Astma oskrzelowa – jedna z najczęstszych chorób układu oddechowego

SPONSOROWANY Astma oskrzelowa to jedna z najczęstszych chorób układu oddechowegoShutterstock

Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 20% światowej populacji zmaga się z chorobami alergicznymi takimi jak katar sienny, astma alergiczna i alergiczny nieżyt nosa . W ostatnich 30 latach obserwuje się istotny wzrost zachorowań na astmę oskrzelową, przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych - aktualnie astma dotyczy 15-20% dzieci.

Astma to choroba przewlekła, okresowo zaostrzająca się, która wyraźnie pogarsza jakość życia. - Klinicznymi objawami astmy oskrzelowej są: kaszel, zwłaszcza suchy, napadowy, świszczący oddech, duszność powysiłkowa, ból w klatce piersiowej. Napad astmy może naśladować infekcję dróg oddechowych, ale przebiega bez gorączki. W ciężkich przypadkach pojawia się sinica, przyspieszona akcja serca, wciąganie międzyżebrzy, zaburzenia świadomości – opowiada dr n. med. Małgorzata Biernacka-Zielińska, specjalista Chorób Dzieci. Astma może mieć różny przebieg kliniczny od postaci łagodniejszych do bardzo ciężkich, zagrażających życiu. Jednoznaczna przyczyna astmy jest nieznana. Niektórzy uważają jednak, że właśnie alergia wziewna jest jej głównym źródłem - dodaje. Alergia wziewna, to nie tylko uciążliwa dolegliwość. Nie można jej bagatelizować, gdyż nieleczona może prowadzić do zachorowania na astmę oskrzelową, zwłaszcza przy predyspozycjach genetycznych.

Zanieczyszczenie powietrza sprzyja zwiększeniu częstości zachorowań i przedłuża ich przebieg. Przez ostatnich 50 lat badana jest teoria, która zakładała, że życie w dużych miastach nieodłącznie wiąże się z większą ekspozycją na zanieczyszczenia spalin samochodowych, narażeniem na dym papierosowy oraz z większą ilością porodów przedwczesnych. Te trzy czynniki z kolei zwiększają ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej u dziecka. Wielokrotnie udowodniono negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza miejskiego na zdrowie ludzi. Aż 5 substancji znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu (tj. cząstki stałe, tlenki azotu, ozon, dwutlenek siarki oraz tlenek węgla) ma bowiem wpływ na zwiększoną zapadalność na astmę oskrzelową. Amerykańskie badania naukowe wskazują również na fakt, iż im bliżej źródła zanieczyszczeń powietrza mieszka dziecko, tym więcej objawów astmy prezentuje i częściej choruje na zaostrzenia tej choroby. Źródłem zanieczyszczeń jest np. każda ruchliwa ulica czy drogi, którymi jeżdzą autobusy. W dużych miastach większość ludzi żyje w pobliżu ulic. Stąd też powszechne jest zjawisko „inner city asthma”. Oddychając warszawskim zanieczyszczonym powietrzem, dziecko przyjmuje odpowiednik paczki papierosów tygodniowo – tłumaczy dr Wojciech Feleszko pediatra, immunolog.

Warto też podkreślić powszechne w ostatnich latach zjawisko smogu. Skutki działania smogu na organizm człowieka to działania krótko i długofalowe. Smog powoduje wzrost zapadalności na zapalenie płuc i oskrzeli, przedłuża czas zdrowienia, zaostrza alergię i astmę, na którą choruje w Polsce już około 6% dzieci. Cząsteczki PM2,5 są niebezpieczne nie tylko dla układu oddechowego, ale także powodują wzrost ryzyka nagłych zgonów z powodu chorób układu krążenia. Długotrwałe narażenie na tego typu zanieczyszczenia skraca średnią długość życia. – podkreśla dr Małgorzata Biernacka-Zielińska.

Dzięki szybkiemu rozpoznaniu astmy oskrzelowej oraz odpowiedniemu leczeniu farmakologicznemu chorym można oczywiście ulżyć w cierpieniu, a przede wszystkim zapobiec postępowi choroby, a w konsekwencji zmianom nieodwracalnym, czyli destrukcji drzewa oskrzelowego. - Podstawą jest leczenie farmakologiczne- preparaty znoszące skurcz oskrzeli, leki przeciwzapalne ( sterydy wziewne, pochodne teofiliny, leki antyhistaminowe). W astmie należy stosować również leki zapobiegające zaostrzeniom, czyli zapobiegające uwalnianiu się z tzw. komórek tucznych substancji biorących udział w reakcji alergicznej (kromoglikany, leki antyleukotrienowe) - podkreśla dr Biernacka-Zielińska.

