Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach rozpędza się do 75 kilometrów na godzinę. Alerty w poniedziałkowe popołudnie obowiązują w dwóch województwach. IMGW ogłosił też prognozę zagrożeń. Według niej w środę znowu może silniej powiać.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne i prognozę zagrożeń.
Alerty IMGW: silny wiatr
Alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwach podkarpackim oraz pomorskim (w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia).
Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 do 35 kilometrów na godzinę, w porywach do 75 km/h, z zachodu.
Ostrzeżenia na Podkarpaciu ważne będą do godziny 18 w poniedziałek, na Pomorzu do godz. 20 w poniedziałek.
Prognoza zagrożeń IMGW na środę: silny wiatr
We wtorek na chwilę odpoczniemy od gwałtownych zjawisk pogodowych - uważają synoptycy z IMGW. Ale już w środę znowu może silniej wiać. Instytut planuje tego dnia wydać ostrzeżenia przed silnym wiatrem w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim (z wyłączeniem powiatów południowych).
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń IMGW
Według definicji IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock