Wydobywające się z wnętrza krateru fontanny lawy regularnie rozświetlają sycylijskie niebo. Zdaniem włoskiego naukowca, znajdujące się kilka kilometrów od najwyższego aktywnego wulkanu Europy błotne baseny, są kluczem do przewidywania kolejnych erupcji.
Błotne baseny Salinelle w Paterno na Sycylii znajdują się kilka kilometrów od Etny. Naukowcy wykorzystują ich aktywność do przewidywania aktywności wulkanu.
- To są prawdziwe wulkany błotne, gdzie silnie zasolona woda, o dużo wyższym stężeniu niż woda morska, miesza się z gazem, który bulgocze w samym centrum otworów wentylacyjnych – powiedział wulkanolog Salvatore Giammanco z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (National Institute of Geophysics and Volcanology).
Co dzieje się głęboko pod ziemią?
Gaz wulkaniczny, jak tłumaczy naukowiec, składa się głównie z dwutlenku węgla pochodzącego z najgłębszych zbiorników, które zasilają aktywność Etny. Gaz magmowy miesza się z płytszym gazem, metanem, który pochodzi ze zbiorników węglowodorowych znajdujących się tuż pod ziemią. Mieszanina tych dwóch gazów unosi wodę i błoto na powierzchnię, budując struktury takie jak wulkany tarczowe (wulkany o niskim profilu).
- Aktywność Salinelle jest dla nas ważna, ponieważ jest to okno na to, co dzieje się bardzo głęboko pod Etną – powiedział Giammanco. - Więc kiedy Etna jest gotowa do nowych cykli aktywności z silnymi erupcjami, pierwsze oznaki nadmiernego ciśnienia gazu w głębokich zbiornikach magmy są obserwowane właśnie w błotnych basenach – dodał. - Możemy przewidzieć, co chce zrobić Etna, patrząc na ilość gazu, który jest emitowany i proporcje gazu magmowego i węglowodorów – podkreślił wulkanolog.
Od grudnia 2020 roku Etna regularnie wystrzeliwuje z siebie lawę. Do tej pory jej aktywność była podobna do ponad 200 innych erupcji obserwowanych od 1998 roku i nie było żadnego zagrożenia dla ludzi i miast wokół góry. Wulkanolodzy starają się jednak uważnie obserwować sytuację, aby mieć pewność, że jeśli coś się zmieni, to szybko się o tym dowiedzą.
Aktywny wulkan
Etna to czynny wulkan położony na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Od 1987 roku część obszarów wulkanu jest chroniona w ramach Parku Regionalnego Etna. W 2013 roku wulkan został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Aktualna wysokość Etny to około 3330 m n.p.m. Dane te zmieniają się jednak pod wpływem aktywności wulkanu.
Autor: anw/dd / Źródło: Reuters