Polscy badacze odnaleźli w Peru pierwszy, królewski grobowiec cywilizacji Wari. Archeolodzy znaleźli także 63 dobrze zachowane szkielety (głównie kobiece) i ponad 1200 bezcennych przedmiotów. Odkrycie jest na tyle przełomowe, że może rzucić zupełnie nowe światło na historię preinkaskiej cywilizacji Wari i rolę kobiet w społeczeństwie. O odkryciu Polaków piszą media na całym świecie.
Polscy i peruwiańscy badacze pod kierownictwem dr Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego badali miasteczko Huarmey, które oddalone jest od stolicy Peru, Limy, o 300 km. Wykopaliska prowadzone są na obszarze 60 ha.
Miejsce było badane już w latach 30. XX wieku, ale ostatecznie prace zostały zawieszone ze względów bezpieczeństwa. Na terenach grasują lokalne grupy przestępcze, które trudnią się handlem zrabowanymi dziełami sztuki. Również polscy naukowcy musieli zachować w dużej tajemnicy swoje prace.
Rzuci nowe światło na historię?
Naukowcy dotarli do grobowca datowanego na 700 - 1000 rok. W nim znaleźli ponad 1200 bezcennych przedmiotów wykonanych ze srebra, złota, ołowiu, brązu, kości, a także drewniane rzeźby, materiały i ceramikę.
- W grobowcu znaleźliśmy także 63 ludzkie szkielety, głównie kobiet, ubranych w pogrzebowe szaty w typowej dla Wari siedzącej pozycji - powiedział Giersz.
Archeolog Wiesław Więckowski wyjaśnił, że 59 ciał w bogatych strojach zostało odkrytych w dużej komnacie w siedzącej pozycji. Sześć nagich ciał leżało płasko na podłodze, co może świadczyć o tym, że zostały złożone w ofierze. Wiek szkieletów szacuje się na ok. 1300 lat.
- Fakt, że w grobowcu znaleziono głównie kobiety otoczone kosztownościami, może prowadzić do wniosku, że było to miejsce pochówku rodziny królewskiej i to zmienia naszą dotychczasową wiedzę na temat roli kobiet w kulturze Wari - powiedział Więckowski.
Cywilizacja Wari
Wari jako pierwsi w Ameryce Południowej stworzyli imperium i rządzili w Andach na długo przed lepiej znanymi Inkami.
O polskich wykopaliskach piszą media na całym świecie. O skali odkrycia może świadczyć także fakt, że na czwartkowej konferencji prasowej organizowanej przez archeologów pojawił się peruwiański prezydent Ollanta Humala.
Znalezione przedmioty po odrestaurowaniu i zabezpieczeniu zostaną wystawione na widok publiczny w muzeum w Limie.
Autor: pk/rs,tr / Źródło: Reuters TV, BBC News