli (na północy), po przylądek Horn w Chile (na południu). Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Populacja kondora wielkiego jest w znacznie lepszym stanie niż ich kuzynów - kondorów kalifornijskich, które są krytycznie zagrożone.
Źródło: Reuters