Jednak nie tylko leki mogą okazać się pomocne jak mówi dr Biernacka-Zielińska: - Oprócz zaleceń farmakologicznych, istotne jest respektowanie szeregu innych zaleceń jak unikanie dymu tytoniowego, unikanie zakażeń dróg oddechowych, eliminacja alergenów. Astma i alergia często niestety idą w parze. - Ok. 60 % dzieci z astmą w wieku szkolnym ma alergie na pleśnie, kurz domowy oraz sierść zwierząt, przede wszystkim kota i psa . Do tego doliczyć należy też pyłkowicę, czyli sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek. - Jeśli pacjent ma objawy pyłkowicy i w konsekwencji napady astmy, należy unikać długich spacerów w tym okresie. W pokojach powinny być grube zasłony, a okna należy otwierać po zapadnięciu zmroku. Po dłuższej przechadzce należy zmienić ubranie i wziąć prysznic. Najlepiej spacerować po deszczu -wtedy w powietrzu alergenów jest najmniej.

Na pomoc astmatykom przychodzi też najnowsza technologia oferująca oczyszczacze powietrza. - Takie urządzenia poprawiają, jakość życia pacjentów z astmą, pozwalają wyeliminować wiele czynników zaostrzających astmę, likwidujących nadreaktywność drzewa oskrzelowego. Dzięki oczyszczaczom powietrza możemy wyraźnie wpłynąć na eliminacje ogromnej ilości alergenów, które dostają się do dróg oddechowych pacjentów oraz poprawić stan błony śluzowej dróg oddechowych a tym samym zredukować liczbę leków oraz wpłynąć w sposób istotny na ilość zaostrzeń astmy oskrzelowej – uważa dr Biernacka-Zielińska

W pomieszczeniach znajduje się wiele alergenów w postaci kurzu domowego, roztoczy czy sierści zwierząt, do których dołączają bardzo łatwo przedostając się do naszych domów pyłki i zanieczyszczenia powietrza z zewnątrz. Wskazane jest stosowanie sprawdzonego oczyszczacza powietrza, który będzie skutecznie chronił nie tylko przed alergenami, ale również przed smogiem. Przykładem takiego urządzenia jest oczyszczacz powietrza Philips AC2887, który rekomenduje Polskie Towarzystwo Alergologiczne – produkt opatrzony znakiem rekomendacji PTA jest produktem przebadanym pod kątem alergologicznym, bezpiecznym dla alergików i polecanym przez specjalistów stowarzyszenia

Philips

Oczyszczacz Philips nie stosuje jonizacji, silnych środków chemicznych i nie emituje ozonu, jest również bezpieczny dla zwierząt. Zastosowana w nim technologia VitaShield IPS o aerodynamicznej konstrukcji i bardzo grubym filtrze, zwiększa ilość dostarczanego czystego powietrza oraz skutecznie filtruje zanieczyszczenia: drobne cząsteczki o wielkości zaledwie 0,02 mikrona. Oczyszczacz jest w stanie usunąć do 99,97% alergenów takich jak pyłki, kurz, roztocza, pleśń, grzyby i sierść zwierząt oraz cząsteczek PM2,5, szkodliwych gazów, a nawet bakterii i wirusów. Urządzenie jest wyposażone również w wiele innowacyjnych funkcji. Najważniejsze z nich to wskaźniki jakości powietrza: wskaźnik cząsteczek PM2,5 oraz wskaźnik kolorystyczny, które na bieżąco informują o stanie jakości powietrza w pomieszczeniu oraz 3 bardzo czułe, dedykowane tryby przeznaczone do precyzyjnego oczyszczania: tryb ogólny, tryb antyalergenowy oraz tryb bakterie i wirusy. Oczyszczacz jest również w pełni automatyczny, sam reaguje na zwiększony poziom zanieczyszczenia powietrza, jak też informuje kiedy należy wyczyścić filtr wstępny, a kiedy wymienić pozostałe filtry.

