Najnowsze

Alert RCB ważny także w nocy. Gdzie należy uważać na burze

Najnowsze

Pogoda na noc 9/10.07
Pogoda na noc 9/10.07tvnmeteo.pl
wideo 2/5

Alert RCB wysłany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa obowiązuje także w nocy z piątku na sobotę. Wysłano go do mieszkańców przebywających na terenie 13 województw. Służby przestrzegają przed burzami z gradem, którym mogą towarzyszyć opady deszczu nawet do 60 litrów wody na metr kwadratowy.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert SMS przed groźną pogodą. Obowiązuje do sobotniego poranka.

"Dziś i w nocy (09/10.07) prognozowane są burze, ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Alert RCB wysyłamy do osób przebywających na terenie aż 13 województw" - napisano na Twitterze.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia. Synoptycy alarmują przed burzami z gradem.

Alert RCB

Alertem objęto osoby przebywające na terenach województw:

- świętokrzyskiego;

- śląskiego;

- małopolskiego;

- opolskiego;

- mazowieckiego;

- łódzkiego;

- kujawsko-pomorskiego;

- warmińsko-mazurskiego;

- podkarpackiego, w powiatach: dębickim, jasielskim, kolbuszowskim, Krosno, krośnieńskim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, stalowowolskim, strzyżowskim, Tarnobrzeg, tarnobrzeskim;

- wielkopolskiego, w powiatach: jarocińskim, kaliskim, Kalisz, kępińskim, kolskim, Konin, konińskim, krotoszyńskim, ostrowskim, ostrzeszowskim, pleszewskim, słupeckim, tureckim, wrzesińskim, gnieźnieńskim, złotowskim;

- podlaskiego, w powiatach: kolneńskim, Łomża, łomżyńskim, siemiatyckim, wysokomazowieckim i zambrowskim;

- pomorskiego;

- zachodniopomorskiego.

Prognozowanym burzom może towarzyszyć ulewny deszcz rzędu 30-50 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie do 60 l/mkw. oraz porywy wiatru do około 100 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwe są opady gradu.

RCB przypomina między innymi, by usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami lub w obniżeniach terenu. Służby ostrzegają też, by zamknąć okna i drzwi, pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe oraz jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem.

Gdzie jest burza? Sprawdź.

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa podczas burzy (RCB)Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor: //dd / Źródło: RCB/tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości