Astma oskrzelowa – jedna z najczęstszych chorób układu oddechowego

SPONSOROWANY Astma oskrzelowa to jedna z najczęstszych chorób układu oddechowegoShutterstock

Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 20% światowej populacji zmaga się z chorobami alergicznymi takimi jak katar sienny, astma alergiczna i alergiczny nieżyt nosa . W ostatnich 30 latach obserwuje się istotny wzrost zachorowań na astmę oskrzelową, przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych - aktualnie astma dotyczy 15-20% dzieci.

Astma to choroba przewlekła, okresowo zaostrzająca się, która wyraźnie pogarsza jakość życia. - Klinicznymi objawami astmy oskrzelowej są: kaszel, zwłaszcza suchy, napadowy, świszczący oddech, duszność powysiłkowa, ból w klatce piersiowej. Napad astmy może naśladować infekcję dróg oddechowych, ale przebiega bez gorączki. W ciężkich przypadkach pojawia się sinica, przyspieszona akcja serca, wciąganie międzyżebrzy, zaburzenia świadomości – opowiada dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska, specjalista Chorób Dzieci. Astma może mieć różny przebieg kliniczny od postaci łagodniejszych do bardzo ciężkich, zagrażających życiu. Jednoznaczna przyczyna astmy jest nieznana. Niektórzy uważają jednak, że właśnie alergia wziewna jest jej głównym źródłem - dodaje. Alergia wziewna, to nie tylko uciążliwa dolegliwość. Nie można jej bagatelizować, gdyż nieleczona może prowadzić do zachorowania na astmę oskrzelową, zwłaszcza przy predyspozycjach genetycznych.

Zanieczyszczenie powietrza sprzyja zwiększeniu częstości zachorowań i przedłuża ich przebieg. Przez ostatnich 50 lat badana jest teoria, która zakładała, że życie w dużych miastach nieodłącznie wiąże się z większą ekspozycją na zanieczyszczenia spalin samochodowych, narażeniem na dym papierosowy oraz z większą ilością porodów przedwczesnych. Te trzy czynniki z kolei zwiększają ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej u dziecka. Wielokrotnie udowodniono negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza miejskiego na zdrowie ludzi. Aż 5 substancji znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu (tj. cząstki stałe, tlenki azotu, ozon, dwutlenek siarki oraz tlenek węgla) ma bowiem wpływ na zwiększoną zapadalność na astmę oskrzelową. Amerykańskie badania naukowe wskazują również na fakt, iż im bliżej źródła zanieczyszczeń powietrza mieszka dziecko, tym więcej objawów astmy prezentuje i częściej choruje na zaostrzenia tej choroby. Źródłem zanieczyszczeń jest np. każda ruchliwa ulica czy drogi, którymi jeżdzą autobusy. W dużych miastach większość ludzi żyje w pobliżu ulic. Stąd też powszechne jest zjawisko „inner city asthma”. Oddychając warszawskim zanieczyszczonym powietrzem, dziecko przyjmuje odpowiednik paczki papierosów tygodniowo – tłumaczy dr Wojciech Feleszko pediatra, immunolog.

Warto też podkreślić powszechne w ostatnich latach zjawisko smogu. Skutki działania smogu na organizm człowieka to działania krótko i długofalowe. Smog powoduje wzrost zapadalności na zapalenie płuc i oskrzeli, przedłuża czas zdrowienia, zaostrza alergię i astmę, na którą choruje w Polsce już około 6% dzieci. Cząsteczki PM2,5 są niebezpieczne nie tylko dla układu oddechowego, ale także powodują wzrost ryzyka nagłych zgonów z powodu chorób układu krążenia. Długotrwałe narażenie na tego typu zanieczyszczenia skraca średnią długość życia. – podkreśla dr Małgorzata Biernacka-Zielińska.

Dzięki szybkiemu rozpoznaniu astmy oskrzelowej oraz odpowiedniemu leczeniu farmakologicznemu chorym można oczywiście ulżyć w cierpieniu, a przede wszystkim zapobiec postępowi choroby, a w konsekwencji zmianom nieodwracalnym, czyli destrukcji drzewa oskrzelowego. - Podstawą jest leczenie farmakologiczne- preparaty znoszące skurcz oskrzeli, leki przeciwzapalne ( sterydy wziewne, pochodne teofiliny, leki antyhistaminowe). W astmie należy stosować również leki zapobiegające zaostrzeniom, czyli zapobiegające uwalnianiu się z tzw. komórek tucznych substancji biorących udział w reakcji alergicznej (kromoglikany, leki antyleukotrienowe) - podkreśla dr Biernacka-Zielińska.

