Był Arthur, następna na liście jest Bertha. Zbliża się sezon atlantyckich huraganów

[object Object]
Do zdarzenia doszło w Shibganj w BangladeszuGoogle Maps
wideo 2/18

Arthur, Bertha, Cristobal, Dolly i Edouard. To imiona pierwszych burz tropikalnych w rozpoczynającym się 1 czerwca sezonie huraganowym na Atlantyku. Według prognoz Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) istnieją duże szanse na to, że kilka najbliższych miesięcy może być wyjątkowo niespokojnych.

Według prognostyków z Centrum Prognoz Klimatycznych, podlegającego pod amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA), nadchodzący sezon huraganowy może osiągnąć ponadnormalną siłę. Prognozy przewidują 60 procent szans na sezon huraganów powyżej normy, 30 proc. szans na sezon o umiarkowanej sile i skutkach oraz tylko 10 proc. prawdopodobieństwa, że będzie poniżej normy. Oficjalnie sezon huraganów na Atlantyku rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 30 listopada.

Prognozy NOAA

Prognozy podają, że około 13 do 19 systemów burzowych zostanie nazwanych. By spełnić to kryterium, średnia prędkość wiatru musi osiągać ponad 62 kilometry na godzinę. Od sześciu do 10 z burz może stać się huraganami (po osiągnięciu przez wiatr średniej prędkości do około 120 km/h), a od trzech do sześciu z nich będą klasyfikowane jako poważne zjawiska, osiągając siłę kategorii trzeciej lub większej w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simphsona. Wiatr powieje w nich z prędkością około 180 km/h.

NOAA ocenia, że taki schemat wystąpi z 70-procentową pewnością. Podczas przeciętnego sezonu pojawia się około 12 nazwanych huraganów, z czego sześć staje się huraganami, a trzy z nich są poważne.

- Ponieważ Amerykanie skupiają swoją uwagę na bezpiecznym otwarciu kraju, niezmiernie ważne jest, abyśmy pamiętali o niezbędnych przygotowaniach do nadchodzącego sezonu huraganów - powiedział sekretarz ds. handlu Wilbur Ross. - Podobnie jak w latach ubiegłych, eksperci NOAA będą wydawać odpowiednie prognozy i ostrzeżenia w przypadku niebezpieczeństw związanych z rozwijającymi się huraganami i burzami tropikalnymi - zapewnił.

Na Atlantyku pojawiła się już pierwsza nazwana burza tropikalna. Arthur, bo takie imię nadano systemowi, uformował się pod koniec ubiegłego tygodnia, czyli na dwa tygodnie przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu huraganowego. Kolejne burze zostaną nazwane Bertha, Cristobal, Dolly, Edouard i Fay.

DLACZEGO NAZYWA SIĘ HURAGANY? - WIĘCEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ

Sezon huraganowy nad Atlantykiem w 2020 roku (tvnmeteotvnmeteo.pl za NOAA
Nazwy dla huraganów w 2020 roku (tvnmeteotvnmeteo.pl za NOAA

El Niño i La Niña

Kombinacja kilku czynników klimatycznych zwiększa prawdopodobieństwo ponadnormatywnej aktywności groźnych zjawisk na Atlantyku. Oczekuje się, że anomalia El Niño pozostanie w neutralnym stadium lub będzie zmieniać się w kierunku La Niña.

Czym są El Niño i La Niña? Pierwsze ze zjawisk po hiszpańsku znaczy chłopiec, dzieciątko. To anomalia pogodowa i oceaniczna, polegająca na utrzymywaniu się ponadprzeciętnej wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Powstaniu tego zjawiska sprzyjają słabnięcie pasatów ze wschodu i zahamowanie "upwellingu", czyli wynoszenia ku powierzchni oceanu chłodnych wód głębinowych. Przeciwieństwem El Niño jest La Niña - anomalia polegająca na utrzymywaniu się wyjątkowo niskiej temperatury na powierzchni wód Pacyfiku.

WIĘCEJ O ZJAWISKACH PRZECZYTASZ TUTAJ

Potencjalny wpływ El Nino na pogodę (tvnmeteotvnmeteo.pl za NWS

Niebezpieczne połączenie

Na ponadprzeciętny sezon huraganowy wpłynąć mogą także cieplejsza niż zazwyczaj temperatura powierzchni morza w tropikalnym Oceanie Atlantyckim i Morzu Karaibskim, w połączeniu ze zmniejszonym pionowym ścinaniem wiatru, słabszymi tropikalnymi porywami wiatru na Atlantyku oraz wzmocnionym monsunem zachodnioafrykańskim.

- Analiza obecnych i sezonowych warunków atmosferycznych ujawnia wzór na aktywny atlantycki sezon huraganów w tym roku - powiedział dr Neil Jacobs, działający jako administrator NOAA. - Nasi wykwalifikowani prognostycy, w połączeniu z udoskonaleniami naszych modeli komputerowych i technologii obserwacyjnych, zapewnią dokładne i aktualne prognozy w celu ochrony życia i mienia - mówił.

Konieczne przygotowanie

NOAA zamierza w tym roku wprowadzić aktualizacje produktów i narzędzi, które jeszcze bardziej mają usprawnić najważniejsze systemy ochronne w sezonie huraganowym.

Wraz z nadejściem sezonu huraganowego NOAA rozpocznie dostarczanie danych z satelitów COSMIC-2 do modeli pogodowych, aby pomóc śledzić intensywność huraganów i zwiększyć dokładność prognoz. Te dostarczą danych o temperaturze, ciśnieniu i wilgotności powietrza w wielu regionach Ziemi, szczególnie tam, gdzie tworzą się systemy huraganów i burz tropikalnych. Oprócz tego, wraz ze wsparciem Marynarki Wojennej rozmieszczą flotę autonomicznych szybowców nurkujących, aby obserwować warunki panujące na Oceanie Atlantyckim i Morzu Karaibskim, w obszarach, w których w przeszłości występowały huragany.

Wszystko dlatego, że w tym roku niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie.

- Zdystansowanie społeczne i inne obostrzenia, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa przed COVID-19, mogą mieć wpływ na stan gotowości na wypadek katastrofy. Przez cały rok występują różne kataklizmy, ale teraz nadszedł czas, aby zrewidować i dostosować plan awaryjny - powiedział Carlos Castillo, zastępca szefa ds. elastyczności w Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA). - Klęski żywiołowe nie będą czekać, więc zachęcam, abyście pamiętali o trwającej pandemii podczas rewizji lub tworzenia planu ewakuacji dla was i waszych bliskich, a także nie zapomnieli o swoich zwierzętach - apelował do Amerykanów.

Poza sezonem huraganów atlantyckich, NOAA wydała również sezonowe prognozy huraganów dla wschodnich i środkowych basenów Pacyfiku. Prognozy organizacji dotyczą ogólnej aktywności sezonowej, ale nie wskazują potencjalnego miejsca zejścia na ląd danego zjawiska.

Autor: kw/aw / Źródło: NOAA

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek nad południowo-wschodnią Polską przechodzi fala intensywnych opadów śniegu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W części dwóch województw obowiązują żółte alarmy.

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

W poniedziałkowy poranek mieszkańców kilku miejscowości przywitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Z prognoz wynika, że dziś obfite opady mogą pojawić się na południu kraju.

Biały poranek w kilku miejscowościach

Biały poranek w kilku miejscowościach

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Co najmniej 11 delfinów i ponad 100 ptaków padło po olbrzymim wycieku ropy naftowej z dwóch rosyjskich tankowców, które zatonęły w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. Według ekologów do środowiska mogło przedostać się kilka tysięcy ton paliwa. Zdaniem ekspertów usuwanie skutków katastrofy może zająć nawet 1,5 roku.

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

Źródło:
Reuters, Espreso, Nowaja Gazieta

Pogoda na dziś. Poniedziałek 23.12 będzie przeważnie pochmurny z chwilami rozpogodzeń - tylko lokalnie na południowym wschodzie może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie 5 stopni Celsjusza, a we wszystkich regionach odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online