Philips

Czyste powietrze to rzecz, o którą powinniśmy dbać każdego dnia. Redukcja zanieczyszczeń w otoczeniu, w którym przebywamy na co dzień w bezpośredni sposób poprawia sytuację zdrowotną, gdyż to, czym oddychamy ma wpływ na choroby, które nas dotykają.Źródła: 1. Li S, Batterman S, Wasilevich E, Elasaad H, Wahl R, Mukherjee B. Asthma exacerbation and proximity of residence to major roads: a population-based matched case-control study among the pediatric Medicaid population in Detroit, Michigan. Environ Health. 2011;10:34. 2. Patel MM, Quinn JW, Jung KH, et al. Traffic density and stationary sources of air pollution associated with wheeze, asthma, and immunoglobulin E from birth to age 5 years among New York City children. Environ Res. 2011;111:1222–9. 3. http://smoglab.pl/

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni w pogodzie zapowiadają się upalnie. Temperatura może przekroczyć 36 stopni Celsjusza. Przed weekendem aura stanie się gwałtowna - pojawią się burze z ulewami. Po nich zrobi się trochę chłodniej.

Kiedy nastąpi kulminacja upału i co potem. Będzie się działo

Kiedy nastąpi kulminacja upału i co potem. Będzie się działo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upał zawitał do Polski. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla zachodniej części kraju. W niektórych miejscach termometry pokażą 35 stopni Celsjusza.

IMGW ostrzega przed skwarem. Będzie nawet 35 stopni

IMGW ostrzega przed skwarem. Będzie nawet 35 stopni

Źródło:
IMGW

Uważajmy na promieniowanie słoneczne. We wtorek i w środę w centralnej i południowej Polsce spodziewany jest bardzo wysoki indeks UV, co oznacza, że przebywanie na słońcu może być niebezpieczne. Nie zapominajmy o nakryciach głowy i kremach z filtrem przeciwsłonecznym.

Uważajmy na prażące słońce. Bardzo wysoki indeks UV

Uważajmy na prażące słońce. Bardzo wysoki indeks UV

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pożary pustoszą południową Kalifornię, pochłaniając setki hektarów lasów i zmuszając mieszkańców do ewakuacji. Nagrania udostępnione przez ALERTCalifornia i UC San Diego, pokazują skalę żywiołu w rejonie hrabstwa Riverside.

Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"

Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"

Źródło:
Reuters

To, że sen zajmuje znaczną część kociej doby i jest dla tych zwierząt niezwykle ważny, nie jest tajemnicą. Nowe międzynarodowe badanie pokazuje, że czworonogi te częściej wybierają spanie na lewym boku i wcale nie jest to przypadek.

Dlaczego koty chętniej śpią na lewym boku? Naukowcy o instynktownej strategii przetrwania

Dlaczego koty chętniej śpią na lewym boku? Naukowcy o instynktownej strategii przetrwania

Źródło:
PAP, upei.ca

Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i załogą misji Ax-4 kolejny pracowity dzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polski astronauta przeprowadzał eksperymenty dotyczące m.in. wpływu mikrograwitacji na psychikę człowieka czy sterowania komputerem za pomocą mózgu. Pojawił się także w mediach społecznościowych.

Sterował komputerem tylko za pomocą mózgu. Trwa misja polskiego astronauty

Sterował komputerem tylko za pomocą mózgu. Trwa misja polskiego astronauty

Źródło:
Axiom Space, PAP

Huragan Flossie wędruje nad Oceanem Spokojnym. Żywioł prawdopodobnie nie uderzy w ląd, ale ma poruszać się wzdłuż wybrzeża Meksyku. Władze wydały ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu oraz silnymi podmuchami wiatru.

Flossie rośnie w siłę. Władze wydały ostrzeżenia

Flossie rośnie w siłę. Władze wydały ostrzeżenia

Źródło:
ABC News, NHC

Latem rejon Hiszpanii skupia na sobie uwagę meteorologów, ponieważ z wielką siłą potrafi wpłynąć na pogodę w Europie. Upały, które już od wielu dni są tam normą, dotrą również do Polski, co również zaczyna być pewną tradycją. W tym tygodniu temperatura w naszym kraju może sięgnąć zadziwiających wartości, a natura, dążąc do równowagi, każe sobie za to gorąco słono zapłacić.

Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie

Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie

Źródło:
TVN24+

Pogoda na dziś. Wtorek 1.07 przyniesie dużo słońca w całej Polsce. Zapanują wysokie temperatury, miejscami będzie upalne. W najgorętszych momentach dnia ochłodę przyniesie słaby i umiarkowany wiatr.

Pogoda na dziś - wtorek 1.07. Słoneczny i gorący początek lipca

Pogoda na dziś - wtorek 1.07. Słoneczny i gorący początek lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Turcji trwa walka z pożarami, które szaleją w prowincjach Izmir, Manisa i Hatay. Z powodu zagrożenia w bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 50 tysięcy osób. Gaszenie ognia utrudnia silny wiatr.

Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób

Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, gazeteoksijen.com

W niedzielę temperatura powierzchni Morza Śródziemnego wyniosła 26,01 stopnia Celsjusza. To aż o trzy stopnie więcej niż średnio o tej porze roku.

Rekordowa temperatura Morza Śródziemnego

Rekordowa temperatura Morza Śródziemnego

Źródło:
PAP, AFP

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnym nagraniem. Tym razem polski astronauta pokazał, jak wygląda proces oswajania się z funkcjonowaniem w warunkach mikrograwitacji.

Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"

Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na północy Indii zawalił się budynek mieszkalny. Zdarzenie zostało wywołane osunięciem się ziemi, które było konsekwencją ulewnego deszczu.

Pięciopiętrowy budynek zawalił się jak domek z kart

Pięciopiętrowy budynek zawalił się jak domek z kart

Źródło:
Reuters

Trwa akcja usuwania skutków powodzi, które przetoczyły się w ubiegłym tygodniu przez część Wenezueli. Gwałtowna pogoda doprowadziła do zniszczenia mostów oraz licznych ewakuacji. Choć obyło się bez ofiar śmiertelnych i rannych, niektórzy mieszkańcy stracili cały swój dobytek.

"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach

"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach

Źródło:
Reuters

W poniedziałek we Włoszech w rejonie Pól Flegrejskich zanotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,6. Wstrząs był wyraźnie odczuwalny w Neapolu.

Trzęsienie ziemi we Włoszech, nieopodal Neapolu. "Wywołało panikę"

Trzęsienie ziemi we Włoszech, nieopodal Neapolu. "Wywołało panikę"

Źródło:
PAP, ANSA

Szczyt upalnej fali, jaka nastanie w Polsce, przypadnie na drugą połowę tygodnia. O tym, jak długo będzie niezwykle gorąco, mówi autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku

Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Podróżowanie z alergią wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba nie tylko wziąć pod uwagę alergeny w miejscu docelowym, lecz także dostosować plan podróży, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji.

Jak zaplanować daleką podróż, mając alergię

Jak zaplanować daleką podróż, mając alergię

Źródło:
anaphylaxis.org.uk

Fala upałów objęła Chorwację. W niedzielę w Rijece, do której dojeżdża pociąg z Warszawy, termometry pokazały 37 stopni Celsjusza. Przed spiekotą ostrzegają meteorolodzy i lekarze.

Najwyższy stopień ostrzeżeń przed upałem w Rijece

Najwyższy stopień ostrzeżeń przed upałem w Rijece

Źródło:
ENEX, vecernji.hr, nacional.hr, PAP

Fala upałów utrzymuje się nad Europą. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia - we Włoszech do szpitali trafiają mieszkańcy i turyści, którzy z powodu gorąca słabną na ulicach. Skwar utrudnia również walkę z pożarami w Portugalii.

Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia

Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia

Źródło:
PAP, El Periodico, IPMA, AEMET, tvnmeteo.pl

W Egipcie rozpoczął się program śledzenia rekinów z kosmosu - poinformował w niedzielę lokalny portal Egypt Independent. Monitorowanie ruchów tych zwierząt w Morzu Czerwonym w czasie rzeczywistym pomoże zrozumieć zachowanie konkretnych gatunków, potencjalnie może też zmniejszyć ryzyko ich ataków.

Będą śledzić rekiny z kosmosu

Będą śledzić rekiny z kosmosu

Źródło:
PAP, dailynewsegypt.com

Trzeciego dnia pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Sławosz Uznański-Wiśniewski pracował nad dwoma polskimi eksperymentami i przygotowywał materiały promocyjne.

