Masz objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? Sprawdź, co robić, kiedy poczujesz się źle lub kiedy podejrzewasz, że możesz być zakażony.
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej dusznościami, gorączką, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania i mówienia. Choroba może przebiegać bezobjawowo.
Jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie, powinieneś zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystać z teleporady swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Jeżeli masz objawy mogące wskazywać na zakażenie, nie należy udawać się do przychodzi ani na SOR, ponieważ może to skutkować przeniesieniem wirusa na inne osoby. W przypadku, jeżeli twój stan jest ciężki, powinieneś zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedzić, że możesz być zakażony.
Do objawów COVID-19 należą:
gorączka;
kaszel;
duszności i kłopoty z oddychaniem;
utrata węchu lub smaku.
Kiedy je mamy, należy natychmiast zatelefonować do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Można także, co bardzo ważne, własnym środkiem transportu pojechać do szpitala z odziałem zakaźnym lub obserwacyjno-zakaźnym. Pod żadnym pozorem nie można korzystać ze środków komunikacji publicznej lub taksówek. W ten sposób narazisz innych na zakażenie. W przypadku braku takiej możliwości, lekarz POZ i stacja sanitarno-epidemiologiczna mogą zlecić transport sanitarny.
Niezwłocznie należy zadzwonić do sanepidu także po tym, kiedy mieliśmy kontakt z osobą zakażoną i mamy podejrzewać, że jesteśmy zakażeni.
Działa także infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.
Jak się chronić?Jak możemy zabezpieczyć się przed SARS-CoV-2? Należy:pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (minimum 60 procent). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV;podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (minimum 60 procent);zachować co najmniej 1-1,5 metra odległości od osoby, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wyrzuca pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirus. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa;unikać dotykania oczy, ust i nosa. Ręce dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie;dbać o czystość miejsc, w których przygotowuje się posiłki;zaszczepić się przeciwko często występującym chorobom zakaźnym, jak grypa czy zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki.
Autor: //aw,ps,map / Źródło: MZ, GIS, tvnmeteo.pl