Dzieło na zdjęciu nie jest tworem pędzla utalentowanego malarza, lecz natury. Fotografia opublikowana przez NASA ukazuje kolorowe oblicze Morza Andamańskiego.
Archipelag Mergui na Morzu Andamańskim u wybrzeży Majnmy (dawniej Birma) i Tajlandii składa się z ponad 800 wysp. Zdjęcie satelitarne pokazuje akwen w baśniowych barwach.
Mnogość kolorów
Niezwykłość kolorów to zasługa osadów, które przez rzeki dostają się do Morza Andamańskiego. Aluwia osiadają na dnie akwenu rysując takie obrazy.
Turkus morza kontrastuje ze złotem piaszczystego wybrzeża. Zatoki wiją się w głąb dzikiego zalesionego lądu. Na fotografii możemy dostrzec również rafy koralowe, które otaczają liczne wyspy.
Tajemniczy Mokenowie
Ten baśniowy, z satelitarnej perspektywy, region świata zamieszkują Mokenowie. To tamtejsi Cyganie Morscy. Społeczność tych współczesnych bezpaństwowców w 2006 roku była szacowana na 2000 osób.
Mokenowie to bardzo ciekawa grupa etniczna. Większość życia spędzają na łodziach. Na nich przemieszczają się z wyspy na wyspę, zdobywają pożywienie. Ich żywiołem są przybrzeżne wody morskie i rafy koralowe, gdzie od pierwszych lat życia dzieci bawią się i nurkują w poszukiwaniu ryb, żółwi, skorupiaków i strzykw (rodzaj szkarłupni).
Od niedawna dla turystów
Ten rajski region dopiero od niedawna jest dostępny dla turystów. Władze Birmy otworzyły go dla reszty świata w 1997 roku. Sama kraina też od niedawna funkcjonuje w zbiorczej świadomości i atlasach geograficznych. Pierwsze wzmianki o Mergui można przeczytać w dzienniku pokładowym kapitana Kompanii Wschodnioindyjskiej Thomasa Forresta z 1782 r.
Zdjęcie Morza Andamańskiego wykonał 14 grudnia 2004 roku satelita NASA Landsat 5.
Autor: adsz/rs / Źródło: NASA