Świnie od dawna są uważane za jedne z mądrzejszych zwierząt na świecie. Niedawno grupa naukowców z USA postanowiła sprawdzić, czy świnie są w stanie nauczyć się obsługi prostych urządzeń. Okazuje się, że z joystickami radzą sobie bez większego problemu.
Wcześniej prowadzone badania udowodniły, że świnie potrafią rozwiązywać zagadki wielokrotnego wyboru czy reagować na komendy typu "siad!". Teraz naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili eksperyment, by sprawdzić, czy zwierzętom uda nauczyć się obsługi joystica i kursora na monitorze.
- Potencjalnie świnie mogą uczyć się, rozumieć i reagować na więcej, niż zakładaliśmy wcześniej – powiedziała prof. Candace Croney z Purdue University, która jest współautorką badań.
W artykule dla czasopisma naukowego "Frontiers in Psychology" badacze opisali, jak nauczyli zwierzęta poruszać joystickiem za pomocą pysków podczas oglądania ekranu komputera.
Kursorem w ścianę
Czterem świniom pokazano grę wideo, w której konieczne było użycie joysticka, by manewrować kursorem. Gdy kursor trafił na jedną z pokazanych ścian, rozlegał się charakterystyczny dźwięk. Po sygnale zwierzę otrzymywało coś do jedzenia.
Im częściej świnia odniosła sukces, tym na ekranie pojawiało się mniej ścian, w które trzeba było trafić.
Każda świnia musiała przejść 50 poziomów, w których pojawiały się trzy scenariusze: z trzema, dwoma i jedną ścianą. Następnie naukowcy analizowali, jak często zwierzę uderza w ścianę docelową pierwszym ruchem kursora.
Miesiące treningów
Wyniki pokazują, że Hamlet i Omelette, trzymiesięczne samce świń rodzaju Yorkshire, świetnie radziły sobie z zadaniem, gdy ściany były dwie lub jedna. Co ciekawe, trudności sprawiło im trafienie kursorem w ścianę, gdy na ekranie wyświetlało się najwięcej z nich.
Jednak świnie w pewnym momencie dosłownie wyrosły z gier.
- Po 12 tygodniach szkolenia Hamlet i Omelette zostały wyłączone z eksperymentu, ponieważ urosły zbyt duże, aby ustać długo w pozycji stojącej i móc manewrować joystickiem. Ponadto nie mieściły się już w kojcu testowym – podano w artykule.
Inaczej było w przypadku Ebony i Ivory, dwuletnich samców świń rodzaju Panepinto, które szkolono przez 15 miesięcy. Obu dość dobrze szło, gdy na ekranie pojawiały się trzy lub jedna ściana. W przypadku plansz z dwoma ścianami dużo lepiej radził sobie Ivory.
- To, jak świnie radziły sobie z zadaniami, które wykraczały poza ich normalne ramy odniesienia, jest samo w sobie niezwykłe i wskazuje na ich elastyczność behawioralną i poznawczą – napisali badacze. Jak dodali, wydawało się, że zachęty ze strony trenera były dla świń tak samo ważne jak smakołyki, jeśli nie ważniejsze.
W dalszych planach – ekrany dotykowe
Wyniki świń nie były tak dobre, jak w przypadku naczelnych, takich jak małpy rezus, których zdolności badano wcześniej. Naukowcy są jednak zdania, że być może wpływ na to miały trudności związane z budową ciała świń, z powodu której musiały trzymać joystick zębami i nie miały wystarczającej zręczności.
Zespół zasugerował, że być może wprowadzenie ekranów dotykowych - zamiast joysticków - mogłoby przynieść lepsze rezultaty i przyczynić się do dalszych badań zdolności poznawczych świń.
Dr Emily Bethell, specjalista w zakresie poznania społecznego, zachowania i dobrostanu naczelnych z Uniwersytetu w Liverpoolu, która nie była zaangażowana w badania, zgodziła się, że konieczne jest eksperymentowanie z narzędziami, dzięki którymi łatwiej można poznać zachowania zwierząt. Potwierdziła też, że świniom nie można odmówić inteligencji.
Autor: kw / Źródło: theguardian.com
Źródło zdjęcia głównego: Eston Martz/Pennsylvania State University