Mała alpaka Marie od początku nie miała łatwego życia. Zaraz po urodzeniu amputowano jej nóżkę, a do tego musiała wychowywać się bez matki. Na szczęście, dzięki pomocy ludzi, Marie daje sobie radę.
Marie przyszła na świat pięć tygodni temu na farmie w niemieckim mieście Freisen. Jej matka zmarła przy porodzie. Oprócz Marie na świat miała wydać jeszcze jedną córkę, jednak z powodu komplikacji, małej nie udało się uratować.
Marie, chociaż przetrwała, ma ogromne problemy z poruszaniem się. Jej prawa, tylna noga musiała zostać amputowana. Lewa zaś nie jest jeszcze wystarczająco silna, by Marie mogła na niej mocno stawać. Znaleźli się jednak ludzie, którzy żeby pomóc alpace, skonstruowali dla niej specjalny wózek. - Kiedy Marie się porusza, powstaje nacisk, który uruchamia wózek. Gdy mała podrośnie, będziemy mogli dostosować pojazd do jej wielkości – tłumaczyła "zastępcza matka" Marie, Ronja Pohl.
Zazwyczaj taki wykonany na zamówienie wózek kosztuje około trzech tysięcy euro, ale firma wykonująca sprzęt rehabilitacyjny dla zwierząt po prostu podarowała go Marie.
Wierzą, że będzie samodzielna
Mała alpaka znacznie lepiej radzi sobie z wózkiem. Wkrótce jej tylna noga powinna być na tyle silna, że Marie będzie mogła poruszać się bez niego. W miejsce amputowanej nogi dostanie specjalną protezę.
- To bardzo uparta alpaka, ale jeśli coś nie idzie po jej myśli, to po prostu ucieka. Radzi sobie na kamieniach, schodach i krawężnikach, przejeżdża przez wszystko – mówiła Pohl.
Czasami jednak Marie jest po prostu zmęczona i wtedy kobieta musi ją zanieść z powrotem do stajni. Opiekunowie liczą na to, że Marie będzie kiedyś na tyle silna, by dotrzymać kroku swoim towarzyszom.
Autor: kw / Źródło: ENEX
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Pogoda na Wielkanoc 2025. W świetle najnowszych prognoz tuż przed świętami temperatura sięgnie miejscami aż 25-26 stopni Celsjusza. Gorąca aura nie potrwa długo, bo już w Wielki Piątek nad Polską ma przejść deszczonośny układ niżowy. Poza opadami przyniesie on także burze. - Będzie kształtować pogodę od Wielkiego Piątku do lanego poniedziałku - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl.
Pogoda na Wielkanoc. Jest ryzyko pojawienia się burz
W kolejnych dniach nad Polską przepływać będą ciepłe masy powietrza, które jednak nie wszędzie przyniosą spokojne, pogodne niebo. Na początku tygodnia miejscami może zagrzmieć, spodziewane są także opady deszczu. Bliżej Wielkanocy temperatura skoczy do góry - w całej Polsce termometry pokażą co najmniej 20 stopni Celsjusza.
Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni
Tej nocy na terenie pięciu województw należy spodziewać się dość mocnych spadków temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami. Sprawdź, gdzie spodziewać się tego zagrożenia.
Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach
Na weekend dla północnych regionów Chin prognozowane są wichury. W Pekinie alarmami objęto kilkudziesięciu milionów mieszkańców. W mieście zamknięto atrakcje turystyczne, władze doradzają ludziom zostanie w domach. Występują utrudnienia w lotach samolotów.
Takich alertów nie było tam od dekady. Mogą paść rekordy sprzed 70 lat
W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.
Dziś obchodzi swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć
Pogoda na dziś. W sobotę 12.04 pojawią się miejscami opady deszczu lub mżawki. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 18 stopni Celsjusza. Warunki biometeo w północnej połowie kraju będą niekorzystne, w południowej - neutralne.
Pogoda na dziś - sobota 12.04. Zrobi się cieplej, termometry pokażą 18 stopni
Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.
Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego
Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".
Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.
Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu
W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.
Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu
Sezon alergiczny może stawać się coraz dłuższy. Jest to związane z postępującymi zmianami klimatu - wydłużony okres wegetacyjny roślin oznacza zwiększoną ekspozycję na czynniki drażniące układ odpornościowy. Wyższe temperatury mogą także wpływać na stężenie pyłków produkowanych przez rośliny.
Rośliny będą pylić dłużej i intensywniej. To przez zmiany klimatu
Przed nami spory skok temperatury, co nie pozostanie bez wpływu na naszą kondycję psychofizyczną. Jak wyjaśnił biometeorolog IMGW Grzegorz Kaliński, w cieplejszym powietrzu znajdzie się mniej tlenu, co może powodować m. in. uczucie senności. Istnieją jednak sposoby na walkę z negatywnymi skutkami ocieplenia.
Nadciąga ocieplenie. Może źle na nas wpłynąć
Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.
Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW
C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.
W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć
Światło księżycowe może mieć wpływ na ryzyko zaatakowania pływaków przez rekina - do takiego wniosku doszedł doktor Steven Minaglia. Naukowiec przyjrzał się incydentom z udziałem rekina foremkowego, który zamieszkuje głębiny oceanów.
Zbadali wpływ Księżyca na ugryzienia przez rekiny
Kamera obserwująca bocianie gniazdo w gminie Czerwieńsk w województwie lubuskim uchwyciła potyczkę pomiędzy ptakami. Nowo przybyły bocian próbował przejąć gniazdo zamieszkiwane od lat przez parę tych ptaków. Nagranie starcia otrzymaliśmy na Kontakt24 od jednego z naszych czytelników.
"Intruz wpadł jak burza". Bitwa o bocianie gniazdo na filmie
Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.
Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"
W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.
Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać
Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.