Jednak nie tylko leki mogą okazać się pomocne jak mówi dr Biernacka-Zielińska: - Oprócz zaleceń farmakologicznych, istotne jest respektowanie szeregu innych zaleceń jak unikanie dymu tytoniowego, unikanie zakażeń dróg oddechowych, eliminacja alergenów. Astma i alergia często niestety idą w parze. - Ok. 60 % dzieci z astmą w wieku szkolnym ma alergie na pleśnie, kurz domowy oraz sierść zwierząt, przede wszystkim kota i psa . Do tego doliczyć należy też pyłkowicę, czyli sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek. - Jeśli pacjent ma objawy pyłkowicy i w konsekwencji napady astmy, należy unikać długich spacerów w tym okresie. W pokojach powinny być grube zasłony, a okna należy otwierać po zapadnięciu zmroku. Po dłuższej przechadzce należy zmienić ubranie i wziąć prysznic. Najlepiej spacerować po deszczu -wtedy w powietrzu alergenów jest najmniej.

Na pomoc astmatykom przychodzi też najnowsza technologia oferująca oczyszczacze powietrza. - Takie urządzenia poprawiają, jakość życia pacjentów z astmą, pozwalają wyeliminować wiele czynników zaostrzających astmę, likwidujących nadreaktywność drzewa oskrzelowego. Dzięki oczyszczaczom powietrza możemy wyraźnie wpłynąć na eliminacje ogromnej ilości alergenów, które dostają się do dróg oddechowych pacjentów oraz poprawić stan błony śluzowej dróg oddechowych a tym samym zredukować liczbę leków oraz wpłynąć w sposób istotny na ilość zaostrzeń astmy oskrzelowej – uważa dr Biernacka-Zielińska

W pomieszczeniach znajduje się wiele alergenów w postaci kurzu domowego, roztoczy czy sierści zwierząt, do których dołączają bardzo łatwo przedostając się do naszych domów pyłki i zanieczyszczenia powietrza z zewnątrz. Wskazane jest stosowanie sprawdzonego oczyszczacza powietrza, który będzie skutecznie chronił nie tylko przed alergenami, ale również przed smogiem. Przykładem takiego urządzenia jest oczyszczacz powietrza Philips AC2887, który rekomenduje Polskie Towarzystwo Alergologiczne – produkt opatrzony znakiem rekomendacji PTA jest produktem przebadanym pod kątem alergologicznym, bezpiecznym dla alergików i polecanym przez specjalistów stowarzyszenia

Philips

Oczyszczacz Philips nie stosuje jonizacji, silnych środków chemicznych i nie emituje ozonu, jest również bezpieczny dla zwierząt. Zastosowana w nim technologia VitaShield IPS o aerodynamicznej konstrukcji i bardzo grubym filtrze, zwiększa ilość dostarczanego czystego powietrza oraz skutecznie filtruje zanieczyszczenia: drobne cząsteczki o wielkości zaledwie 0,02 mikrona. Oczyszczacz jest w stanie usunąć do 99,97% alergenów takich jak pyłki, kurz, roztocza, pleśń, grzyby i sierść zwierząt oraz cząsteczek PM2,5, szkodliwych gazów, a nawet bakterii i wirusów. Urządzenie jest wyposażone również w wiele innowacyjnych funkcji. Najważniejsze z nich to wskaźniki jakości powietrza: wskaźnik cząsteczek PM2,5 oraz wskaźnik kolorystyczny, które na bieżąco informują o stanie jakości powietrza w pomieszczeniu oraz 3 bardzo czułe, dedykowane tryby przeznaczone do precyzyjnego oczyszczania: tryb ogólny, tryb antyalergenowy oraz tryb bakterie i wirusy. Oczyszczacz jest również w pełni automatyczny, sam reaguje na zwiększony poziom zanieczyszczenia powietrza, jak też informuje kiedy należy wyczyścić filtr wstępny, a kiedy wymienić pozostałe filtry.

Philips

Czyste powietrze to rzecz, o którą powinniśmy dbać każdego dnia. Redukcja zanieczyszczeń w otoczeniu, w którym przebywamy na co dzień w bezpośredni sposób poprawia sytuację zdrowotną, gdyż to, czym oddychamy ma wpływ na choroby, które nas dotykają.Źródła: 1. Li S, Batterman S, Wasilevich E, Elasaad H, Wahl R, Mukherjee B. Asthma exacerbation and proximity of residence to major roads: a population-based matched case-control study among the pediatric Medicaid population in Detroit, Michigan. Environ Health. 2011;10:34. 2. Patel MM, Quinn JW, Jung KH, et al. Traffic density and stationary sources of air pollution associated with wheeze, asthma, and immunoglobulin E from birth to age 5 years among New York City children. Environ Res. 2011;111:1222–9. 3. http://smoglab.pl/

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przez przymrozkami. W części regionów kraju temperatura przy gruncie może spaść do -3 stopni Celsjusza. Obowiązują także ostrzeżenia przed roztopami.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Noc upłynie w części kraju pod znakiem słabych opadów deszczu. W niedzielę 28.04 w całym kraju będzie pogodnie. Temperatura wzrośnie nawet do 24 stopni Celsjusza, lokalnie powieje silniejszy wiatr.

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Pogoda na jutro - niedziela 28.04. Nocą w części kraju pokropi deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters