Astma oskrzelowa – jedna z najczęstszych chorób układu oddechowego

SPONSOROWANY Astma oskrzelowa to jedna z najczęstszych chorób układu oddechowegoShutterstock

Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 20% światowej populacji zmaga się z chorobami alergicznymi takimi jak katar sienny, astma alergiczna i alergiczny nieżyt nosa . W ostatnich 30 latach obserwuje się istotny wzrost zachorowań na astmę oskrzelową, przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych - aktualnie astma dotyczy 15-20% dzieci.

Astma to choroba przewlekła, okresowo zaostrzająca się, która wyraźnie pogarsza jakość życia. - Klinicznymi objawami astmy oskrzelowej są: kaszel, zwłaszcza suchy, napadowy, świszczący oddech, duszność powysiłkowa, ból w klatce piersiowej. Napad astmy może naśladować infekcję dróg oddechowych, ale przebiega bez gorączki. W ciężkich przypadkach pojawia się sinica, przyspieszona akcja serca, wciąganie międzyżebrzy, zaburzenia świadomości – opowiada dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska, specjalista Chorób Dzieci. Astma może mieć różny przebieg kliniczny od postaci łagodniejszych do bardzo ciężkich, zagrażających życiu. Jednoznaczna przyczyna astmy jest nieznana. Niektórzy uważają jednak, że właśnie alergia wziewna jest jej głównym źródłem - dodaje. Alergia wziewna, to nie tylko uciążliwa dolegliwość. Nie można jej bagatelizować, gdyż nieleczona może prowadzić do zachorowania na astmę oskrzelową, zwłaszcza przy predyspozycjach genetycznych.

Zanieczyszczenie powietrza sprzyja zwiększeniu częstości zachorowań i przedłuża ich przebieg. Przez ostatnich 50 lat badana jest teoria, która zakładała, że życie w dużych miastach nieodłącznie wiąże się z większą ekspozycją na zanieczyszczenia spalin samochodowych, narażeniem na dym papierosowy oraz z większą ilością porodów przedwczesnych. Te trzy czynniki z kolei zwiększają ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej u dziecka. Wielokrotnie udowodniono negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza miejskiego na zdrowie ludzi. Aż 5 substancji znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu (tj. cząstki stałe, tlenki azotu, ozon, dwutlenek siarki oraz tlenek węgla) ma bowiem wpływ na zwiększoną zapadalność na astmę oskrzelową. Amerykańskie badania naukowe wskazują również na fakt, iż im bliżej źródła zanieczyszczeń powietrza mieszka dziecko, tym więcej objawów astmy prezentuje i częściej choruje na zaostrzenia tej choroby. Źródłem zanieczyszczeń jest np. każda ruchliwa ulica czy drogi, którymi jeżdzą autobusy. W dużych miastach większość ludzi żyje w pobliżu ulic. Stąd też powszechne jest zjawisko „inner city asthma”. Oddychając warszawskim zanieczyszczonym powietrzem, dziecko przyjmuje odpowiednik paczki papierosów tygodniowo – tłumaczy dr Wojciech Feleszko pediatra, immunolog.

Warto też podkreślić powszechne w ostatnich latach zjawisko smogu. Skutki działania smogu na organizm człowieka to działania krótko i długofalowe. Smog powoduje wzrost zapadalności na zapalenie płuc i oskrzeli, przedłuża czas zdrowienia, zaostrza alergię i astmę, na którą choruje w Polsce już około 6% dzieci. Cząsteczki PM2,5 są niebezpieczne nie tylko dla układu oddechowego, ale także powodują wzrost ryzyka nagłych zgonów z powodu chorób układu krążenia. Długotrwałe narażenie na tego typu zanieczyszczenia skraca średnią długość życia. – podkreśla dr Małgorzata Biernacka-Zielińska.

Dzięki szybkiemu rozpoznaniu astmy oskrzelowej oraz odpowiedniemu leczeniu farmakologicznemu chorym można oczywiście ulżyć w cierpieniu, a przede wszystkim zapobiec postępowi choroby, a w konsekwencji zmianom nieodwracalnym, czyli destrukcji drzewa oskrzelowego. - Podstawą jest leczenie farmakologiczne- preparaty znoszące skurcz oskrzeli, leki przeciwzapalne ( sterydy wziewne, pochodne teofiliny, leki antyhistaminowe). W astmie należy stosować również leki zapobiegające zaostrzeniom, czyli zapobiegające uwalnianiu się z tzw. komórek tucznych substancji biorących udział w reakcji alergicznej (kromoglikany, leki antyleukotrienowe) - podkreśla dr Biernacka-Zielińska.

Jednak nie tylko leki mogą okazać się pomocne jak mówi dr Biernacka-Zielińska: - Oprócz zaleceń farmakologicznych, istotne jest respektowanie szeregu innych zaleceń jak unikanie dymu tytoniowego, unikanie zakażeń dróg oddechowych, eliminacja alergenów. Astma i alergia często niestety idą w parze. - Ok. 60 % dzieci z astmą w wieku szkolnym ma alergie na pleśnie, kurz domowy oraz sierść zwierząt, przede wszystkim kota i psa . Do tego doliczyć należy też pyłkowicę, czyli sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek. - Jeśli pacjent ma objawy pyłkowicy i w konsekwencji napady astmy, należy unikać długich spacerów w tym okresie. W pokojach powinny być grube zasłony, a okna należy otwierać po zapadnięciu zmroku. Po dłuższej przechadzce należy zmienić ubranie i wziąć prysznic. Najlepiej spacerować po deszczu -wtedy w powietrzu alergenów jest najmniej.

Na pomoc astmatykom przychodzi też najnowsza technologia oferująca oczyszczacze powietrza. - Takie urządzenia poprawiają, jakość życia pacjentów z astmą, pozwalają wyeliminować wiele czynników zaostrzających astmę, likwidujących nadreaktywność drzewa oskrzelowego. Dzięki oczyszczaczom powietrza możemy wyraźnie wpłynąć na eliminacje ogromnej ilości alergenów, które dostają się do dróg oddechowych pacjentów oraz poprawić stan błony śluzowej dróg oddechowych a tym samym zredukować liczbę leków oraz wpłynąć w sposób istotny na ilość zaostrzeń astmy oskrzelowej – uważa dr Biernacka-Zielińska

W pomieszczeniach znajduje się wiele alergenów w postaci kurzu domowego, roztoczy czy sierści zwierząt, do których dołączają bardzo łatwo przedostając się do naszych domów pyłki i zanieczyszczenia powietrza z zewnątrz. Wskazane jest stosowanie sprawdzonego oczyszczacza powietrza, który będzie skutecznie chronił nie tylko przed alergenami, ale również przed smogiem. Przykładem takiego urządzenia jest oczyszczacz powietrza Philips AC2887, który rekomenduje Polskie Towarzystwo Alergologiczne – produkt opatrzony znakiem rekomendacji PTA jest produktem przebadanym pod kątem alergologicznym, bezpiecznym dla alergików i polecanym przez specjalistów stowarzyszenia

Philips

Oczyszczacz Philips nie stosuje jonizacji, silnych środków chemicznych i nie emituje ozonu, jest również bezpieczny dla zwierząt. Zastosowana w nim technologia VitaShield IPS o aerodynamicznej konstrukcji i bardzo grubym filtrze, zwiększa ilość dostarczanego czystego powietrza oraz skutecznie filtruje zanieczyszczenia: drobne cząsteczki o wielkości zaledwie 0,02 mikrona. Oczyszczacz jest w stanie usunąć do 99,97% alergenów takich jak pyłki, kurz, roztocza, pleśń, grzyby i sierść zwierząt oraz cząsteczek PM2,5, szkodliwych gazów, a nawet bakterii i wirusów. Urządzenie jest wyposażone również w wiele innowacyjnych funkcji. Najważniejsze z nich to wskaźniki jakości powietrza: wskaźnik cząsteczek PM2,5 oraz wskaźnik kolorystyczny, które na bieżąco informują o stanie jakości powietrza w pomieszczeniu oraz 3 bardzo czułe, dedykowane tryby przeznaczone do precyzyjnego oczyszczania: tryb ogólny, tryb antyalergenowy oraz tryb bakterie i wirusy. Oczyszczacz jest również w pełni automatyczny, sam reaguje na zwiększony poziom zanieczyszczenia powietrza, jak też informuje kiedy należy wyczyścić filtr wstępny, a kiedy wymienić pozostałe filtry.

Philips

Czyste powietrze to rzecz, o którą powinniśmy dbać każdego dnia. Redukcja zanieczyszczeń w otoczeniu, w którym przebywamy na co dzień w bezpośredni sposób poprawia sytuację zdrowotną, gdyż to, czym oddychamy ma wpływ na choroby, które nas dotykają.Źródła: 1. Li S, Batterman S, Wasilevich E, Elasaad H, Wahl R, Mukherjee B. Asthma exacerbation and proximity of residence to major roads: a population-based matched case-control study among the pediatric Medicaid population in Detroit, Michigan. Environ Health. 2011;10:34. 2. Patel MM, Quinn JW, Jung KH, et al. Traffic density and stationary sources of air pollution associated with wheeze, asthma, and immunoglobulin E from birth to age 5 years among New York City children. Environ Res. 2011;111:1222–9. 3. http://smoglab.pl/

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W licznych regionach Polski już zrobiło się biało, a kolejne opady śniegu nadchodzą. W nocy z czwartku na piątek obficie będzie padać na południu, południowym wschodzie i wschodzie kraju. W niektórych miejscach może dosypać ponad 10 centymetrów śniegu.

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Następny śnieżny front. W nocy mocno sypnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Noc z czwartku na piątek w całej Polsce będzie mroźna. Czekają nas też opady śniegu, w kilku regionach kraju obfite. Za dnia również będzie sypać.

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Będzie nawet 5 stopni mrozu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7