Kolejny intensywny dzień polskiego astronauty. Tym się zajmował na ISS

Kolejny intensywny dzień polskiego astronauty. Tym się zajmował na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

Gwałtowne burze i tornada przetoczyły się w weekend przez Minnesotę w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych było pozbawionych prądu, głównie na obszarze metropolitalnym Twin Cities (Minneapolis-Saint Paul). W niektórych regionach doszło też do powodzi.

Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA

Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA

Źródło:
PAP, CBS News

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), w której obecnie przebywa polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, była widoczna na polskim niebie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Jasny punkt przeciął niebo. Przelot ISS nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Kontakt24

Hiszpania od soboty zmaga się z pierwszą w tym sezonie letnim falą upałów. Jest tak gorąco, że padł historyczny rekord. W gminie El Granado w Andaluzji w sobotę odnotowano 46 stopni Celsjusza. Tym samym pobita została największa wartość dla czerwca sprzed 60 lat.

46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord

46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord

Źródło:
PAP, El Pais, RTVE

Sławosz Uznański-Wiśniewski podzielił się w mediach społecznościowych wyjątkowym nagraniem, na którym widać Ziemię z kosmosu. Polski astronauta od kilku dni bierze udział w misji kosmicznej Axiom 4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

"Mój pierwszy widok na nią i na Was". Nagranie od polskiego astronauty

"Mój pierwszy widok na nią i na Was". Nagranie od polskiego astronauty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czy można ewakuować cały kraj, zanim zniknie pod wodą? Australia właśnie zaczęła ten proces, oferując obywatelom Tuvalu specjalne wizy klimatyczne. W pierwszych dniach zgłosiła się prawie jedna trzecia mieszkańców tego zagrożonego zalaniem wyspiarskiego państwa.

Kraj ma zniknąć pod wodą, masowo składają wnioski o wizy

Kraj ma zniknąć pod wodą, masowo składają wnioski o wizy

Źródło:
Reuters, PAP

Mieszkaniec Staten Island, Noel Colon, przeżył bliskie spotkanie z dzikim indykiem. Ptak ruszył jego samochodu. Cała sytuacja wyglądała jak scena z kreskówki i szybko podbiła internet.

Scena jak z kreskówki. Indyk ruszył w pościg za mężczyzną

Scena jak z kreskówki. Indyk ruszył w pościg za mężczyzną

Źródło:
CNN

Rekin miał pogryźć 20-latkę przy brzegu popularnej plaży na wyspie Long Island w Nowym Jorku. Kobieta doznała niewielkich obrażeń, została zabrana do szpitala. Według służb, sprawcą zdarzenia miał być tawrosz piaskowy.

Kobieta pogryziona u brzegu popularnej plaży. Podejrzewają rekina

Kobieta pogryziona u brzegu popularnej plaży. Podejrzewają rekina

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Amerykański resort obrony ogłosił zakończenie ponad 40-letniej praktyki udostępniania meteorologom kluczowych satelitarnych informacji pogodowych. Decyzja, która wejdzie w życie 30 czerwca, stwarza znaczące ryzyko dla prognozowania przebiegu huraganów oraz monitorowania lodu morskiego.

Pentagon kończy z udostępnianiem kluczowych danych

Pentagon kończy z udostępnianiem kluczowych danych

Źródło:
PAP

Część regionów Wenezueli zmaga się ze skutkami katastrofalnych powodzi. W kilku stanach z powodu kataklizmu ewakuowano ponad osiem tysięcy osób. Uszkodzone zostały mosty oraz domy.

"Woda wlewała się wszędzie". Zniszczone mosty, ewakuacje

"Woda wlewała się wszędzie". Zniszczone mosty, ewakuacje

Źródło:
Reuters, Anadolu Agency

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który nieleczony może doprowadzić nawet do śmierci. Są jednak sposoby, aby uchronić się przed zachorowaniem. O tym, jak to robić zwłaszcza latem, kiedy słońce towarzyszy nam najczęściej, odpowiadał na antenie TVN24 profesor doktor habilitowany Piotr Rutkowski.

To zwiększa ryzyko nowotworu skóry. Ekspert o dwóch czynnikach

To zwiększa ryzyko nowotworu skóry. Ekspert o dwóch czynnikach

Źródło:
TVN24